Buzdolabı sigorta attırıyor

Kompresör dolap gövdesine vibrasyon önleyici lastik takozlar üzerine oturur yani gövdeden izoledir ancak kompresör gövdesine bağlı topraklama kablosu şaseye bağlı olduğu için kompresör gövdesindeki kaçak direkt dolap gövdesine geçer. Bu kabloyu çıkararak sorunun kompresörden mi yoksa diğer parçalardan mı (Kablo,ısıtıcı,v.s.) olduğu anlaşılır. Vibrasyon önleyici lastik takozun civata somunlarının kompresör gövdesine temas halinde olmadığını görsel olarak kontrol edin mutlaka. En pratik tespit yöntemidir.
Peki arızayı her zaman vermeyip keyfe keder takılmasına ne dersin abi .

Peki arızayı her zaman vermeyip keyfe keder takılmasına ne dersin abi .

No frost dolaplarda defroz için zaman saati ile otomatik devreye giren ısıtıcılar var bunlardan birinde sorun olabilir. Arıza şekline bakılırsa kompresörde sorun olduğunu pek düşünmüyorum açıkcası.
1,5 sene yetkili serviste görev yaptım kaçak olayı yetkili servis elemanlarını çok terleten bir sorundur.

No frost dolaplarda defroz için zaman saati ile otomatik devreye giren ısıtıcılar var bunlardan birinde sorun olabilir. Arıza şekline bakılırsa kompresörde sorun olduğunu pek düşünmüyorum açıkcası.
1,5 sene yetkili serviste görev yaptım kaçak olayı yetkili servis elemanlarını çok terleten bir sorundur.
Nerden girip nerden çıktığın belli değil maşallah abi . Bir yetkili servis muhabbeti yoktu :)
Şu yukarıdaki ısıtıcıdan bahsediyorsun herhalde.
Adsız.png

10 yıl özel sektörde çalıştım 10 yıldırda memurum. Evet gösterdiğiniz yerde evaporatör altında, bantla yapışan (ağrı yakısı :D ) şeklinde ısıtıcılar bulunur.

Merhaba arkadaşlar. Son durum.
2 gün önce tekrar kaçak akım attı. Özel servis çağırdım. Lambalara dondurucuya vs baktı. Bir şey bulamadı. Direkt motor değişecek dedi. Motor için 900 istedi. Güvenmedim servis parası vererek geri gönderdim. Şimdi yetkili servis çağırdım 5 güne ancak gelirmişş. Şimdi bekliyorum. Önerileriniz.
buzdolabını değiştirseydi bari, o nasıl oluyor hem sorunu bulamıyor hem de en pahalı parça değişecek diyor

önerim dolabın hattına bağlı olan tüm cihazları çıkarın sorunun dolaptan kaynaklandığına emin olun, dolaptan kaynaklandığına eminseniz, dolabın tüm elektrik hatlarını kontrol etmelisiniz, anakartta dahil, bir yerlerde kablo teması toprağa olmalı ama ilk önce siz rölede sadece dolabı çalıştırıp sorunun dolaptan olduğunu belirleyin

Son düzenleme:
Sondurum 20.03.2019 saat: 19:21
az önce bi daha denedim. Buzdolabı hiç bir müdehale olmadan çalıştı. Bende çağırdığım özel servisin sahibini aradım. İyi eleman göndermediniz diye şikayette bulundum. kendileri kendi Ustalarının arkasında durdular. Motordaki bobin yanıksa bir süre çalışır yine artırır dedi. bobindeki yağlar aşağı inmiştir. motor soğuduğu için çalışıyor dedi. bir süre sonra yine artırır dedi. .
Anlamadığım maden motor arızalı neden şimdi çalışıyor ki ?

az önce bi daha denedim. Buzdolabı hiç bir müdehale olmadan çalıştı. Bende çağırdığım özel servisin sahibini aradım. İyi eleman göndermediniz diye şikayette bulundum. kendileri kendi Ustalarının arkasında durdular. Motordaki bobin yanıksa bir süre çalışır yine artırır dedi. bobindeki yağlar aşağı inmiştir. motor soğuduğu için çalışıyor dedi. bir süre sonra yine artırır dedi. .
ekovat1.jpg
ekovat2.jpg

Buzdolabı motoru yani ekovat motorunun iç görünüşü. Sargılarda kısmi kavrulma neticesi kısadevre olabilir ısındıkça problem artar. Yardımcı sargıyı devreden çıkartan PTC arızalanırsa da benzer problem oluşabilir.

Son düzenleme:

kardeşim arıza her yerden olabilir, sadece motordan değil, gelen eleman pensampertmetreyle motorda kaçak akım olduğunu anladı mı? motor en pahalı parçadır, değiştirirsen sonra gene atmayacağı ne malum?

şu fatihbankı youtubeden takip edin servisçilerin tüm dalaverelerini ortaya çıkarıyor

Merhaba tekardan:
Kaçak akım tekrar attı. Yetkili servisi çağırdım. Kendi bozmuş gibi rezidansı değiştirdi. Sorun kalmadı. Acaba tekrar bozulur mu ? Teşekkürler.

Merhaba tekardan:
Kaçak akım tekrar attı. Yetkili servisi çağırdım. Kendi bozmuş gibi rezidansı değiştirdi. Sorun kalmadı. Acaba tekrar bozulur mu ? Teşekkürler.

Tahminim doğru çıktı yani iyi sevindim.
Yeni nesil ürünlerde üretici firmaların "erken yaşlandırma" stratejisi bulunmaktadır. Çabuk yıpranma ve yedek parça ihtiyacı hasıl olma durumları. Para kazanma stratejisi yani. Eski ürünler çok sağlamdı 50-60 sene sorunsuz çalışan buzdolapları gördüm. Artık onlar tarih oldu...

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,966
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri