ccs c - frekansmetre yapımı

Ben uzun zamandır bu frekans işini yapmaya çalışıyorum ama bir türlü sonuç alamadım daha doğrusu isis de yazdığım kodlar çalışıyor fakat uygulama da yada lcd ye yazdıramadım yada yazdırdım sonuçlar tutarlı değil bana yardım edebilecek birileri varmı?

Frekansmetre yapmak istiyorsan ve bunu PIC kullanarak yapmak istiyorsan şu kaynak tam istediğin sonucu verecek. kodlarla uğraşmana gerek yok. Tüm metni oku sonra şekildeki devreyi kur ve hex dosyasını PIC'e yükle sorunsuz çalıştır.

https://antrak.org.tr/genel/frekansmetre-3/

Frekansmetre yapmak istiyorsan ve bunu PIC kullanarak yapmak istiyorsan şu kaynak tam istediğin sonucu verecek. kodlarla uğraşmana gerek yok. Tüm metni oku sonra şekildeki devreyi kur ve hex dosyasını PIC'e yükle sorunsuz çalıştır.

https://antrak.org.tr/genel/frekansmetre-3/
Amacım sadece yapmak değil öğrenmek ayrıca verdiğiniz linkte açık kodları göremedim ben ccs c ile uğraşıyorum.

Amacım sadece yapmak değil öğrenmek ayrıca verdiğiniz linkte açık kodları göremedim ben ccs c ile uğraşıyorum.

Benim de frekansmetreye ihtiyacım var. Şöyle ucuz yollu bana da bir adet yap diyeceğim hatta sana devreyi hazırlamak dışında her türlü yardımcı olurum fakat sen bu kadar samimeyete sıcak karşılık verir misin bundan şüpheliyim. Çoğu yerde daha sağlıklı bir fekansmetre yapmak için daha yüksek Hz'de bir işlemci öneriyorlar. Örneğin PIC yerine Arduino kullanmayı kabul etsen ki ATMEGA328P mikro denetleyiciler de çok pahalı değildir sana gerekli tüm kodları hazırlayabilirim. Sen de devreyi hazırlarsın iki adet ürün çıkartırız. Başarılı olursa n11, gittigidiyor gibi yerlerde satılır. Hatta sırf bu küçük projeler için bir site bile kurarım kendi sitenden satış yapabilirsin vs. İşte bu tür forumlarda insanlar samimiyete sınır koymayı seçiyorlar. İşte ben bundan şikayetçiyim. Eskiden böyle değildi internetten tanıştığım bir çok arkadaşımı evime çağırmışlığım vardır. Birçok proje de yaptık fakat parayı bulan kendini İstanbul'a atıyor. Bu konuda çok ufuk açıcı bir mizacım var. Arkadaşlarımın başarılarına bir çok katkım olmuştur. Ben aslen yazılım uzmanıyım. Kodlar ile ilgili takıldığın yerler olursa daha faydalı olabilirim.

Sorun değil devre de hazırlarım fakat atmega ile hiç tecrübem yok eğer ihtiyacın devre ise atmega için istediğini yaz devreydi baskıydı ben hazırlarım, ccs c ile pic 16f877a kullanıyorum onu öğrettiler oradan devam etmeye çalışıyorum ben çünkü frekansmetreden sonra başka şeylere geçeceğim o yüzden benim için öncelik az da olsa bildiğim şeyi ilerletmem lazım, hassas bir frekansmetre yapmak istiyorum şuan ccs c ve pic 877a ile bir sürü code yazdım denedim olmadı sadece timer kullanarak yaptım olmadı dış kesme olmadı ccp olmadı mutlaka bir sorun çıkıyor isis de çalışıyor fakat uygulamada çalışmıyor yaptıklarım bir sıkıntı var çözemedim. yüksek hz işlemci demişssin ne kadar yüksek olmalı işlemci taktığımız kristal belirlemiyor mu çalışma frekansı ve hızını 877a için 20mhz max değil mi? daha mı yüksek olmalı?

yılmaz rumuzlu arkadaşın gönderdiği kodlar, sistem çalışıyor.

#include "C:\Users\tah\Desktop\DENEME FREKANSMETRE\main.h"
#define data pin_b7

int8 frekans=0,saniye=0,frekans_sonuc=0,seri_data=0;
#int_timer0
void frekans_kesme()
{
++frekans;
set_rtcc(255);
}
#int_timer1
void zaman_kesme()
{
if (++saniye==10)
{
frekans_sonuc=frekans;
frekans=0;
saniye=0;
for(seri_data=0;seri_data<frekans_sonuc;++seri_data)
{
output_high(data);
output_low(data);
}
}
set_timer1(15536);
}

void main()
{

setup_timer_0(RTCC_EXT_L_TO_H|RTCC_DIV_1);
setup_timer_1(T1_INTERNAL|T1_DIV_BY_2);
setup_timer_2(T2_DISABLED,0,1);
setup_comparator(NC_NC_NC_NC);
setup_vref(FALSE);
enable_interrupts(int_timer0);
enable_interrupts(int_timer1);
enable_interrupts(global);
set_timer0(255);
set_timer1(15536);

for(;;){

}}

Bu programı çalıştırdım fakat isis de ve uygulamada sürekli 1hz değişiyor kendim yazdım bir şeyler sabit okuma yakaladım isiste fakat uygulamada çalışmıyor yardım edebilecek var mi?

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri