Buzdolabı Kalkış Yapamiyor

Arkadaşlar herkese kolay gelsin,Kullandığım buzdolabı eğer ki elektrik kesintisi olmazsa sorunsuz çalışıyor,fakat elektrik uzun bir süre gidip tekrar geldiğinde aç-kapa şeklinde 3 dk ışıkları yanıp sönüyor ve sonra çalışıyor.Sebebi ve bakmam gereken parçalar hakkında fikir verebilir misiniz?

Buzdolabinin özelliği de olabilir. Gaz basıncı vs vs. Nakil sonrasi da hemen fişe taktirmazlar malum.

Buzdolabinin özelliği de olabilir. Gaz basıncı vs vs. Nakil sonrasi da hemen fişe taktirmazlar malum.
Hocam yıllardır çalışan dolaptir,Bu beklenmeyen bir durum oldu.Ben kompresor,daimi kondansatör,fan motorunu kontrol ettim sorun yok,Anakarta bakayim mı?
kalkış kondansatörü , yada ptc ne varsa kontrol edilmeli.

Birde gerilimi de kontrol edin. Voltaj düşük olabilir.
Hocam Anakarta yonelicegim bir o kaldı,Anakart üzerinde hangi elemanlara bakmaliyim sizce

Hocam yıllardır çalışan dolaptir,Bu beklenmeyen bir durum oldu.Ben kompresor,daimi kondansatör,fan motorunu kontrol ettim sorun yok,Anakarta bakayim mı?

Hocam Anakarta yonelicegim bir o kaldı,Anakart üzerinde hangi elemanlara bakmaliyim sizce

Bu kadar kontrolleri biliyorsanız eğer ,

Şu şekilde ilerleyin. Kompresöre gelen 220 volt enerji hattına kompresör terminalinden erişebilirsiniz bir multimetre bağlayın ve gerilim ölçümünde bırakın. Buzdolabına enerji verin ve multimetrede gerilimi ölçün. Bu kompresördeki kalkınma ve durma esnasında voltaj kesiliyormu yada düşüyormu kontrol edin.

Bu size enerji kesilmiyor ise sorunun kartta değil kompresör tarafında olduğunu açıklar.

Eenrji kesiliyor geliyor ise sorun karttadır karta yönelin.

Benim bildiğim de buzdolapları elektrik kesilip geldiğinde bir anlık yüksek gerilim dolaysıyla bir süre sonra gecikmeli devreye girer.

Benim bildiğim de buzdolapları elektrik kesilip geldiğinde bir anlık yüksek gerilim dolaysıyla bir süre sonra gecikmeli devreye girer.
Hocam öyle değil,bu normal dışı bir davranış,Işıkları 3-4 dk boyunca yanıp sönüyor.Fan motoru marş basıyor.Start-stop yapıyor.Sonra normal çalışmaya geçiyor.

Karta bakın. Kartta kondansator felan şişmiş olabilir. Dengesiz elektrikler etkilemiş olabilir. Başıma geldi çünkü

Karta bakın. Kartta kondansator felan şişmiş olabilir. Dengesiz elektrikler etkilemiş olabilir. Başıma geldi çünkü
Saol hocam,karta baktım 2 kutuplu,2 kutupsuz kondansatör var görünüşte birşey yok gibi ama ben yinede 4 ünüde değiştireceğim.Sizdeki sorunda bende olduğu gibi mı olmuştu?

Forum istatistikleri

Konular
127,967
Kullanıcılar
449,612
Son üye
esperran

Yeni konular

Geri