CAN BUS Hattının testi nasıl yapılır?

CANBUS haberleşmesinde, osiloskop ile sinyalleri görmek mümkünmüdür? Bir node arızalı tespit edildiğinde osiloskop ile CAN haberleşme portlarını (CAN H ve CAN L) nasıl test edebiliriz ?

Can Bus hatlarında Can H ve Can L portları 120Ohm luk dirençle sonlandırılmaktadır ölçü aleti kullanarak bu uçlar arasında direnç testi yapılabilir.

Bende bu konuyu cok merak ediyorum mesela benim aracımın teybi bu sekilde haberlesiyor. Ben bu haberleşme degerlerini ölçü aleti ile ölçebilir miyim? Nasıl yapılacağını biraz daha açabilir mısınız?

Direnç testinin yapılması bir anlam ifade edeceğini zannetmiyorum lakin hat kısa devre bile olsa Haberleşmenin kesilmedigi konusunda bir yazı okumuştum(doğruluk payı varmıdır bilemiyorum)

KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.

Direnç testinin yapılması bir anlam ifade edeceğini zannetmiyorum lakin hat kısa devre bile olsa Haberleşmenin kesilmedigi konusunda bir yazı okumuştum(doğruluk payı varmıdır bilemiyorum)

02 veya 20 arıza kodu veriyor ise 120 om luk dirençte sağlam ise can bus haberleşme entegresi bozuk olabilir eğer sağlam ise işleci arızalı olma ihtimali yükksek

Tüm beslemeyi kapatın hiç enerji olmasın hattı ölçün 60 ohm okumanız gerekiyor 120 ohm sonlandırma direnci takılı olması gerekiyor. 60 ohm civarında okursanız hat saplam demektir. Daha sonra arızalı olduğunu düşündüğünüz cihaz varsa onları test etmelisiniz.

Sonlandırma dirençleri bağlı değilse haberleşme kesiliyor. Bizzat test ettiğim için biliyorum.

Sadece hat direncini ölçerek bir sonuca varmak doğru bir yaklaşım değil.
Hat direnci; Transceiver iç dirençlerine, Node sayısına, kablo direncine, ortam sıcaklığına vb bağlıdır.

Sonlandırma direnci olmadan da haberleşme devam edebilir. Bu; Transceivera, node sayısına, haberleşme hızına vb bağlıdır.

CANOpen gibi bir protokol değilde, standart CAN haberleşmesi veya özel bir protokol kullanılıyorsa, arıza kodları yayınlanmayabilir veya farklı anlamlarda olabilir.

Hat kısadevre olduğunda haberleşme mümkün değildir, fakat düşük hızlar ve kısa mesafelerde H veya L koparsa haberleşme devam edebilir. CRC hataları oluşacaktır ve kısa sürede Error counterları dolacaktır. Yazılımsal ve/veya donanımsal tedbirler alınmışsa, senaryoya göre silence, bus off, restart vb gibi bir aksiyon alınabilir.

En sağlıklı yöntem; Bir canbus sniffer ile ( Çin malı Sealea snifferlar gayet güzel iş görür) ile telegramları dinlemektir. Haberleşme kriptolanmamışsa her şey ortadadır.

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,849
Son üye
cagan20

Yeni konular

Geri