C Dili

mhmmdlkts

Üye
Merhabalar bildiğiniz üzere pic kodlama uygulama kodlama c dili üzerinden yapılıyor.
Sizlere sormak istediğim nokta c dili yani programlama dilini evde tek başıma internetden yada kitaplardan öğrenebilirmiyim?
bildiğiniz siteler yada kitaplar var ise bana önere bilirmisiniz?
En azından nereden başlamam gerektiğini söyler misiniz

Şimdiden teşekürler

PIC ailesine kodlama sadece C ile yapılmıyor. Assembly, Basic türevleri(PBP,Proton,SwordFish,MicroBasic vb...), Pascal, JAL, C türevleri(IAR,CC5X,Hi-TEC,XCxx,CCSvb...) ve unuttuğum başka diller...

C yi evde veya nette öğrenebilirsiniz. Pekçok kaynak var...

Yeni başlayanlar için çok iyi bir kaynak.
C Programlama Dili'ne Giriş

vaktinizi ayırıp bana yardım ettiğinizden dolayı teşekkürler.
Peki size/sizlere bir soru daha sorucam
c / c++ / C# vb. terimler arasında ne fark bulunuyor? :D

vaktinizi ayırıp bana yardım ettiğinizden dolayı teşekkürler.
Peki size/sizlere bir soru daha sorucam
c / c++ / C# vb. terimler arasında ne fark bulunuyor? :D

Farkları anlatılmaz, yaşanır...
C den başlayın, cevabı kendiniz bulacaksınız.

Bu arada C# bilmiyorum ama diğerleri yetmedi ki bu dil ortaya çıktı, yani onunda farkı vardır muhakkak...

C# (CSharp) yine C gibi arkaplanda kodlarla çalışan bir program.
C ile C# arasındaki farka bir örnek verirsek.
Mesela C'de;
Siyah bir ekranda
1.sayi giriniz:
2.sayi giriniz:
Toplam=(1.s + 2.s) sonucunu verir.
Burada arkaplanda kodlarla, girilen 2 sayının toplam değerini veren bir program hazırlamış olursun.
C# ise aynı mantık lakin C#'ın kendi diline has kodlarla ve diğer bir farkı karşına yeni bir ekran çıkararak değer girmeni istiyor. Ordaki sayi değerlerini kutucuğun içine giriyorsun.
Biraz kurcalamıştım örneğin bilgisayardaki hesap makinesi tarzında bir hesap makinesi programını hazırlayabilirsin.
Örnek çok. Başka bir örnek herhangi bir hastanede yatan hasta kaydı yapılıp ve TC veya isim aratarak böyle bir hastanın kayıtlı olup olmadığını gösteren bir C# programı hazırlanabilir. v.s
uzun oldu :) katana adlı üyeninde dediği gibi yaşanır...
Biz okulda C gördük ve bu dönemde MATLAB'ı gördük. C#'i maalesef görmeyecez.
"Merak İlmin Hocasıdır." iyi çalışmalar.

Merhaba
senin yaşındaki için başlangıç noktası Scratch Eğitimi olsun bu program vasıtasıyla algoritma yapısını ve program düşünme becerisini kazanacaksın daha sonra geriye ilgili yazılım dilinin kodlarını yazmak kalacak.Eğer programcılık mantığın yoksa program yazamassın elinde tüm malzemeleri olan ama yemek yapmasını bilmeyen bir aşçıyı düşün sende de mantık olmassa aynı durumda olursun sen buradan başla.

Forum istatistikleri

Konular
128,163
Kullanıcılar
449,927
Son üye
yusuf2023

Yeni konular

Geri