C# & S7300 ile C# Ethernet Haberleşmesi

arkadaşlar merhaba. Biraz uzun oldu ama lütfen sıkılmadan okuyun.Benim sorunum şu:

S7300 ile ethernetten (TCP/IP) haberleşmek ve amaca yönelik bir Scada yapmak istiyorum. Arayüzü Visual C#.NET te yazıcam. Fakat PLC ile haberleşmede CPU ya gönderme/alma komutu yazmak istemiyorum. Yani C#.NET te öyle bir kod yazmak istiyorum ki, gitsin PLC'nin istenilen adresinden veriyi alsın/yazsın. Hem PLC ile haberleşmede hemde bu konuda yardım edebilirseniz sevinirim.

Daha önceden PC ler arasında ethernet (TCP/IP) haberleşmesi yaptım. S7200 serileri ile (PPI kablo ile) bir kaç scada çalışmam oldu amatörce. Demem oki haberleşme olaylarında biraz bilgim var. Buna yönelik açıklamalar yapabilirseniz sevinirim.

Şimdiden teşekkürler...

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Delphi ile TCP/IP üzerinden veri gönderip alma ve açık kaynak kodlu program ben incelemedim inceleyip bakarsan yardımcı olacaktır.

Ekli dosyalar

• Siemens_Delphi_example_Simatic_TCP_IP.rar
    219.6 KB · Görüntüleme: 256
Çok teşekkür ederim. Şimdi delphiyik uruyorum. her iki kaynağıda incelicem. sonuca ulaşırsam buraya yazarım.

Arkadaşlar program kurulurken "Libnodave" ile ilgili siteyi ve aynı zamanda @elektronikmuh arkadaşımızın verdiği örneği inceyiyordu. Örnektede aynı kütüphane kullanılmış. Bu süper bir kaynak. Eğer düşündüğüm gibi ise yukarıda yazdığım her şeyi yapabiliriz gibi geliyor. Umarım olur. Çok teşekkür ediyorum sizlere.

Arkadaşlar bendende cSharp ta s7-300 ile ethernet üzerinden haberleşmek istiyorum libnodave kütüphanesi inceledim fakat işin içinden çıkamadım yapan arkadaş varsa bir örnek paylaşabilir mi ? (örnek visualbasic veya cSharp olabilir delphiyi hiç bilmiyorum ayrıca compilleri yok elimde)

Arkadaşlar bendende cSharp ta s7-300 ile ethernet üzerinden haberleşmek istiyorum libnodave kütüphanesi inceledim fakat işin içinden çıkamadım yapan arkadaş varsa bir örnek paylaşabilir mi ? (örnek visualbasic veya cSharp olabilir delphiyi hiç bilmiyorum ayrıca compilleri yok elimde)

Vb ile bir ara yüz yazdım çok kolay bi haberleşme oldu. opc server vs hiçbirşey gerekmiyor. exeldeki tabloları çok kolay bir şekilde plc nin DB larına attım. örnek kendi içinde var zaten kütüphane çok güzel. istediğim adresi okuyorum istediğime yazıyorum.

3 - 4 günlük bir uğraştan sonra ETH. İle Tüm Veri alanlarına ulaştım artık Çok kolay şekilde Visual Studio 2008 ortamında Masaüstü Scada projeleri hazırlıyorum, Pahalı scadaların hiç birisi bana MS Visual Studio araçlarını ve C# taki esnek kod yapısını sunamaz.

3 - 4 günlük bir uğraştan sonra ETH. İle Tüm Veri alanlarına ulaştım artık Çok kolay şekilde Visual Studio 2008 ortamında Masaüstü Scada projeleri hazırlıyorum, Pahalı scadaların hiç birisi bana MS Visual Studio araçlarını ve C# taki esnek kod yapısını sunamaz.

Birtakım tecrübelerinizi ve mümkünse küçük bir program örneği ile konuyu açıklarsanız memnun olurum.

Yazdığınız bu kodla plc içerisine "real veri" yazabiliyormusunuz.

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,600
Son üye
psychedelic

Yeni konular

Geri