Cam açma tuşuna basınca farların parlaklığı değişiyor.Yardım :)

Bu akü test cihazları
Yaklaşık yarım ohm yük altında aküye bağlı voltmetre ile yarım dakika bekletmiyor mu? Belki de bu süre kuralına uymuyorlardır.

NOT; Akü test cihazları hakkında bilgim olmadan bir yorum yazdım ama bu cihazları kullananların da fazla bilgi sahibi olduğunu zannetmiyorum.
Akü test cihazları ile 100Ah gibi bir sarfiyatla 10-15 saniyede akü voltajının düşerek nasıl tepki verdiğine bakılır. Hızlı düşüş akünün kötü durumda ya da boş olduğunu gösterir. Sonuçta kabaca bir testtir.

Arkadaşlar dediğiniz gibi gösterdim akünün kutup başlarına wd40 yağlayıcı sprey sıkıldı zımpara yapıldı bi kaç gün denememi söyledi aktif olarak günlük 3-4 km biniyorum işe gelip giderken ölçüm yapıldı araca yaklaşık 1 saat sürdü bi sorun çıkmadığını söylediler inşallah sorun çözülmüştür şimdilik binsorun gözükmüyor ayrıca gündüzleri sıkıntı yok araçta gece veya sabah çalışırken tek marita çalışmazsa 2. Marşta basmıyordu bu gece bi denemeye çıkacağım bakalım

Az km ve kısa süreli sürüşler aküyü günden güne bitirir. Böyle durumlarda hafta sonları akşamdan sabaha kadar şarjda bırakmak çok önemli. Yoksa akü kısa zamanda şarj tutamaz hale gelir. Ayrıca soğuk zamanlarda bu durum daha çok kendini belli eder.

BU DURUM BİLDİĞİM KADARIYLA NORMAL.KENDİ ARABAMDA DA FARKETMİŞTİM.GECE DUVARIN ÖNÜNDE DURAN ARACINIZI ÇALIŞTIRIP FARLARI AÇTIKTAN SONRA SAĞ VE SOL CAM KAPAMA DÜĞMESİNİ CAMLAR KAPALI OLDUĞU HALDE KAPAMA YÖNÜNE BASILI TUTTUĞUMUZDA FARIN IŞIK ŞİDDETİNDE BİR MİKTAR AZALMA BIRAKINCA TEKRAR ARTMA OLUR.BUNU DUVARDA ÇOK NET GÖREBİLİRİZ.BU DURUM ARACA GÖRE DEĞİŞEBİLİR AMA BİRÇOK ARAÇDA BİLDİĞİM KADARIYLA BU DURUM VAR.BUNUN NEDENİ 2 CAMA DA KAPAMA YÖNÜNDE KUMANDA VERDİĞİMİZDE CAMLAR TAM KAPALI OLDUĞU İÇİN 2 MOTOR KAPAMAYA ÇALIŞIP ZORLANDIKLARI YANİ STALL(DURMA) AKIMINA ULAŞTIĞI İÇİNDİR.2 MOTORUN STALL AKIMI YÜKSEK OLDUĞU İÇİN ALTERNATÖR İÇİN CİDDİ BİR YÜKTÜR.BU YÜK VOLTAJI ANLIK OLARAK BİR MİKTAR DÜŞÜRDÜĞÜNDEN AYNI ALTERNATÖRDEN BESLENEN DİĞER CİHAZLAR AYNI ŞEKİLDE ETKİLENİR.VOLTAJ DÜŞTÜĞÜNDEN FARIN IŞIK ŞİDDETİ DE AZALIR.

Arkadaşlar dediğiniz gibi gösterdim akünün kutup başlarına wd40 yağlayıcı sprey sıkıldı zımpara yapıldı bi kaç gün denememi söyledi aktif olarak günlük 3-4 km biniyorum işe gelip giderken ölçüm yapıldı araca yaklaşık 1 saat sürdü bi sorun çıkmadığını söylediler inşallah sorun çözülmüştür şimdilik binsorun gözükmüyor ayrıca gündüzleri sıkıntı yok araçta gece veya sabah çalışırken tek marita çalışmazsa 2. Marşta basmıyordu bu gece bi denemeye çıkacağım bakalım
Günlük 3-4km biniyorsan bir kere marşa basınca daha motor ısınmadan yada marşla deşarj olan enerji kadar akü şarj olmadan kontak kapatıyorsun demektir. En az haftada bir kere 5. Viteste 2500 devrin üzerinde yarım saat kadar kullanmanı öneririm. Hem motoru sağırlaştırmamış olursun, hem egzos sistemini temizler, hem ciğerlerin açılır hemde akün şarj olur. Yada günlük 3-4 km bisiklete bin. Hem sağlığın için hemde gereksiz yere trafiğe girmeyip strese maruz kalmazsın.

akü şarzında sıkıntı yoksa aracın tesisat yorğunluğundan kaynaklanır fiatlarda normaldir dörtlüyü felan açıtığınızda tavan lambalarıda kısılıp açılır normal dir pek bir zararı yokdur

Ben aynı problemi değişik yaşadım problem akünün şase bağlantilarini 6 lik çift ttr kablo ile güçlendirdim problem duzeldi.

Konu hortlamış ama aynı dertten muzdaribim. Bildiğim kadarıyla araba çakıltıktan sonra aküyü söküp atabilirsin. Yani araba kendi elektriğini üretir. Aküyü kullanmaz. Farların kısılmasıda araba çalışıyorken oluyor büyük ihtimal fazla akım çektiği için alternatör yetiştirmiyor. Altörnötöre Bakım yaptıracağım inşallah çözülür. Muayenede hafif kusur yazdılar canım sıkıldı çünkü

Cam kaldırma/indirme mekanizması sıkışık çalışıyorsa motoru zorluyordur. Dolaysıyla da fazla akım çekince rölantideki motor ve alternatör yeterli gücü sağlayamıyor. Her daim farların açık olması çekilen güçten dolayı DC12V sisteme aşırı yük bindirir. Seyir halinde veya motor devri yüksekse bu durum olmayacaktır. Yine de hissediliyorsa cam kaldırma mekanizması kontrol edilmeli.

Forum istatistikleri

Konular
128,123
Kullanıcılar
449,830
Son üye
xkullanıcı45

Yeni konular

Geri