casper EAA-89

micromen

Üye
arkadaşlar başlıktada belirttiğim gibi casper eaa-89 modeli bilgisayarım var hangi yazılım bu modele uygun olur

arkadaşlar başlıktada belirttiğim gibi casper eaa-89 modeli bilgisayarım var hangi yazılım bu modele uygun olur

Şimdi sen bu bilgisayara , ne kurabilirim soruyosunda ne kurmak istedigini sölemiyorsun ve yuzlerce yazılım varken akla gelmicek biçok program yazılım mevcut .
1-Nerde ? 2- Ne İçin ? 3-İstedigin yazılım nasıl bişey ?

Bilgisayarın fabrikandan çıkışı ;
Intel® Centrino® Duo Mobil Teknolojisi

- Intel® Pentium® Dual Core İşlemci T2250 (İşlemci hızı 1.73 GHz)
- Intel® 945 GM Chipset
- Intel® PRO/Wireless 3945 Kablosuz Ağ Bağlantısı
· Orijinal Microsoft® Windows VistaTM Home Basic
· 1024 MB DDR2 667 MHz Bellek
· 80 GB SATA Harddisk

Şuanki bilgisayarın donanımsal özellikleri nedir ?

Son düzenleme:
Teknik özelliklerini söylersen yardımcı olurum.

Şimdi sen bu bilgisayara , ne kurabilirim soruyosunda ne kurmak istedigini sölemiyorsun ve yuzlerce yazılım varken akla gelmicek biçok program yazılım mevcut .
1-Nerde ? 2- Ne İçin ? 3-İstedigin yazılım nasıl bişey ?

Bilgisayarın fabrikandan çıkışı ;
Intel® Centrino® Duo Mobil Teknolojisi

- Intel® Pentium® Dual Core İşlemci T2250 (İşlemci hızı 1.73 GHz)
- Intel® 945 GM Chipset
- Intel® PRO/Wireless 3945 Kablosuz Ağ Bağlantısı
· Orijinal Microsoft® Windows VistaTM Home Basic
· 1024 MB DDR2 667 MHz Bellek
· 80 GB SATA Harddisk

Şuanki bilgisayarın donanımsal özellikleri nedir ?
zaten windows sayfası altına açtığım için windows işletim sistemlerinden hangisini kullana bilirim hangisi bana uygun olur diye anlaşılır düşünmüştüm

bilgisayar çok kasıyor bundan önce xp sp2 vardı şimdi vista starter yükledik hiç bir fark yok internetten video izlerken görüntü donuyor ses normal bazen kitleniyor kalıyor

Donanımsal özelliklere göre işletim sisteminiz iyi.Tarayıcı olarak ne kullanıyorsunuz peki internette video izlerken ?

Bilgisayarınızı mevcut işlemci hızına göre optimize etmelisiniz.Windows xp'de görüntü özelliklerinde 1-Yalnızca kaliteli görüntü 2-Yalnızca performans şeklinde 2 ayrı seçenek vardır. 2. seçeneği kullanmış olsaydınız pc'niz hiç kasmayabilirdi emin olun.Daha hızlı,takılmadan da işlem yapabilirdi,herhalde bunu denemediniz.6-7 yıl önce ben de İntel Celeron 1.73 GHz. işlemcili 128 mbyte geforce ndvidia ekran kartlı,1 gbayte(2*500) ddr ramlı pc kullanırken(2. el almıştım),yine win xp'de görüntü özelliklerinde,"performans" seçeneğini seçerek xp'yi gerek grafik işlemlerde(Video,video oyunları,yüksek çözünürlüklü resim kullanımı,vb.),gerekse internette daha hızlı ve daha verimli olarak kullanmıştım.Grafik kartınız paylaşımlı yapıda(Onboard) bu da 2 gbytelık ram'den bu 256 mbytelik kapasitenin eksilmesi demektir,ama geriye kalan 1.750 gbyte'da win xp veya windows starter vista için oldukça iyi bir ram kapasitesi demektir.Yeterki sistem optimizasyonu tarafınızdan en iyi şekilde yapılmış bulunsun.

İşlemci olarak CORE 2 DUO işlemci seçilseydi,otomatik olarak işkemci hızınız "2*1.73" kat kadar olabilecekti.Siz bu işlemcinizdeki duo kelimesine çok da güvenmeyin,bu işlemciyi bence tek çekirdekli 1.73 ghz. gibi farzederek tüm ayarları,sistem optimizasyonunu siz o şekilde yapın.En güncel driverler dikkatlice ve donanıma uygun olarak seçilmiş ve son güncellemeleri de yapılabilmiş olmalıdır.Video oynatıcı olarak vlc media player'ı kullanın,hem sistemi fazla kasmaz,hem de pek çok video koduna destek verip açar,oldukça da verimlidir.

Not:İşlemciniz sadece intel 32 bit'li işletim sistemlerine destek veriyor,intel 64 bit'li işletim sistemlerini bu işlemciyle (Laptopla) ayrıca çalıştırıp kullanamazsınız.Sınırlama yalnız bu noktadadır.Onun dışında ister linux'un tüm 32 bitlik türevlerini,isterseniz yine 32 bit xp-SP3'ü veya vista starter 32 bit'i de kullanabilirsiniz.İşletim sisteminin performansını mevcut donanımın o anki Bakım durumu da çok yakından etkiler.PC'niz uzun süredir tozlarından temizlenip de bakımı yapılmadıysa eğer, olması gerekenden daha yavaş ve daha az performanslı çalışabilir,buna da dikkat edin.Çünkü neticede 1.73 ghz. ile bu göreve devam edecekseniz,işlemcinizin 3.2 ghz.deki gibi tozlanıp yavaşlamasına,hantallaşmasına göz yumma gibi bir lüksünüz ne yazık ki bulunmayacaktır.

Ben şu anda intel core 2 duo 2.93 veya 3.2 ghz.den daha düşük işlemciyle de çalışarak, win xp'yi en iyi performans ayarına dahi getirmiş olsam, istediğim yüksek hızı ve performansı,kendimce de yeterince (Bilhassa netten video indirirken donup kalmadan sürekli video oynatma halinde) core 2 duo 1.6 hp (Onboard intel grafik kartlı,paylaşımlı sistem) dizüstümden şimdiye kadar da alamadım.(Çift işlemcili de olmasına rağmen)Yani kıstas yalnızca core duo,core 2 duo olmasında da değil nette daha iyi bağlanabilmesi için de 3 ghz.den daha aşağı bir işlemci ile de çalışmamak gerekiyor ki arzu edebildiğiniz en iyi performansı,videoların akıcı indirimini ve oynatımını sağlayabilesiniz.Gerçekler maaalesef bu şekildedir.Kolay gelsin.

ARK | Intel® Core

Son düzenleme:
Bilgisayarınızı mevcut işlemci hızına göre optimize etmelisiniz.Windows xp'de görüntü özelliklerinde 1-Yalnızca kaliteli görüntü 2-Yalnızca performans şeklinde 2 ayrı seçenek vardır. 2. seçeneği kullanmış olsaydınız pc'niz hiç kasmayabilirdi emin olun.Daha hızlı,takılmadan da işlem yapabilirdi,herhalde bunu denemediniz.6-7 yıl önce ben de İntel Celeron 1.73 GHz. işlemcili 128 mbyte geforce ndvidia ekran kartlı,1 gbayte(2*500) ddr ramlı pc kullanırken(2. el almıştım),yine win xp'de görüntü özelliklerinde,"performans" seçeneğini seçerek xp'yi gerek grafik işlemlerde(Video,video oyunları,yüksek çözünürlüklü resim kullanımı,vb.),gerekse internette daha hızlı ve daha verimli olarak kullanmıştım.Grafik kartınız paylaşımlı yapıda(Onboard) bu da 2 gbytelık ram'den bu 256 mbytelik kapasitenin eksilmesi demektir,ama geriye kalan 1.750 gbyte'da win xp veya windows starter vista için oldukça iyi bir ram kapasitesi demektir.Yeterki sistem optimizasyonu tarafınızdan en iyi şekilde yapılmış bulunsun.

İşlemci olarak CORE 2 DUO işlemci seçilseydi,otomatik olarak işkemci hızınız "2*1.73" kat kadar olabilecekti.Siz bu işlemcinizdeki duo kelimesine çok da güvenmeyin,bu işlemciyi bence tek çekirdekli 1.73 ghz. gibi farzederek tüm ayarları,sistem optimizasyonunu siz o şekilde yapın.En güncel driverler dikkatlice ve donanıma uygun olarak seçilmiş ve son güncellemeleri de yapılabilmiş olmalıdır.Video oynatıcı olarak vlc media player'ı kullanın,hem sistemi fazla kasmaz,hem de pek çok video koduna destek verip açar,oldukça da verimlidir.

Not:İşlemciniz sadece intel 32 bit'li işletim sistemlerine destek veriyor,intel 64 bit'li işletim sistemlerini bu işlemciyle (Laptopla) ayrıca çalıştırıp kullanamazsınız.Sınırlama yalnız bu noktadadır.Onun dışında ister linux'un tüm 32 bitlik türevlerini,isterseniz yine 32 bit xp-SP3'ü veya vista starter 32 bit'i de kullanabilirsiniz.İşletim sisteminin performansını mevcut donanımın o anki bakım durumu da çok yakından etkiler.PC'niz uzun süredir tozlarından temizlenip de bakımı yapılmadıysa eğer, olması gerekenden daha yavaş ve daha az performanslı çalışabilir,buna da dikkat edin.Çünkü neticede 1.73 ghz. ile bu göreve devam edecekseniz,işlemcinizin 3.2 ghz.deki gibi tozlanıp yavaşlamasına,hantallaşmasına göz yumma gibi bir lüksünüz ne yazık ki bulunmayacaktır.

Ben şu anda intel core 2 duo 2.93 veya 3.2 ghz.den daha düşük işlemciyle de çalışarak, win xp'yi en iyi performans ayarına dahi getirmiş olsam, istediğim yüksek hızı ve performansı,kendimce de yeterince (Bilhassa netten video indirirken donup kalmadan sürekli video oynatma halinde) core 2 duo 1.6 hp (Onboard intel grafik kartlı,paylaşımlı sistem) dizüstümden şimdiye kadar da alamadım.(Çift işlemcili de olmasına rağmen)Yani kıstas yalnızca core duo,core 2 duo olmasında da değil nette daha iyi bağlanabilmesi için de 3 ghz.den daha aşağı bir işlemci ile de çalışmamak gerekiyor ki arzu edebildiğiniz en iyi performansı,videoların akıcı indirimini ve oynatımını sağlayabilesiniz.Gerçekler maaalesef bu şekildedir.Kolay gelsin.

ARK | Intel® Core
sistemi dediğiniz gibi güncelledim biraz farketti kağnı gibiydi önce dediklerinizden anladıklarımı uygulamaya çalışacağım teşekkürler

Forum istatistikleri

Konular
128,118
Kullanıcılar
449,822
Son üye
hamidettin

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri