Cami Aydınlatması

wildboy_35

Üye
MERHABA ARKADAŞLAR bizim köydeki camii yi yenilemişler ve içerisini yeni aydınlatma yapmak istiyorlar,led ler ile yapmak istiyorlar ben ledlere pek güvenmiyorum ömürleri ve verdikleri ışık konusunda ha birde ilk maliyeti yüksek,ben avize ve tasarruflu ampullerden yanayım,sizce camii için en uygun şeçim ne olmalı?

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
maliyet açısından bir Camii yi led lambalar zorlar sonuçta cemaatle ayakta duruyor.
Avize ve tasarruf lambalarını öneririm piyasada suan çok güzel bir tasarruf lambası var fiyatı 5 tl yalnız verdiği ışık diiiğer tasarruf ampullerininkinden fazla ve aynı sarfiyatta ismi VERSUS piyasada şuan narin bulunan ve kalite bakımından gerçekten iyi olan üstelik bir yıl garantisi olan bir ürün
örnek
phılıps marka 25wattlık tasarruf lambası normal 100 wattlık lambanın ışığını veriyo
ama
versus marka 25wattlık tasarruf lambası normal 130 wattlık lambanın ısıgını rahatlıkla veriyor

kolay gellsin

MERHABA ARKADAŞLAR bizim köydeki camii yi yenilemişler ve içerisini yeni aydınlatma yapmak istiyorlar,led ler ile yapmak istiyorlar ben ledlere pek güvenmiyorum ömürleri ve verdikleri ışık konusunda ha birde ilk maliyeti yüksek,ben avize ve tasarruflu ampullerden yanayım,sizce camii için en uygun şeçim ne olmalı?

sizin ömür biterde ledinki bitmez.

araştırmalarıma göre deneyen arkadaşlar led ampullerden en iyi verimi sabit voltaj ile almış.malum biz köyde kullanırsak bilirsiniz köyde voltaj sorunu çok oluyor bu da kötü etkiler diye düşünüyorum.....

kerem_basol
verdiğiniz bilgiyi araştıracam bulabilecekmiyim bakalım piyasada tşk ler

@wild_35;

LED'ler için gerekli olan sabit akımdır, sabit voltaj olarak giriş voltajını kastediyorsan uzakdoğudan gelen üzerinde gerekli elektronik komponentleri olmayan ucuz sürücüler voltaj dalgalanmalarında arıza çıkarıyor...

araştırmalarıma göre deneyen arkadaşlar led ampullerden en iyi verimi sabit voltaj ile almış.malum biz köyde kullanırsak bilirsiniz köyde voltaj sorunu çok oluyor bu da kötü etkiler diye düşünüyorum.....

kerem_basol
verdiğiniz bilgiyi araştıracam bulabilecekmiyim bakalım piyasada tşk ler

eğer lambaları bulamaz isen satıcı ile irtibata geçirebilirim. kolay gelsin

Ledler uygun şartlarda kullanılırsa sorun çıkaramazlar ama fiyat-performans açısından sizin için iyi olan tasarrruflu ampül olacaktır. Ledler kullanımdan dolayı ısınırlar, iç dirençleri düşer, daha çok akım çekip daha çok ısınırlar, bunu engellemek için akım sınırlayıcı gerekecektir. Bence bunlar da aşırı maliyet(ampüle göre) ve uzun vadede sorun demektir.

ledler genel aydınlatma için değildir. dekoratif aydınlatma olarak kullanabilirsiniz. ayrıca TSE li ürün pek yoktur. çoğu uzak doğulu ülkelerden imaldır. bir iki seneye kalmaz atıl duruma gelir. tasarruflu ampullü avizeler tavsiye ederim.

cami büyükse bence tasarruflu veya ledli lambadan bol miktarda kullanmak yerine sodyum buharlı balastlı lambalardan(250W) kullan

cami büyükse bence tasarruflu veya ledli lambadan bol miktarda kullanmak yerine sodyum buharlı balastlı lambalardan(250W) kullan

sanırım biraz abartılı olmuş.............ledle aydınlatma olur ama profesyonel aydınlatma ile olur phılıpsin katolaklarına bakarsanız aradığınızı bulursunuz.....ama maliyet kısmına karışmam........

Forum istatistikleri

Konular
127,967
Kullanıcılar
449,614
Son üye
Canipk

Yeni konular

Geri