Buzdolabı kompresör arızası mı ?

durdusinan

Üye
Buzdolabı çalışıyoken soğutuyoken normal fişini çıkardım bir gün sonra tekrar taktığımda kompresör çalışıyor termik atıyor termik elliyorum çok sıcak.çalışmıyor sürekli tekrarlıyor termik soğuyor 5 saniye çalışıp kapatıyor
Video

motor arızalanmış.bu motorlar alümünyum sargı olduğu için ömürleri en fazla 7-8 senedir..bunu röle termik değiştirme ile internette gördünüz şoklama hikayeleriyle geri döndüremezsiniz..700-800 tl masrafı vardır..

işi bilene yaptırın bu motorlar sisteme yağ basıyor bazı uyanık zannedenlerde drayer bile değiştirmeden motor değiştiriyor oda belli bir süre sonra perte çıkıyor.

Aynı sorun bizim beko dolapta da var. 6 sene önce motor değişmişti. Geçen sene şoklayarak çalıştırmıştım. Şimdi motor gitti herhalde yeni dolap alacağım muhtemelen siz ne yaptınız

Büyük ihtimal motor ama bu tip arızalar termik ve kapasitörden de kaynaklanabilir. Bence bir termigi ile kapasitoru değiştirin bir de öyle deneyin ucuz parçalar zaten

Büyük ihtimal motor ama bu tip arızalar termik ve kapasitörden de kaynaklanabilir. Bence bir termigi ile kapasitoru değiştirin bir de öyle deneyin ucuz parçalar zaten
Teşekkürler. Termik röle ve kapasitör grubunu geçen sene değiştirmiştim 10 ay kadar kullandım. Motor çok inliyor. Şoklama da denedim. Sargı uçları değerlerini yorumlayabilir misiniz. Üst uç ile sağ ve sol uç 00.6 ohm. Sağ ve sol uç 01.3 ohm gösteriyor

Motor sargıları normal. Anasargı ve yardımcı sargılar arasında sarım sayısı ve kesit farkları vardır. O yüzden 2 sininde direnç değerleri birbirinden farklıdır. Sizin ölçtüğünüz durumda motor sargılarında elektriksel bir sorun olmadığı görülüyor. Siz de kompresör inliyor diyorsunuz. Bu da mekaniksel bir sorun(Motor rulman, piston vb) olduğunu gösteriyor. Yani komproserde elektriksel değil ama mekaniksel bir sorun mevcut.

Motor sargıları normal. Anasargı ve yardımcı sargılar arasında sarım sayısı ve kesit farkları vardır. O yüzden 2 sininde direnç değerleri birbirinden farklıdır. Sizin ölçtüğünüz durumda motor sargılarında elektriksel bir sorun olmadığı görülüyor. Siz de kompresör inliyor diyorsunuz. Bu da mekaniksel bir sorun(Motor rulman, piston vb) olduğunu gösteriyor. Yani komproserde elektriksel değil ama mekaniksel bir sorun mevcut.
Öncelikle İlginiz için çok teşekkürler. Buzdolabı tamiri işlerinde çok bilgim olmadığı için. Başımıza geldikçe araştırıp öğreniyoruz. Motor değişiminde hat temizliği yapılmamıştı. Herhalde bu yağ basma denen olay gerçekleşti ve motor kilitlendi. Serviste haliyle direkt motor değişimine gitti. Yine aynı sorun yeni motorda da olunca aklıma bu geldi direk. Motor ve drayerin kaynak yerlerinde şişme ve yağ tarzı şeyler var O yüzden tekrar motor değişimine gitmeden. Yeni buzdolabı arayışına giriyorum. Çevremdeki servisler tamirine Yenisinin 3 te 1i parasını istiyor ve yaptıkları iş ortada

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,838
Son üye
sarioglu_55

Yeni konular

Geri