Canon yazıcı turuncu sürekli led

nukleersantral

Katılımcı Üye
Arkadaşlar bu gün farkettik, yazıcı hata moduna geçmiş. Sadece turuncu uyarı ışığı sabit yanıyor. Yazıcıda hiç bir tepki yok. Canon sitesindeki yardım dökümanlarına baktım, turuncu ışık sürekli yanıyor ve hiç sönmüyorsa en yakın servis merkezine götürün yazıcınızı diyor.

Daha önce başına gelen oldumu böyle bir şey?

Arkadaşlar bu gün farkettik, yazıcı hata moduna geçmiş. Sadece turuncu uyarı ışığı sabit yanıyor. Yazıcıda hiç bir tepki yok. Canon sitesindeki yardım dökümanlarına baktım, turuncu ışık sürekli yanıyor ve hiç sönmüyorsa en yakın servis merkezine götürün yazıcınızı diyor.

Daha önce başına gelen oldumu böyle bir şey?

Son düzenleme:

Hocam teşekkürler ilgilendiğiniz için. Ancak buradaki normal hatalardan. Reset modundan haberdarım fakat benim yazıcıda turuncu sabit olarak yanıyor ve hiç bir tuş tepki vermiyor. Açma kapatma tuşu bile işlev yapmıyor. Fişini takar takmaz yine turuncu yanık kalmaya devam ediyor.

Donanımsal bir arıza galiba hocam. Hafta sonu besleme kartına bir bakarım belki herhangi bir component sorunudur.

Başına gelen olursa diye araştırma sonuçlarımı paylaşmak isterim.

Turuncu ışığın sürekli yanması demek servis modu oluyormuş. Bu ışık donanımsal bir sorun olmadığı sürece çoğunlukla atık mürekkep pedi sayacı denen bir sayacın dolması neticesinde ortaya çıkıyormuş.

Normalde bu pedleri kendimiz yıkayıp temizleyip tekrar kullanmaya devam edebilirmişiz ve fakat yazıcıyı tekrar çalışır hale getirmek için bu sayaç eeprom'a erişilip sıfırlanması gerekiyormuş. Bununda iki yolu varmış. Basit yol servislerin ellerinde bulunan ve yazıcının usb portundan yazıcı kapalı durumdayken işem yapabilen, bilgisayarlardaki bios yönetim programı benzeri bir programmış.

Zor yol ise eeprom'un devreden sökülerek MiniPro ve benzeri bir cihaz ile bilgisayara bağlayıp hex kodları üzerinden bu sayacı sıfırlamak gerekiyor. Tabiki o hex kodlarının yeri/satırı modelden modele değişiyor.

Uzun lafın kısası 4 yılını doldurmuş ama daha ilk alındığı günkü gibi tıkır tıkır çalışan yazıcı planlı eskitme kurbanı olmuş.

Yanlış hatırlamıyorsam firmayı, yıllar yıllar öncesinde Osram insanlar ampul almadıkları için fitilini ateşlediği planlı eskitme/planlı ömürü olan ürünler günümüzün tartışmasız bir gerçeği haline gelmiş.

Düşünüyorum da bundan 18-19 yıl önce almış olduğumuz ve halen evlerde/köylerde tıkır tıkır çalışan Profilo çamaşar makinesi, beko/arçelik buzdolabı şurada duruken, daha 3-4 yıl önce alınmış makineler ne hadlerine buzulabiliyorlar. 🤣

Yakın gelecekte toruna tompalağa anlatacak hikaye olur bu. "-Sen bilmezsin, biz eskiden bir ürün alırdık o ürün bizlen mezara giderdi evlat. Hey gidi günler." 🤣🤣🤣🤣

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri