Buzdolabı Elektrik Gürültüsü- Parazit Önleme

Kadirkent

Üye
Merhaba arkadaşlar, kullandığım mini 50 lt buzdolabı çalışmaya başlayıp tam olarak durduğu esnada çoklu prizde beraber bağlı olduğu cihazlara etki ediyor. Örneğin; prizde bağlı olan modlu led ışık varsa modu değişiyor, bilgisayar var ise bilgisayarın sesi gidip geliyor. Çok defa priz değiştirdim ama fayda etmedi. Dolabı farklı bir prizden tek başına beslesem bile tesisatta bağlı olduğu yan odadaki cihazları bile etkiliyor. Pandemi sürecinden usta çağırmak istemedim. Bilgisayarcı olduğumdan tamir işlerine elim yatkındır. Ne yapmam gerek. Parazit korumalı priz alsam bu cihazın yaydığı paraziti keser mi? Veya Buzdolabında nereyi açıp nasıl bi işlem yapmalıyım. Çok teşekkür ederim.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Hocam buzdolabı motoru durduğunda tüm endüktif yüklerde olduğu gibi ani bir voltaj yükselmesi yapar. Normalde buzdolabını üreten firma bunu halletmeliydi ama belliki yapmamış. Bunun çözümü snubber devresi olarak geçer. Yani motora paralel bir direnç ve ona seri bir kondansatör. Ani voltaj yükselmesini bu ikisi absorbe eder. Buzdolabının kaç watt olduğunu biliyor musunuz?

Şu linke bakın bide genel bilgi için bi dosya ekliyorum

https://a.aliexpress.com/_ASAfUn

Ekli dosyalar

• SNUB Product Manual.pdf
    171.5 KB · Görüntüleme: 11
Son düzenleme:
Hocam buzdolabı motoru durduğunda tüm endüktif yüklerde olduğu gibi ani bir voltaj yükselmesi yapar. Normalde buzdolabını üreten firma bunu halletmeliydi ama belliki yapmamış. Bunun çözümü snubber devresi olarak geçer. Yani motora paralel bir direnç ve ona seri bir kondansatör. Ani voltaj yükselmesini bu ikisi absorbe eder. Buzdolabının kaç watt olduğunu biliyor musunuz?

Şu linke bakın bide genel bilgi için bi dosya ekliyorum

https://a.aliexpress.com/_ASAfUn
Ustam bilgileriniz için teşekkür ederim. Ürün 105 kWh 220v-240v olarak geçmekte. Bu snubber devresini direkt olarak içinde bulunduran bir korumalı priz yok mudur acaba? Örneğin bu üründe var mıdır?https://www.hepsiburada.com/schneider-electric-apc-tekli-akim-korumali-priz-230v-p-HRSPPM1WGR Ve Cihazı tekli şartel ile bağlasam sorun çözülebilir mi?

Son düzenleme:
Hocam buzdolabçı birisine sormanda fayda var ama akım korumalı prizin amacı voltaj yüksek gelirse devreyi kesip cihazı korumaktır. Senin Şebeke voltajında herhangi bir sorun yok senin buzdolabı üretiyor voltajı. Yani diğer cihazlara bağlaman gerek bu prizi ve yüksek gerilimde devreyi keseceğinden diğer cihazlar yine sorun yaşayacak.
Benim gönderdiğim devrenin motora paralel bağlanması lazım prize değil. Termostat motoru durdurduğunda motor üzerinde oluşan gerilimi evin şebekesine vermesin. Yani o buzdolabının içi açılıp motorun faz ve nötr kablolarına bağlanacak.

Hocam buzdolabçı birisine sormanda fayda var ama akım korumalı prizin amacı voltaj yüksek gelirse devreyi kesip cihazı korumaktır. Senin şebeke voltajında herhangi bir sorun yok senin buzdolabı üretiyor voltajı. Yani diğer cihazlara bağlaman gerek bu prizi ve yüksek gerilimde devreyi keseceğinden diğer cihazlar yine sorun yaşayacak.
Benim gönderdiğim devrenin motora paralel bağlanması lazım prize değil. Termostat motoru durdurduğunda motor üzerinde oluşan gerilimi evin şebekesine vermesin. Yani o buzdolabının içi açılıp motorun faz ve nötr kablolarına bağlanacak.
Çok teşekkür ederim
Belki de ilgili elemanlar var da arıza yapmışlardır?
Muhtemelen öyle. Çünkü bu sıkıntıyı bir süre sonra yapmaya başladı. Sarsıntıdan bağlantı gevşemesi vardır diyen elektrikçiler de oldu.

Forum istatistikleri

Konular
127,957
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri