CİSİM ALGILAMA VE BUNU HAREKETLİ BİR SİSTEME AKTARMA

KARAHAN38

Üye
üretmeye çalıştığımız makinede cisimleri ayırt ederek sadece bizim istediğimiz cisime göre hareket elemanlarına yönvecek bir sistemi makinemize adepte etmeye çalışıyoruz bunu yapacak sistem veya sistemlerin veya cihazların buna ulaşmak için ne yapmam gerekiyor bu sektördeki tavsiye edeceğiniz bir firma veya marka varmı yardımlarınızı bekliyorum teşekkürler.

Yardımlarınız için çok teşekkür ederim
makinamız arazi şartlarında çalışacak. Mekanik sistemleri söküp yerine silindirik ve ileri geri hareket etme kabiliyeti olan robotik bir sistem düşünüyoruz bunun için araştırma yapıyorum.
Ilk bitkiyi algılayacak daha sonra bu bitkiden 20 cm ilerdeki diğer aynı bitkiyi algılayacak ve robotik sistem ikisinin arasından dairesel bir hareket ile dönerek eski konumuna gelecek. Makinemize bu özelliği sağlamak için neler yapmalıyım hangi firmalarla görüşmemi tavsiye edersiniz.

Araştırmalarımdan şöyle bir yol izlemenin doğru olacağı kanatine vardım.
1 görüntünün yakalanmasını sağlayacak rgb kamera veya fotoelektrik sensör
2 algılanan görüntüyü bilgisayarda sayısal bir veri haline getirecek frame grabber kartı
3 sayısal veriyi yani algılanan görüntüleri ayırt edecek bir yazılım
4 komutu robota aktaracak bir microkontrol cihazı
5 istediğimiz hareketi sağlayacak robotik sistem.

Sizce doğru yoldamıyım yoksa bana tavsiye edeceğiniz başkabir yol varmı yardımcı olursanız çok sevinirim teşekkürler.

CİSİM DEDİĞİM BİTKİLER ÖRNEĞİN PATATES MISIR MAROL VB

Kamera ile bu tür ürünleri arazide ortam çok değişken olacağından seçebilirmisin bilmiyorum.Bunun için yukarıda verdiğim linklerin teknik servis elmanları ile görüşüp gerekli bilgileri alabilirsin.Eğer varsa bu uygulama için başkabir üründe önerebilirler veya yapabileceklerini düşünüyorlarsa gelip sahada deneme yapıp ve ona göre ürün önerirler.Aşağıdaki linklede görüş istersen.
Ürün Gruplari

Yardımcı olabildiysem sevindim.

ben ziraat mühendisiyim bu teknolojiyi tarım alanlarında kullanmayı hedefliyorum
bildiğiniz üzere artık tarımda dekardan en az maliyetle en fazla ürünü kaldırmak gerekiyor
işçilik maliyetlerine artık güç yetmez oldu 100 dekar tarlanın işçilik maliyeti 20 000 ile 22 000 tl arasında değişiyor bunu makineleşmeyle çözemezsek birçok çiftçi tarımı bırakmak zorunda kalacak.
bu konuda hertürlü yardımlarınızı bekliyorum
teşekkürler.

ben ziraat mühendisiyim bu teknolojiyi tarım alanlarında kullanmayı hedefliyorum
bildiğiniz üzere artık tarımda dekardan en az maliyetle en fazla ürünü kaldırmak gerekiyor
işçilik maliyetlerine artık güç yetmez oldu 100 dekar tarlanın işçilik maliyeti 20 000 ile 22 000 tl arasında değişiyor bunu makineleşmeyle çözemezsek birçok çiftçi tarımı bırakmak zorunda kalacak.
bu konuda hertürlü yardımlarınızı bekliyorum
teşekkürler.

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,607
Son üye
sinan343834

Yeni konular

Geri