c/k ayarı

aslan.44

Üye
Akadaşlar benim işyerinde bulunan kompanze panosunun akım trafosunun oranı 4000/5 = 800,fakat reaktif güç rölesinde (ABB RVT 12) akım trafosu oranı 100 olarak yazılmış.C/K ayarını yanlış algılaması büyük yada küçük bir sorun çıkarırmı?

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Fakat bugüne kadar böyleydi ve herhangi bir ceza gelmedi.Yani reaktif ve kapasitifi etkilermi?Teşekkürler Açıkcası böyle olduğu için bende değiştirmeye cesaret etmedim.

Şansınız yaver gitmiş.Hem endüktifi,hem kapasitifi etkiler.Hemen değiştirmenizde yarar var.c değeri,
kondansatör gücü yerine akımı olabilir ( röleyi bilmediğim için uyarıyorum ),ona göre dikkat ederek
giriniz.Röle dokümanını,tekrar gözden geçirmenizde yarar var.Otomatik tanıtma ile tanıtılmış ise,set
değerini tahkik etmenizde yarar var.

Son düzenleme:
Yardımınız için teşekkür ederim. Hayır röleye akım trafosu oranı giriliyor,röle ABB RVT. Rölenin kataloğunda akım trafo oranı yazıyor.

Son düzenleme:
Merhaba.

Abb RVT röle için ck ayarı hesabı ektedir.

Saygılarımla.

Ekli dosyalar

• Ck_Ayarı.rar
    4.1 KB · Görüntüleme: 103
şimdiye kadar neden ceza gelmedi çünkü automatikte çalışıyordu röle kendisi akım trafosunu düzgün algılıyordu bence abb röle automatikte herşeyi yapıyor sen manuel de çalıştırıyon

yine ayarlayamazsanız ben size hiç bir ayar gerektirmeyen aynı özellikte tek faz tek akım trafolu bir röle yollarım denemeniz için.Maksat yerli rölelerinde aynı işi yapabildiğini kanıtlamak hemde ayar gerektirmeden.

Arkadaşlar yardımlarınız için teşekkür ederim,akım trafo oranını 800 olarak değiştirdim fakat çektiği kapasitör sayısında değişiklik görmedim,yani aynı kademeleri çekti.Üstelik bir kaç gündür takip ediyorum endüktif,kapasitif oranları aynı seviyelerde,ayrıca röle devamlı otomatikte.Eğer büyük bir değişiklik fark edersem sizlerle paylaşacağım.

Forum istatistikleri

Konular
128,171
Kullanıcılar
449,935
Son üye
mehmetenessunger

Yeni konular

Geri