CanBus ve PIC

ilker58

Üye
Öncelikle merhabalar benim bir sorum olacaktı öncelikle yanlış yerde açtıysam özür dilerim..
Şimdi bir projemiz için honda cbr 600 ün motorunu kullanacağız gösterge paneli tasarlamamız gerekiyor bunun için lcd ekran ve pic kullanacağız ama sorun canbus tek hat iletişimi olduğu için tüm veriler bu hatta dolaşıyor örn devir bilgisini canbus tan alip ekrana yansıtmak için ne yapmalıyız bununla ilgili çalışmalarınız varsa paylaşırsanız memnun olurum şimdiden çok teşekkürler

Öncelikle can bus'a düzgüncene bağlantı yapman gerekiyor. PIC lerin CAN bus protokolü içeren modelleri var. Bu çıkışı tabiki direkt bağlayamazsın bir de can bus transciever entegresi kullanacaksın.

CCS c de CAN BUS komutları mevcut. Bunları incele ve dinleyici modunda CAN hattına girersen illa ki oradaki verileri yorumlayarak istediğin veriyi bulursun

Tabi bağlantı hızını da bilmen gerek. 250Kbps olabilir. 400kps olabilir. Yani kullanılan CAN bu özelliklerini bulursan daha kolay yoksa deneme yanılma yapman lazım

silvestirin dediği gibi kolay olacağını zannetmiyorum.İlk önce barış samancının can busla alakalı olan yazısını oku fikir sahibi olursun sonra internetten İNGİLİZCE bu konu hakkında bilgi sahibi ol.Daha sonra hatta logic analyzer ile gir basitçe gaza bas ne değişiyor v.s bunları anlamaya çalış ama zor iş Allah kolaylık versin(ccs c ile yapma hazır kodlarla yapılacak bir iş değil)

CAN BUS to RS-232 yada to USB modüller var.Bir de e-bay ' bak fikir vermek açısından.Hazır converter modüller var.Can ile uğraşmadan hangi protokolü biliyorsan ona göre haberleşirsin.Converter modüller ile.Sadece fikir vermke istedim.Tabi arkadaşların dediği gibi kendin de yapabilirin direk CAN haberlşemesini.Ben proton kullanıyorum Can Yapmadın.Farklı Plug-in Ve Lybrariler. Biraz uğraşırsan çözebilirsin mutlaka kolay gelsin

ICP DAS I-7530A

Farklı bir Model E-bay ile Türkiye bedava gönderi var : Gümrük kısımndan anlamam yalnız

http://www.ebay.com/itm/USB-to-CAN-...ultDomain_0&hash=item3cc297ed33#ht_5137wt_794

Son düzenleme:
Zamaninda 2 pic arasi can bus haberlesme yaptim fakat cok uzerine gitmedim cunku kodlari kendim hazirliyodum ve sıkıldim. Ama ccs c olsaydi bende kesin cozmeden birakmazdim. Ugrasinca yaparsin

CAN BUS Analyzer Tool microchip in canbus analyzer var bunu kullanabilir miyim hattı bu alettle dinleyebilir miyim?Bunun gibi aletler iş görür mü

iş görür tabiki boşuna yapılmamış. Hat analizi için.

kullanabilirsin : Buda aynı şey -CAN hattına USB ile Bağlanma olayı.Ancak burada PC ile izleme yapılmış.Sen burada kullanacağın kadran için PIC ile bir arayüz yazmalısın - Gelen PC yazılımını kullanmayacaksın yani

The CAN BUS Analyzer Toolkit Contents:

• CAN BUS Analyzer tool
  • USB mini cable for PC connection
  • User Guide/Software CD

Farklı olarak --->
sen hangi dili Kullanacaksın verdiğin linki biraz inceledim : birçok seçeneğin var ama senin bilgin ne seviyede ? Bildiğin haberleşme protokolu varmı ? Neden Soruyorum Diyeceksin şimdi bak - Senin verdiğin linkte birkaç pdf linki var::

http://ww1.microchip.com/downloads/en/DeviceDoc/39962b.pdf
:: Örneğin : 25. Sayfasında ->

PIC32 CAN Library Using MCP2515 CAN Controller*

Summary:

PIC32 CAN library is based on the MCP2515 CAN controller.
The MCP2515 is connected to the PIC32 microcontroller via
SPI port. The Library provides seamless access to the CAN
controller over the SPI bus.
Key Features
■ Library provides enumerated interface
■ Well-documented API functions
■ The library supports 125 kbps, 250 kbps and 500 kbps
bus speeds.
■ The MCP2515 support max SPI clock speed of 10 MHz
Applications
■ Automotive applications
■ Data loggers
■ Physical layer for custom communication protocols

*This library is not for use with PIC32 MCUs with integrated CAN
controllers. The CAN APIs for integrated CAN controllers are available in the MPLAB® C Compiler

Araştırman lazım hangi yöntem sana uygun ? sen daha iyi biliyorsun sonuçta.Sonuç olarak PIC32 ve MPLAB C compiler kullanırsan MCP2515 CAN Controller ile CAN API 'sini Yükleyerek Haberleşme yaparsın diyor.

burada Wmv. formatında bir video var
http://ww1.microchip.com/downloads/en/Training_Tutorials/CANbus_111903.zip

Olay sana kalıyor sonuçta herşey gayet açık.Bence birkaç uygulama yapmaya başla.Böyle uygulamalar ihityaç dahilinde yapılır.Çünkü devre maliyetleri var tabi.Ben daha önce yapmadım.Hem araştır hem uygula yavaş yavaş öğrenecek ve zamanla geliştireceksin mutlaka

Asıl problem Can Bus ta istediğim veriyi bulup onu kendi kullanım amacıma yönelik yönlendirmek demek istediğim araba ecusunda istediğim bilgiler dolaşıyor bunları hangi filtreler alıyor onu öğrenip ona göre bir dizayn geliştirmek ondan sonra istediğim bilgiyi kullanmak
sorum ben bu bilgileri motor ecusunda bu cihazla analiz edebilir miyim ? temelde basit bir ön konsol yapacağım hız devir sıcaklık yakıt bilgileri lazım

Yapmak istediklerin burada yapılmaya çalışmış.Bunun gibi siteleri incele
Bir de sen devreyi bir kur - Verileri bi oku sonra Yorumlama kısmını araştır.Birşeyler çıkar elbet

http://www.avrfreaks.net/index.php?name=PNphpBB2&file=viewtopic&t=95908

Yalnız bu bilgileri Can ile halletmen de şart değil .Motorun sensörlerinden alacağın ek kabloları PIC e gir .İstediğin sonucu alırsın yine ama profesyonel bir amacın varsa CAN ile yap tabi

Kolay Gelsin...

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,597
Son üye
CTure

Yeni konular

Geri