Cahilden Beyin Fırtınası

1:Su zan edildiği gibi iletken değildir.Hatta saf su elektriği iletmez.Suda elektriği ileten içindeki diğer maddelerdir (tuz,toprak v.s)
Şebeke suyu bahsettiğiniz gibi saf su değildir suya elektrik geçerse suyun içindeki mineraller bu elektriği toprağa taşıyacaktır metal borular bina girişine kadar gidiyorsa bir topraklama gibi çalışacak yine elektrik kaçağını toprağa taşıyacaktır

2 buçuk katlı müstakil diyelim hocam 2 kat + bodrum kat var

Şebeke suyu bahsettiğiniz gibi saf su değildir suya elektrik geçerse suyun içindeki mineraller bu elektriği toprağa taşıyacaktır metal borular bina girişine kadar gidiyorsa bir topraklama gibi çalışacak yine elektrik kaçağını toprağa taşıyacaktır

Yanlış anlamayın ama ben nerede "şebeke suyu saf sudur" gibi bir ibare kullandım ki?

Elektrik en kısa yoldan toprağa akmak ister bu yol direnci en düşük olan yoldur metal borular ve şebeke suyu bir insan vucudundan direnç olarak daha düşüktür bu nedenle direk borulardan toprağa gider akım
eğer bir dairede toprağa dolaylı kaçak varsa o daireye binlerce tl elektrik faturası gelmesi lazım çünkü sürekli olarak elektrik toprağa akacaktır eğer devrede kaçak akım yoksa birde aynı dairede direk toprağa kaçak varsa sigorta da atar zamanla eğer sigorta atmazsa direk kısa devrede o bina da yangın da çıkabilir bunu engellemek için bina girişlerine 300mA kaçak akım bağlanır

Yanlış anlamayın ama ben nerede "şebeke suyu saf sudur" gibi bir ibare kullandım ki?
Pardon yanlış anlaşıldım sizin dediğiniz gibi saf su değildir dedim ben

Profesyonel her meslek erbabında bu mesleki deformasyon var kendimi de işin içine katıyorum yanlış anlaşılmasın.
Misal bir tv programına profesör katılıyor;
Sunucu: Hocam gripten korunma yolları nelerdir?
Profesör: Sorunuzu cevaplamadan önce grip nedir neye denir onu açıklayalım en az 30 dakika :D

PPRC tesisata plastik bir valf eklenir. alfin mili ve -suya değen- küresi metal olduğu için sudaki enerjiyi dıştan kontrol edebiliriz. Bu mile vida ile bir kablo sabitleriz. Demir borulu tesisatta ise direk boruya bağlarız.
Bağladığımız bu uç ile toprak arasına bir neon lamba bağlarız. Bence kaçak akımı tespit etmenin en ideal yolu neon lamba. Bizim ihtiyacımız olan birçok durumda ışıldar, patlama fazla akım çekme vs derdi olmaz.
En sonunda neon lambaın önüne de hazır ışığa duyarlı devre koyarız. Bu aurdino ile yapılabileceği gibi elektronikçi tarafından amacına özel tasarlanabilir. Bence hazır kitler de vardır.

PPRC tesisata plastik bir valf eklenir. alfin mili ve -suya değen- küresi metal olduğu için sudaki enerjiyi dıştan kontrol edebiliriz. Bu mile vida ile bir kablo sabitleriz. Demir borulu tesisatta ise direk boruya bağlarız.
Bağladığımız bu uç ile toprak arasına bir neon lamba bağlarız. Bence kaçak akımı tespit etmenin en ideal yolu neon lamba. Bizim ihtiyacımız olan birçok durumda ışıldar, patlama fazla akım çekme vs derdi olmaz.
En sonunda neon lambaın önüne de hazır ışığa duyarlı devre koyarız. Bu aurdino ile yapılabileceği gibi elektronikçi tarafından amacına özel tasarlanabilir. Bence hazır kitler de vardır.
Yönteminizi eleştirecek birikimim yok, benim kafamda daha çok sovyet / rus mühendisliği sadeliği, kara düzeni var.
Sistemin elektriğini kesen panodaki ana elektrik şalterini sadece o su tesisatındaki kaçak elektrik ile tetiklemeye kanalize edeyim konunun moderatörü olarak. :)

"Bu yöntemle kaçak elektrik kullanırım o zaman." diyecek
uyanık kerizler çıkarsa diye yazıyorum,
o kaçağı elektrik dağıtım şirketleri kendi sayaçlarında görüyor.

Konuya dönersek:
Şimdi böyle bir kaçak durumunda
şasesi binanın özel güzel olduğunu varsaydığımız topraklama hattına bağlanmış olan
bir cihaza dokunursak ne olur?
Diyelimki bir elimiz metal muslukta
diğer elimizde bina topraklama hattında.

Ben k.a.r yi test etmek için eskiden küveti ağzına kadar doldurup suya faz kablosunu deydirdim ve attı:D

Forum istatistikleri

Konular
127,967
Kullanıcılar
449,613
Son üye
Liderpano

Yeni konular

Geri