CE standardında yapılan kablo renkleri ne olmalı

kabiliyet

Üye
Arkadaşlar çok araştırdım ama kesin bir bilgi bulamadım CE standardında kablo renklerini bilenler söyleyebilirmi 220 volt, 380 volt, üç faz, nötür, +24volt ve gnd kablo renkleri ne olmalı?

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Arkadaşlar çok araştırdım ama kesin bir bilgi bulamadım CE standardında kablo renklerini bilenler söyleyebilirmi 220 volt, 380 volt, üç faz, nötür, +24volt ve gnd kablo renkleri ne olmalı?

Faz : Kahverengi - Siyah - Gri

Nötr : Mavi

DC :

+ : Kırmızı

GND/ - : Siyah

Faz : Kahverengi - Siyah - Gri

Nötr : Mavi

DC :

+ : Kırmızı

GND/ - : Siyah

yorumunuz için çok teşekkürler bir danışmanlık şirketine danıştım ve verilen cevap faz ve nötür için sizin dediğiniz gibi ancak diğer gerilimlerde faza ve nötüre kullanılan renkler dışında hepsi olur dedi
yani siz hem faz için hemde gnd için siyah demişsiniz burada bir yalnışlık olmalı

yorumunuz için çok teşekkürler bir danışmanlık şirketine danıştım ve verilen cevap faz ve nötür için sizin dediğiniz gibi ancak diğer gerilimlerde faza ve nötüre kullanılan renkler dışında hepsi olur dedi
yani siz hem faz için hemde gnd için siyah demişsiniz burada bir yalnışlık olmalı

Merhabalar...

Aslında Alternatif Akımda (AC) her gerilim aynı renktir...

GND : Eksi olmalı. Doğru Akımda(DC) : + Kırmızı -Siyahtır...

Alternatif Akımda (AC) : Siyah fazdır.

Saygılar...

Bu konuda Pyrsmian kablonun baz aldığı bir standart vardır.

Elektrik iç tesisat yönetmeliğinde vavien tesisatta pembe renk kullanılmalıdır der ama bu imkansızdır. Böyle bi renk kablo üretilmemektedir.

Dolayısıyla baz alınan renkler genel geçer herkesin bildiği renklerdir.

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri