C# ile Seri Haberleşme RS232 sorunu

elehab

Üye
Merhaba Arkadaşlar
C# ile PC' den PIC' e veri yollamak istiyorum .Genel çalışma mantığı ,PROGRAMDAN VERİ ÇIKIŞI -USB - USB TTL Çeviricinin TX - PIC RX . Programdan verdiğim char veya int verileri bir türlü PIC ile okuyamadım.Seri haberleşme olarak RS232 kullanıyorum. CCS C ile yazdığım kod aşağıda.Kodda sadece int veya sadece Char veri yolladım deneme amaçlı fakat bir türlü veri alamadım.
kod:
#include <serial.h>
#use delay(clock=4M)
#use rs232(baud=1200,rcv=PIN_C7,parity=N,bits=8)
#include<lcd.c>
#define use_portd_lcd TRUE
void main()
{
set_tris_b(0x00);
lcd_init();
char data;
while(TRUE)

{
gets(data);
lcd_gotoxy(1,1); // Bu satır ile 1. satır 1. sütundan baslanarak yazılır.
printf(lcd_putc,"Değer : %c",data);
if(data=='a'){
output_high(PIN_B7);
delay_ms(750);
output_low(PIN_B7);
}
else{
output_high(PIN_B6);
delay_ms(750);
output_low(PIN_B6);
}

}

}

elimde 2 tane C# ile veri yollayana program var onlarda sorun olduğunu düşünmüyorum.Sorun nerede olabilir.USB TTL ? KOD? Beni aydınlatabilirseniz çok teşekkür ederim :)

Merhaba,
Bu tür çalışmalarınızda önce USB'yi devreden çıkarın.Direk RS232 ile iletişim sağlamaya çalışın.Programınız sağlıklı ise dataları yollayacaktır.Ondan sonra araya USB çevirici RS232 kullanın.Yanımda yok akşama arşivime bakayım size standard PC to PIC haberleşme kodlarını paylaşayım.(asm olarak yazılmıştır.)
Ayrıca C# ile yazdığınız arayüzde de yazılım hatası olabilir.

Merhaba,
Bu tür çalışmalarınızda önce USB'yi devreden çıkarın.Direk RS232 ile iletişim sağlamaya çalışın.Programınız sağlıklı ise dataları yollayacaktır.Ondan sonra araya USB çevirici RS232 kullanın.Yanımda yok akşama arşivime bakayım size standard PC to PIC haberleşme kodlarını paylaşayım.(asm olarak yazılmıştır.)
Ayrıca C# ile yazdığınız arayüzde de yazılım hatası olabilir.
Cevabiniz için çok tesekkur ederim . RS232 baglantim calisiyor . fakat USB te USB TTL donusturucuyu takip oranin tx inden aldigim bilgiyi PIC in rx ine taktigimda , USB TTL de veri akisi olduğu (üzerindeki led yanip sonuyor) görülüyor . fakat PIC te alınan veri yok . nerede hata yapıyorum :)

Merhaba
C# yazılımınızda COMPORT numaralarını değiştirin.Örneğin RS232 ile çalışan com1,dönüştürücü takıldıktan sonra çalışmayabilir.

Merhaba Serdar çiçek hocanın örneklerini indirdim bende seninle aynı işi yaptım şu anda çalışıyor. PC tarafı da var piç tarafı da serdar hoca nin çalışması
Programdan gönderdiğimi piç alıp led ye yazıyor ve bana seriden ne alip yazdığını gönderiyor

Forum istatistikleri

Konular
128,100
Kullanıcılar
449,800
Son üye
bukurt

Yeni konular

Geri