Buzdolabı Kompresörü Yağ Seçimi

-Acemi-

Onursal Üye
Onursal Üye
Arkadaşlar 1/4 Hp buzdolabı kompresörüm var, küçük işler için basınçlı hava eldesinde kullanıyorum. İçindeki yağın bir kısmı sanırım dökülmüş. Tekrar ilave yapacağım, yağı nereden doldurmalıyım? Hangi kalınlıkta yağ kullanmalıyım? İnce motor yağı kullansam(uygunsa kalınlığını belirtiniz 0W30 gibi) olur mu? Teşekkürler.

Arkadaşlar 1/4 Hp buzdolabı kompresörüm var, küçük işler için basınçlı hava eldesinde kullanıyorum. İçindeki yağın bir kısmı sanırım dökülmüş. Tekrar ilave yapacağım, yağı nereden doldurmalıyım? Hangi kalınlıkta yağ kullanmalıyım? İnce motor yağı kullansam(uygunsa kalınlığını belirtiniz 0W30 gibi) olur mu? Teşekkürler.

Benimde basketbol toplarını ve ince lastik siboplu bisiklet lastiklerini şişirme işlerinde kullandığım bir buzdolabı motorum var, onun yağını senede bir iki sefer biraz ilave ederim, yağsız kalıp motoru yanmasın diye...
Benzinliklerde ve yağ satılan yerlerde motorlu araçların (taksilerin) motor yağ değisiminde en çok kullanılan, ucuz bir yağ var. Sanırım 10 numara yağ diye satılıyor, ben yıllardır o yağı kullanıyorum, tavsiye ederim. Buzdolabı kompresörünün (ekovatın) hava emdiği boruya, yağ damlatıyorum, havayla beraber yağıda içine emiyor. Çok fazla yağ verdiğimizde zaten hava çıkış borusundan o yağları atıyor, içinde kalan yağ ona yetiyor.

Hocam ekovatın kompresörü yağ içinde çalışıyor olması lazım yani sacdan dış kabın içinde yağ var yağı buraya eklememiz lazım diye düşünüyorum.
Ekovatın üzerinde 3 tane bağlantı var biri hava çıkışı zaten diğerlerinden biri emiş hattı diğeride sanırım koruma kabının dışarıya açıldığı bir bağlantı olmalı(yağı buradan eklemeliyiz) yanlış mı düşünüyorum sizce?

2 emiş 1 basınç borusu var. basınç borusu boru ile içerde kompresör piston subap grubuna bağlıdır. emiş boruları ise direk gövdeye bağlıdır. yağ eklemek istiyorsanız komresörü çalıştırın emiş borusunun birisini tıkayın/kapatın. diğer emiş borusuna parça hortum takarak eklemek istediğiniz yağı içine çektirin. kompresör tasının içine emecektir. 1/4 motor 450 cc yağ alır.

ekovatın üzerinde bulunan ince boru çıkışı basınç diğer iki biraz haha kalın borular emiş borusudur.emiş borularının herhangibirini kapatınca diğeri emiş yapar.Emiş yaptıracağınız boruya kısa bir hortum takarak hortumun diğer ucunu yağı kabından emiş kolaylıkla yaptırabilirsiniz.Kolaygelsin

Teşekkür ederim cevaplarınız için.
İçindeki yağı komple yenilemeye karar verdim. Hangi kalınlıkta yağ alayım ne önerirsiniz?

yağın inceliğini teknik özelliğini pek bilmiyorum piyasada ekovat yağı diye satılıyor.

01-25-0195838-b.jpg

Ekovatın yağını nasıl boşaltırım? Hava emiş ağzını yere dik hale getirsem boşaltabilir miyim yağın tamamını?

o şekilde boşaltabilirsiniz. diğer emiş borusun açık olması lazım hava alması gerekiyor. yarım saat kadar süzülmesini bekleyin. kullanmadığınız zamanlarda boruların ağzını kapalı tutmanızda fayda var. uzun süre kullanmıyorsanız da ara sıra çalıştırıp kompresör kısmının yağlanmasını sağlarsanız süper olur :)

o şekilde boşaltabilirsiniz. diğer emiş borusun açık olması lazım hava alması gerekiyor. yarım saat kadar süzülmesini bekleyin. kullanmadığınız zamanlarda boruların ağzını kapalı tutmanızda fayda var. uzun süre kullanmıyorsanız da ara sıra çalıştırıp kompresör kısmının yağlanmasını sağlarsanız süper olur :)

Teşekkür ederim cevap için, elimde çeşitli kalınlıklarda motor yağları bunlardan birini kullansam olur mu ekovat için? (5 numara ve 20 numara ve 30 numara yağlar)

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,849
Son üye
cagan20

Yeni konular

Geri