Casper nirvana fan sesi

power settings gibi bişey var mı
biosta gezin bulursun vardır büyük ihtimal

Merhaba

Fan ayarı yazılım proğramları ile fazla oynamak iyi değildir .
otomatik mod mantıklı ısı arttıkça fan hızlanıyor
ısı önemli işlemçiler yanabilir .
bu yüzden soğutucu kullan ( iyisinden )
veya
buz aküsü kullan bakalım test proğramları ile durum ne gösterecek .
kullama şekli fan hava akışı yerlerine dikkat kapatmayınız .
işlemcilerin olduğu kısıma getimeye çalışın .

bir sebebi var ama tam bulamadık .
yapılan işlemlerde problem olabilir .
veya elektronik kartlar da
örneğin işlemciler için macun yenilendi diyorsunuz .
örneğin macun fazla sürüldü veya yüzeye tam yayılmadı oda sorun .

NOT : Isıyı arttıcacak güçlü proğramlar ve oyunlarda kullanmayınız .

Kolay Gelsin .

Merhaba

Fan ayarı yazılım proğramları ile fazla oynamak iyi değildir .
otomatik mod mantıklı ısı arttıkça fan hızlanıyor
ısı önemli işlemçiler yanabilir .
bu yüzden soğutucu kullan ( iyisinden )
veya
buz aküsü kullan bakalım test proğramları ile durum ne gösterecek .
kullama şekli fan hava akışı yerlerine dikkat kapatmayınız .
işlemcilerin olduğu kısıma getimeye çalışın .

bir sebebi var ama tam bulamadık .
yapılan işlemlerde problem olabilir .
veya elektronik kartlar da
örneğin işlemciler için macun yenilendi diyorsunuz .
örneğin macun fazla sürüldü veya yüzeye tam yayılmadı oda sorun .

NOT : Isıyı arttıcacak güçlü proğramlar ve oyunlarda kullanmayınız .

Kolay Gelsin .
macun yenilenmeden önce sorun vardı sorunu düzeltebilmek için macun yenilenmesi denendi.Programı kullanmamda sıkıntı olmadığını söylediler sorduğumda

Bu anakarttan kaynaklanan bir problem olduğu için yani normalde hızlanması gerekmezken hızlanıyo ısıyı takip ediyorum cpu nun ve hdd nin düşük ısılarda bile şarjdayken ses yapıyo fan control programında fan hızını autoya aldığımdan beri ses yok.Ben de programla kontrol etmek istemiyorum ama başka çarem yok gibi gözüküyor.Laptobum eski zaten seneye değiştirmeyi düşünüyorum.

fan programı yüzünden işlemci yanıyordu nerdeyse.Fanı tamamen kapadı ve ne ettiysem açmadı işlemci muazzam ısındı 90 civarı dereceleri gördü pcyi kapattım zor kurtardım yani.

fanın kendisinde de sorun olabilir.
Biostan ayarları bulmayı denediniz mi?

Merhaba,
@electricmhnds sorunu çözmekten ziyade her zaman sorunun kaynağını bulmak en doğrusudur. Fan bilgisayarınızın donanımlarının ortaya çıkardığı ısıyı bertaraf etmek ve aynı zamanda donanımların hava sirkülasyonu ile ideal ısıda stabil çalışmalarını sağlayan bir cihazdır. Sistemin çalışma durumuna göre devrini kendisinin otomatik ayarlaması gerekir ki sürekli maksimum yada minimum seviyede çalışarak amacının dışında enerji tüketmesin yada gürültü yapmasın.
Sizin bu aşamada yapmanız gereken en doğru işlem, bilgisayarınızın açıldıktan sonraki ilk 5-10 dk lık boşta (herhangi bir program çalıştırmadan) çalışmasının ardından sıcaklık değerlerini uygun bir yazılım (cpu-z vb) aracılığı ile görüntülemeniz olacaktır. Eğer değerler 60 ve üzeri ise bilgisayarınızda anormal bir durum yada kaynak kullanımı söz konusudur. Bunu görev yöneticisinden (ctrl+Alt+Del) görebilirsiniz.
upload_2016-10-3_16-15-23.png

Başlat->Çalıştır ekranına msconfig yazarak enter'layın
upload_2016-10-3_16-17-53.png

Açılan pencerede Başlatma kısmına girerek tüm kutucukların tikini kaldırın ve yukarıdaki işlemleri tekrarlayın buna rağmen işlemci yükünde bir değişme yada ısı değerlerinde bir düşüş yok ise yedeklerinizi alarak bilgisayarınızı formatlayın (temiz kurulum yapın). Hiçbir driver yada program yüklü değilken cpu-z kurarak sıcaklık değerlerini gözlemleyin. En son bu aşamada büyük olasılıkla düzelecektir. Eğer bu işlemlere rağmen bir düşüş yok ise o zaman fan, batarya, anakart, vb donanımları kontrol etmek doğru olacaktır.

Not: Bilgisayar altına buz aküsü vb. oda şartlarında katı halden gaz hale geçip bulunduğu kap etrafında yada sirkülasyon yaptığı sıcak yerlerde nemlenme, terleme yapabilecek malzemeleri kesinlikle koymayınız! Bu sadece bilgisayar değil tüm elektronik cihazlar için geçerlidir. Teknik açıdan uygun cevaplarla üye arkadaşları aydınlatmaya çalışalım, yardım etmeye çalışırken kimseyi zarara sokmaya hacet yok..!

sn @electricmhnds şayet yukarıda yazdıklarıma rağmen bir sonuç elde edemediyseniz, belirtiniz son olarak bir kaç işlem daha yaptıracağım ve onlardanda sonuca varamaz iseniz konu artık sizden çıkarak iyi bir servis hizmeti veren teknik servise taşınacaktır.

Merhaba,
@electricmhnds sorunu çözmekten ziyade her zaman sorunun kaynağını bulmak en doğrusudur. Fan bilgisayarınızın donanımlarının ortaya çıkardığı ısıyı bertaraf etmek ve aynı zamanda donanımların hava sirkülasyonu ile ideal ısıda stabil çalışmalarını sağlayan bir cihazdır. Sistemin çalışma durumuna göre devrini kendisinin otomatik ayarlaması gerekir ki sürekli maksimum yada minimum seviyede çalışarak amacının dışında enerji tüketmesin yada gürültü yapmasın.
Sizin bu aşamada yapmanız gereken en doğru işlem, bilgisayarınızın açıldıktan sonraki ilk 5-10 dk lık boşta (herhangi bir program çalıştırmadan) çalışmasının ardından sıcaklık değerlerini uygun bir yazılım (cpu-z vb) aracılığı ile görüntülemeniz olacaktır. Eğer değerler 60 ve üzeri ise bilgisayarınızda anormal bir durum yada kaynak kullanımı söz konusudur. Bunu görev yöneticisinden (ctrl+Alt+Del) görebilirsiniz.
Ekli dosyayı görüntüle 34589

Başlat->Çalıştır ekranına msconfig yazarak enter'layın
Ekli dosyayı görüntüle 34590
Açılan pencerede Başlatma kısmına girerek tüm kutucukların tikini kaldırın ve yukarıdaki işlemleri tekrarlayın buna rağmen işlemci yükünde bir değişme yada ısı değerlerinde bir düşüş yok ise yedeklerinizi alarak bilgisayarınızı formatlayın (temiz kurulum yapın). Hiçbir driver yada program yüklü değilken cpu-z kurarak sıcaklık değerlerini gözlemleyin. En son bu aşamada büyük olasılıkla düzelecektir. Eğer bu işlemlere rağmen bir düşüş yok ise o zaman fan, batarya, anakart, vb donanımları kontrol etmek doğru olacaktır.

Not: Bilgisayar altına buz aküsü vb. oda şartlarında katı halden gaz hale geçip bulunduğu kap etrafında yada sirkülasyon yaptığı sıcak yerlerde nemlenme, terleme yapabilecek malzemeleri kesinlikle koymayınız! Bu sadece bilgisayar değil tüm elektronik cihazlar için geçerlidir. Teknik açıdan uygun cevaplarla üye arkadaşları aydınlatmaya çalışalım, yardım etmeye çalışırken kimseyi zarara sokmaya hacet yok..!

sn @electricmhnds şayet yukarıda yazdıklarıma rağmen bir sonuç elde edemediyseniz, belirtiniz son olarak bir kaç işlem daha yaptıracağım ve onlardanda sonuca varamaz iseniz konu artık sizden çıkarak iyi bir servis hizmeti veren teknik servise taşınacaktır.
şöyle söyliyim önerileriniz için teşekkürler ama şu anda format atabilmem için yedeklemem lazım yedekleyecek bir driverım da mevcut deil kullandığım program sayesinde şu ana kadar sorun çıkmadı bir kere hariç yani uzun zamandır programstabil ve düzenli bir şekilde çalışıyor fanın hızını kontrol ediyor ve eskisine göre daha memnunum eskiden bir oyuna girdiğimde gürültüden oyunun sesini bile duyamıyordum.Bu program bu durumu da düzene soktu.Genel olarak memnunum yani.Bakımcıya götürdüğümde problemin anakartımla ilgili olduğunu söylediler.Ve müdahale etmek riskli ve maliyetli olacağından böyle kullan dediler.

power settings gibi bişey var mı
biosta gezin bulursun vardır büyük ihtimal
çok teşekkürlervarmış daha sorunun oradan kaynaklanıp kaynaklanmadığını tespit edemedim ama en yakın zamanda deniyicem şarjdayken.Şarjdayken fanı sürekli çalıştırma modu aktifmiş onun için şarja takınca öyle oluyor herhalde.Deneyince sonucu aktarırım.Şu anda şarjda ama normal çalışıyor ses yapmıyor.IMAG2788.jpg

ac mode u disenabled yaptım ama değişilik yok sorun başka herhalde.:(

Forum istatistikleri

Konular
128,163
Kullanıcılar
449,927
Son üye
yusuf2023

Yeni konular

Geri