Buzdolabi her gun 30 dk dinlendirme

dilenji

Üye
Hayirli aksamlar.

2hafta once 11 yillik buzdolabim sogutmamaya basladi (samsung rt540ebpn) bir usta geldi, fisi cikardik. Ariza tespiti icin inceledik. Kartin motor ve dondurucu fanlarina elektrik vermedigini tespit etti. Ancak fisi takinca fanlar calisti. İnceleme sirasinda dondurucu icinde karlanma oldugunu gosterdi ve fanlarin calismamasi halinde bu karlanmanin olacagini ve dolabi bosaltip temizlememiz gerektigini soyledi. 3 gun sonra ayni durum meydana geldi. Bir sure fisi cektim ve takinca yine sogutacak sekilde calisti.

Elimde zaman ayarli priz var. Her gece 03.00 ile 03.30 arasinda otomatik olarak dolabin elektrigini kesiyor. Bu sekilde her gun 30dk dinlendirme dolaba zarar verir mi? Az once dolabi bosalttim ve dondurucu kapagini actim. Resimdeki gibi macuna benzer bir malzemenin eridigini gordum. Bir haftadir her gece 30dk dinlendirmem nedeniyle boyle bir erime meydana gelmis olabilir mi? Bu malzeme normalde bakir borular uzerinde olmasi gereken bir malzeme mi? Yardimci olan herkese simdiden tesekkurler.

Ekli dosyalar

• IMG_20221109_214717.jpg
    IMG_20221109_214717.jpg
    130.7 KB · Görüntüleme: 24
  • IMG_20221109_214711.jpg
    IMG_20221109_214711.jpg
    186.5 KB · Görüntüleme: 24
Merhaba,elektronik kartın yaptığı işi bypass edip çalışmasını kendince belirlemek büyük bir hata olmuş.Kompresör durduğu zaman defrost işlemi başlar ve bu sürede hem buz çözülür hem de evap ve borular içindeki yağ ve gaz kompresörde toplanır.Toplanma bitmeden kompresör devreye girerse yağı kılcallara sağlam bir basınçla yollayacağı için drayer tıkanabilir,içindeki kum tarzı parçalar kılcala geçip tıkayabilir ve resimde görmüş olduğunuz en zayıf yerden yağı kaçırabilir.Gaz dolaşımı sağlıklı olmazsa motorunuz zorlanır.Tavsiyem işin ehli servis çağırıp kontrol ettirmeniz yönünde.

Forum istatistikleri

Konular
128,119
Kullanıcılar
449,824
Son üye
Lecterer

Yeni konular

Geri