cat5 ten elektrik gönderme

Anladığım kadarı ile cat 5 kullandıgına gore IP kamera ile calışıyorsun
IP kamera sistemlerinde yeni bi teknoloji kullanılmaya başladı "power over ethernet"
Ip kamera acces point gibi küçük güc gerektiren elektronik cihazların enerjilerini cat 6 kabloda kahverengi per uzerinden AC 24 volt olarak gonderiyorsun ama kullandığın cihaz
bunu desteklemeli PoE ibaresini ara derim kamera uzerinde

İsmail bey doğru bir tespitte bulunmuş. PoE teknolojisi sizin işinizi görür. 48V da 13Wa kadar destekliyor. Kamera 100 metreden yakın ise farklı bir aparat kullanmanız gerekmiyor ama 100 metreden uzak mesafeler için her 100 metrede bir "PoE extender" diye bir aparat kullanmanız gerekiyor. IP-CAM ler için işleri kolaylaştırmış görünüyor.

cat5 kablonun damarları 0,50 mm2 dir ve 0,50mm2 kablo tek damar olduğunda sürekli 7 ampere kadar dayanır ama cat5 kablo çoklu ve sarmal olduğundan söylediğiniz şekilde yüklediğinizde indüklenmeden dolayı daha fazla ısınacağından bir süre sonra kablo yanacaktır kolay gelsin

olmuyor arkadaş ben denedim boşuna uğraşma

actegory tip kablolar veri iletimi içim tasarlanmıştır en büyük özellikleri ise twister pair dir bu kablolar üzerinden ac gerilim göndermeye çalışırsanız ac gerilim üzrinde bulunan 50 hz dalgalanma sisteminizde distorsyonlara sebep olacaktır yok eğer dc gerilim göndereceksen derseniz kısa mesafelerde çok zorda kalmadıkça kullanılabilir(ben kesinlikle tavsiye etmiyorum)ama sizin projenizde balun kullandığınıza göre sanırım metrajlar uzun ve buda size uzun mesafede gerilim düşmesine sebep olacaktır (100 mt de yaklaşık %60) buda besleme kaynağınızı büyütme ihtiyacı doğuracaktır bu durumda sisteminizde olabilecek bir kısa devre sonucunda büyük tahribatlara neden olur o nedenledir ki catogory kablolar üzerinden ac veya dc gerilim göndermek tasvip edilecek bir iş değildir kısa vadede bekli çözüm gibi görünsede sağlıklı değildir ve uzun vadede sisteminize vecek hasar cok daha fazladır

işlerinizde başarılar ve bol kazançlar dilerim

arkadaşlar cctv kablo yerine uzak mesafede kullanmak için özel parçalar var bunda hem görüntü hemde elektirik gidiyor bunda bnc rj45 ceviriyor

evet cat5 bence de riskli,neden derseniz yük için tasarlanmamış,ikincisi bir defasında telefon hattı için kısa bir kablo kullanmak istediğimde damarların uçlarını çakmak kullanarak açmıştım ve çakmağı yaklaştırmamla yanıp gidiveriyordu,markasını hatırlamıyorum,
tabii ki tüm kablolar böyle diildir ama yine de temkinli olmak gerekir,bugüne kadar böyle bir şeyden yangın çıktığına şahid olmadım ama gerçekten çok riskli birşey,bir ısınma ya da aşırı akım esnasında bulunduğu yerde bir felakete yol açabilir....

dikkatli olmak dileğiyle,iyi çalışmalar.....

cat 5 den herhangi bir şekilde elektrik göndermemenizi tavsiye ederim bi defasında çok mecbur kalmış ve göndermiştim sonuçları ii olmadı

bencede gönderme. bir voltajın düşük. iki doğru akımdasın, üç kablo kesitin çok ince. bence inanılmaz kayıp olur. bana sorarsan cat5'in yanından 2x0,50 ttr çek ucuz olanlardan. her türlü güç işini görür.

arkadaşım 220w sakıncalı olabilir
ben 0-62w fazla vermeni tavsiye etmemm
sakatlı çıkartabilisin

Forum istatistikleri

Konular
127,967
Kullanıcılar
449,614
Son üye
Canipk

Yeni konular

Geri