CAT6 Kablo SNR değerine etki eder mi?

Ne Superonline aşkıymış bu ya, her konuda her mesjaında Superonline.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
hiç Turk Telekom kullanmadık bir süre Turkcell EDGE'i E250 ile kullandım o zaman sınırsız paketler 96kbps oluyordu paket bitince genede ttnet almadık...

Sorun Kısmı
Sizce alüminyumlu CAT6 kablo çektirsem nasıl olur, daha önce normal telefon kablosunda sorun yaşıyordum. SNR değerleri sürekli yerinden oynuyordu ve CRC hatası oluşturuyordu. CRC hatası oluştuğundan internete doğru düzgün bağlanamıyordum, modemki ışıklar yanmasına rağmen bağlantı bundan dolayı yoktu.

Bu alüminyumlu CAT6 kabloyu çektirsem 70 metre uzunluğunda, direkt telefon prizine takıp oradan RJ11 soketli kablo ile modeme taksam yine SNR veya CRC gibi sorunlarla karşılaşır mıyım? Son olarak kablo diğerlerinin yanından geçeceği için diğer kabloların buna herhangi bir etkisi olur mu?

Mesajımı sonuna kadar okuyup yardımcı olacak herkese teşekkür ediyorum.
İyi günler dilerim. @confickerbelasi @kaygısız @korkmaz_design @by lent @Scorpion42

Rica ederim,
Kategori 6 namı diğer cat6 kablolarda alüminyum folyolu yani FTP olarak nitelendirilen kablolardan kullanmanız sinyal kalitenizi, doğal olarak diğer değerleri de etkileyecektir. Özellikle tek hat olarak çekmeniz ve herhangi bir ek kullanmaksızın iletişimi sağlamanız kullandığınız kablonun verilen ölçüm değerlerine sadık kalmasını sağlayacaktır. Tabi burada kaliteli bir marka kullanmanızın da önemi büyük. Cat6 diye satılıp cereyan kablosu kadar kalitesi olmayan merdiven altı ne idüğü belirsiz kablolarda ne yazık ki piyasada mevcut. Ethernet kablosu kullanmanız en azından olası sinyal sorunlarında daireniz ve dağıtım paneli arasındaki hattınızın sağlam olduğunu ve sorunu servis sağlayıcınız tarafında aramanız gerektiğini bilmenizi sağlar. Acaba hatta mı sorun var diye düşünceye kapılmanıza gerek kalmaz.

Superonline' ı öven arkadaşlardan sonra, sitelerinden kısaca tarife ve paketlerini inceledim detaylı bilgi almak için siteleri üzerinden numaramı bıraktım. 2 gün sonra beni aradılar onda da cuma vakti namazda aradılar! Hem geç hemde lüzumsuz vakitlerde aramalarıyla gözümden düşen bir firmayı bence de her mesajda dile getirip övmenize gerek yok arkadaşlar. @Bızdık mevcut servis sağlayıcısı ile ilgili hat konusunda bilgi ihtiyacı duymuş, ihtiyacı olan bilgiyi vermeye çalışalım. Cep operatörleri gibi kendi kullandığınız hizmetleri övme yada tavsiye etmeyi bence de bırakın.

Rica ederim,
Kategori 6 namı diğer cat6 kablolarda alüminyum folyolu yani FTP olarak nitelendirilen kablolardan kullanmanız sinyal kalitenizi, doğal olarak diğer değerleri de etkileyecektir. Özellikle tek hat olarak çekmeniz ve herhangi bir ek kullanmaksızın iletişimi sağlamanız kullandığınız kablonun verilen ölçüm değerlerine sadık kalmasını sağlayacaktır. Tabi burada kaliteli bir marka kullanmanızın da önemi büyük. Cat6 diye satılıp cereyan kablosu kadar kalitesi olmayan merdiven altı ne idüğü belirsiz kablolarda ne yazık ki piyasada mevcut. Ethernet kablosu kullanmanız en azından olası sinyal sorunlarında daireniz ve dağıtım paneli arasındaki hattınızın sağlam olduğunu ve sorunu servis sağlayıcınız tarafında aramanız gerektiğini bilmenizi sağlar. Acaba hatta mı sorun var diye düşünceye kapılmanıza gerek kalmaz.

Superonline' ı öven arkadaşlardan sonra, sitelerinden kısaca tarife ve paketlerini inceledim detaylı bilgi almak için siteleri üzerinden numaramı bıraktım. 2 gün sonra beni aradılar onda da cuma vakti namazda aradılar! Hem geç hemde lüzumsuz vakitlerde aramalarıyla gözümden düşen bir firmayı bence de her mesajda dile getirip övmenize gerek yok arkadaşlar. @Bızdık mevcut servis sağlayıcısı ile ilgili hat konusunda bilgi ihtiyacı duymuş, ihtiyacı olan bilgiyi vermeye çalışalım. Cep operatörleri gibi kendi kullandığınız hizmetleri övme yada tavsiye etmeyi bence de bırakın.

HCS marka UTP CAT6 kablo çekildi yalnız SNR değerim yine yerinde durmuyor. Arada sırada 19.4, 19.5 ve 19.6 oluyor, bu değerlerin dışına çıkmıyor. Daha önce paylaştığım hat değerlerine bakarsanız arada az bi fark olduğunu görebilirsiniz, şu anda sadece hat zayıflama değerim iyileşti. Önceden 22.5 ~ 22.9 arasındayken şu anda 22.1 civarında ve maksimum alabileceğim hız 17Mbps olarak görüntüleniyor.

Ekli dosyalar

• Adsız-2.png
    Adsız-2.png
    122.2 KB · Görüntüleme: 14
Bu safhada top sizden çıkmış oluyor. Dağıtım panosunu yada dağıtım panosuna gelen hattı ilgili dağıtım şirketi kimse onların incelemesi talebinde bulunun. Sizin evinizdeki modeminize kadar olan hattı yeniden çektirdiğinizi ve sorunun sizden değil onlardan kaynaklı olduğunu belirterek gelip inceleme yapmalarını sağlayın. Gerekirse sürekli bu konu ile ilgili yazılı ve sözlü şikayetinizi belirtin. Yani sizin başka yapabileceğiniz bir şey şu konumda kalmadı gibi görünüyor yada varsada benim aklıma gelmiyor.

Değerler bu şekilde yine kötüleşmeye başladı. SNR değeri 19.5'den 19.0'a sabitlendi, hat zayıflaması ise 22.2. Telefondan kablosundan çokta bi farkı olmadı aslında.

Önceden SNR değerim 8.1 iken sorunsuz 16Mbps hız alabiliyordum ve son zamanlarda SNR değerimde sürekli değişiklik olduğundan CRC hataları oluşmaya başladı. Bu yüzden hızımı 12Mbps'ye düşürmelerini istedim ama yine ara sıra CRC hatası oluşmaya başladı.

Ekli dosyalar

• Adsız-2.jpg
    Adsız-2.jpg
    77.3 KB · Görüntüleme: 6

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,966
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@