Cat6 Data Kablosu Çekiminde Kazandığım Tecrübe

tek.

Üye
sayın meslekdaşlarım bir eğitim merkezsinde bilgisayar kabloları çekiyorduk tesiastı kendimiz yaptık ama borular ince geldi 14 lük pvc borudan 3 tane data kablosu geçemsi gerekti bende normalde izole kalınlığından geçmedği için data kabloların dış kılıflarını soydum zil teli gibi kaldı o borulardan geçirdim kabloların cıktığı boru ucunda ise data kablosunun kılıfını tekrar üzerine geçirdim yani 50 cm izoleli kablo gibi durdu boru içinde çıplak geçti bazıları çalışmaz kablolar karısır dedi ama kendi kulladğım data kabloların kılıfını soyrarak önceden test ettim bi kaç kabloyu birbine yumak gibi karıstırdım hatta o yumağından i çinden elektrik kablosuda geçirdim herhangi sorun çıkmağını görünce borudan geçirdim bu işi yapalı yaklaşık 6 ay oldu ve kablonun açık olmasından dolayı herhangi bir parazit yadab aşka birşey olmadı veri aktarımı hızı normal zor durumda kalırsanız bilginiz olsun izolesiz data kablosu çalsıyor ama şimdi olsa boru çapını saysıını artırırım

ikinci bilgi notu : cat 6 kablosunun içindeki 8 kablo 100 mbt kadar hepsi kullanılmıyor yani aynı data kablosu çekilen yere zor durumda kalınırsa data kablosun yedek kablolarına telefon hattı bağlanabilir aynı kablodan hem cat6 jakı hemde telefon kablosu jakı çıkabilir tabi uçları iki bastan ayyırmak sartı ile 1000 mb swiçlerde bu olmaz kablonun hepsi kullanılıyor truncu beyaz truncu ile mavi beyaz mavi 100 mb kadar olan swiçlerde data dağıtımı yapılıyor diğer 4 uç boşta kalıyor

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri