Buzdolabını kondansatör bağlayarak A sınıfı yapmak

daha önceki buzdolabım Arçelikti 10 senelikti onda işe yaramıştı çektiği akımı 3 te 1 oranında düşürmüştüm.

Çekilen akım elbetteki düşer çünkü kompresör endüktif yüktür kondansatörle kompanzasyon yapmış olursunuz. Ancak faturanız kesinlikle değişmez çünkü evdeki sayaçlarımız aktif sayaçlardır. Endüktif ve kapasitif tüketim faturalandırılmaz.
A sınıfı buzdolabı tasarımla ilgili konudur, dolabın dış izolasyonuyla,kullanılan malzemelerin özellikleriyle yapılır dizayn işidir. Örnek vermek gerekirse arçelik orbital dolabını çıkardığında avrupada enerji tasarruf ödülü aldı bu ürün. Ekovat üç fazlı idi dolap kapağı açılmadan geçen belli zaman dilimlerinde motor hızı(5 kademe) düşürülerek tasarruf sağlanmaktaydı. Bunun gibi bir sürü inceliği barındıran dizaynla ilgili ARGE çalışmaları neticesi A sınıfı elde ediliyor.

kondansatör kalkışda yardımcı olmak için.Amperi düşürme olayı yok

Kondansatör ekleyerek verimin değiştirileceğini sanmıyorum

Yapacak birşey yok sanırım bu kanunları çıkartanlar niye geç çıkarırlar acaba...

Kondansatörle alakası yok.Motor sürücüsüyle alakalı,yani motor sürücüsünün frekansı değiştirerek, dolayısıyle motor devrini de gerektiği kadar düşürüp yükselterek ihtiyaç kadar soğutma sağlanıyor.

yenı nesıl yanı a sınıfı diye adlandırılan sıstemlerde hem motor hem kullanılan gaz vede sogutma sıtemınde yapılan deyısıklıkler ozellıklede elektıronık kart kullanılarak bu hale gelmıstır

motorlar az elektırık tukettıgı gıbı verımı dıyer cıhazlara gore cok fazladır en onemlı konu ıse kullanılan gaz hem cevrecı olması hemde sogutma kat sayısı dıyerlerınden farklıdır sıstemlerın cogunda r600 dıye adlandırılan yanıcı gaz kullanılıyor 134 gazıda a sınıfı fakat r600 A++ sıstemlerde daha cok tercıh edılıyor sadece motoru deyıstırmek sıstemı A sınıfı yapmaya yetmıyor kısacası veya kondanstorle A sınıfı halıne gelmıyor

not: kalkısı zayıf olan ve yuksek amper ceken moyotorlara takılan kondanstor start kondanstordur yanı sadece motora hareket verdıkten sonra devre dısı kalır yenı nesıl sıstemlere takılan kondanstor daımı kandanstordur ama onlarda da kullanılan ptc roledır ....

Forum istatistikleri

Konular
127,967
Kullanıcılar
449,614
Son üye
Canipk

Yeni konular

Geri