buzdolabı motoru(ekovat) ile kompresör yapılırmı

150 200 liraya hazır kompresör al diyen arkadaşlarım siz 150 200 liralık kompresör alıp başınız sesten ağrıyana kadar kullanmaya devam edin. ben buzdolabı ekovatı ile 12kg mutfak tüpü ile 5 barlık etna basınç şalteri ile emniyet subabıyla, ibresiyle yani anlayacağınız tam takım büyük kompresörden hiçbir farkı olmayacak şekilde kendime yaptım girişinede basit bi filtre koydum ve 3 senedir dükkanda tamire gelen elektronik cihazlara hava tutmak için araba lastiği şişirmek için ve tel zımba için kullanıyorum ve hiçbir sorun yok. o zamanki şartlara göre maliyetimi yazacak olursak:

-10 liraya hurdacıdan bulunan buzdolabı ekovatı (sağlıklı çalışanını bulabilmek için fazladan 2 3 tane daha alıp seçmek lazım)
-20 liraya hidrofor sistemlerinde kullanılan etna basınç şalteri
-10 lira depozitosunu ödeyerek aldığım boş mutfak tüpü
-10 liraya basınç emniyet sibobu
-10 lira civarı sibop vana giriş çıkış vs bağlantıları için vidalamalı malzemeler
- 5 liraya hava çıkışı için vana
- 5 liraya 6 barlık basınç göstergesi
- 5 liraya 18uf kondansatör (sistemde basınç varken kalkışta ekovatın üzerindeki mekanik starterden daha iyi sonuç veriyor)
- nazınızın geçeceği oksijen kaynağı olan bir kaynakçı (gazaltı elektrik kaynağında bile kaynak aralarından hava kaçakları oldu ve sağlam değil gibime geldi. tüple vidalama malzemeleri tam birleşmiyor gibi geldi bana)
- birazda tecrübe ve mekanik bilgisi

umarım yapmak isteyenlere yardımcı olabilmişimdir ;)

herkese merhaba,

bende kendime bir kompresor yapacagim. simdiye kadar hazir almadim cunku onun sesiyle evde birsey yapmak imkansiz. ben solunum cihazindan cikma 4 bar hava basan yagsiz calisan iki tane motor aldim. bunlari paralel baglayip tanka 8 bar hava basmak istiyorum.

Tank olarak cok cesitli calismalar gordum internette. en aklima yatan LPG tanklari oldu. zira sekil itibarı ile tanklar kullanışlı gorunuyor.

Birde ikinci el KL marka 50Lt bir kompresor buldum. 3-4 senelik bir cihaz. Fakat kullanildgi imalathane gibi yer nedeniyle kozmetik olarak pislenmis tabi.

Size sormak istedigim acaba bu ikinci el KL kompresoru ucuza alip tanki kullanmak mantikli olur mu? avantaji sekil şemal itibari ile zaten kom[resor oldugu icin, tekerlegi baglanti noktalari tutma demiri filan herseyi ustunde ugrasmaya gerek kalmayacak. Emniyet acisindan Basinc salteri, manometre ve diger benzeir ekipmani yenisi ile degistirecegim.

Ama bu tank korozyona ugramis ve guvensiz bir tank olabilir mi? Bunun yerine LPG tanki alip onunla ugrasmak daha mi guvenli olur sizce?

Kompresörüm çok sesli çalışıyordu (90dB). Hemde geç dolduruyordu. Bende kompresörü elektrik motorunu söktüm. Klima servisi arkadaşım Hitachi marka (çok iyi bir marka olduğunu söyledi) klima kompresörünü taktı. İnanın eskisinden 3 kat daha hızlı dolduruyor ve çok sessiz çalışıyor.

Yukarıda da söylendiği gibi buzdolabı ekovatı'ı yeterli değil. Klima kompresörü süper :)

evet 90db korkunç bir gürültü, evde filan mumkun degil, zira is yerinde bile insan surekli o sese maruz kalamaz.

ekovat motorlar kapali devre calistiklari icin icinde yag bulunyor biliyorsunuz. tankin icine yag basiyor ve tanktan cikan havanin icerisinde de yag oluyor haliyle. birde ekovatin yag durumunu goremiyorsunuz. yagsiz calisirsa sicaktan sıkışacaktır. çok uzun ömürlü değiller yani.

Benim buldugum motorlar ekovat kadar sessiz çalışmıyor elbette ama yinede akşam evde çalıştırılabilecek duzeyde yani 50db-60db arası gürültüsü var. birde izolasyonlu bir kabin yapılırsa o zaman dahada düşecektir.

venedikli ; Haklısın. Tanktan çıkan havanın içinde yağ oluyor. Bunu zamanla görmek mümkün.

Merhabalar,
Arkadaşlar Basınçlı kaplar, kompresörler kanun ve yönetmelikler ile imalat ve işletme şartları belirlenmiş ekipmanlardır. Elektrikte yüksek gerilim nasıl tehlikeli ise mekanikte basınçlı ekipmanlar o şekilde tehlikelidir. Bilgisizliği ve tecrübesizliği affetmez, ölümcül sonuçlar doğurur. Hobi amaçlı bir şeyler yaparken lütfen dikkatli olun. 0,5 bar basınçın üzeri basınçlı ekipman sınıfına girer.
Lütfen "Basınçlı kaplar yönetmeliği", "makine emniyet yönetmeliği", "İş Ekipmanları kullanımında sağlık ve güvenliği" yönemelikleri okuyup anlamadan bir şey yapmayın. Olası kazalarda ciddi yaptırımları mevcuttur. Sanayide en çok kazaya sebep olan ve en ölümcül sonuçlar doğuran ekipmanlardır.
Piyasada çok hesaplı profesyonel ve CE onaylı yerli-yabancı kompresörler (6 bar) mevcut. Bunlar 7x24 durmadan çalışabilen cihazlardır. Evet biraz seslidirler, bunun için iki şey yapabilirsiniz ,
1- Kompresörü çalışma alanınıza uzak bir yere koyabilirsiniz. Hortumla havayı çalışma yerine uzatırsınız
2- Yanmaz malzeme ile (taşyünü vs) ses yalıtımı yapacak küçük bir muhafaza yapıp içine koyabilirsiniz. Havalandırmayı ve hava emişi unutmayın. Sakın strafor veya yanıcı başka bir yalıtım malzemesi kullanmayın.

Not : Lütfen basınçlı hava tankı olarak hurdacıdan aldığınız LPG tüpü vs gibi şeyleri kullanmayın, kullandığınız veya yaptığınız tüp Basınçlı kaplar yönetmelğine uygun olmalıdır. Başkaları yapıyor bir şey olmuyor diyorsanız, yanılıyorsunuz. Basınçlı sistemlerin kanun ve yönetmelikler ile korunmasının nedeni geçmişte bir çok ölümcül kazanın olmasıdır.

Kolay gelsin

Merhabalar,
Arkadaşlar Basınçlı kaplar, kompresörler kanun ve yönetmelikler ile imalat ve işletme şartları belirlenmiş ekipmanlardır. Elektrikte yüksek gerilim nasıl tehlikeli ise mekanikte basınçlı ekipmanlar o şekilde tehlikelidir. Bilgisizliği ve tecrübesizliği affetmez, ölümcül sonuçlar doğurur. Hobi amaçlı bir şeyler yaparken lütfen dikkatli olun. 0,5 bar basınçın üzeri basınçlı ekipman sınıfına girer.
Lütfen "Basınçlı kaplar yönetmeliği", "makine emniyet yönetmeliği", "İş Ekipmanları kullanımında sağlık ve güvenliği" yönemelikleri okuyup anlamadan bir şey yapmayın. Olası kazalarda ciddi yaptırımları mevcuttur. Sanayide en çok kazaya sebep olan ve en ölümcül sonuçlar doğuran ekipmanlardır.
Piyasada çok hesaplı profesyonel ve CE onaylı yerli-yabancı kompresörler (6 bar) mevcut. Bunlar 7x24 durmadan çalışabilen cihazlardır. Evet biraz seslidirler, bunun için iki şey yapabilirsiniz ,
1- Kompresörü çalışma alanınıza uzak bir yere koyabilirsiniz. Hortumla havayı çalışma yerine uzatırsınız
2- Yanmaz malzeme ile (taşyünü vs) ses yalıtımı yapacak küçük bir muhafaza yapıp içine koyabilirsiniz. Havalandırmayı ve hava emişi unutmayın. Sakın strafor veya yanıcı başka bir yalıtım malzemesi kullanmayın.

Not : Lütfen basınçlı hava tankı olarak hurdacıdan aldığınız LPG tüpü vs gibi şeyleri kullanmayın, kullandığınız veya yaptığınız tüp Basınçlı kaplar yönetmelğine uygun olmalıdır. Başkaları yapıyor bir şey olmuyor diyorsanız, yanılıyorsunuz. Basınçlı sistemlerin kanun ve yönetmelikler ile korunmasının nedeni geçmişte bir çok ölümcül kazanın olmasıdır.

Kolay gelsin
Yaa ben de hidrofor küresi tüpü tavsiye edecektim, artısı içindeki lastik sebeiyle havayı atmak daha hzılı olur düşünmekteydim, yazınızı okuyunca vazgeçtim :(

bence en emniyetlisi lpg tüpü çünki 20 barda test ediliyor ve bizim çalışma basıncımızda 6 bar, yanlız bağlantı yerlerinin kaynakları oksijen kaynağında yapılması lazım elektrik kaynağında malzemeler birbirine kaynamıyor buda emniyet açısından ciddi bir sorun

ekovat ile dönüştüreceğim ama ihtiyacım olan ekovat gücünü hesaplayamıyorum. elimde 50 Litre KL marka bir kompresör var. 2HP motor var üzerinde. Tercihen uzerindekinden daha hizli dolduran bir veya iki ekovat takarsam iyi olacak.

Oneriniz var mi? Kac HP ekovat kullanmaliyim?

Forum istatistikleri

Konular
128,159
Kullanıcılar
449,916
Son üye
adil.degirmenci

Yeni konular

Geri