Buzdolabı Dondurucu Fanı Çalışmıyor

xerdemxx

Üye
Herkese iyi forumlar. Beko BK 9550 NF buzdolabımın alt kısmı tam soğutmuyordu ve dondurucudaki yiyeceklerim erimeye başlamıştı. Bunun üzerine dondurucudaki muhafaza kapağını söktüm ve fanın çalışmadığını gördüm. Herhangi bir karlanma yoktu ve elimle rahatça fanı döndürebiliyordum. Bu sebeple fan motorunun yanmış olabileceğini düşündüm. Ancak buzdolabının fişini sök tak yaptığımda (aynı zamanda elimle kapak düğmesine basılı tutuyorum) fan yavaş bir şekilde 3-4 tur atıp duruyor. Bunun sebebi ne olabilir? Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

Ekli dosyalar

• buzdolabı.jpeg
    buzdolabı.jpeg
    130.2 KB · Görüntüleme: 70
Fana gelen akımı ölçün.
Öncelikle yanıtınız için teşekkür ederim. Multimetre cihazım olmadığı için ölçüm yapamadım. Ancak fanı söktüm ve prizden 220V besleyerek çalıştırmayı denedim. Fan ilk prize takıldığı anda yavaşca 3-4 tur atıyor ve duruyor. Ayrıca fan motorunun gövdesi çok ısınıyor. Neden böyle yaptığını hala anlayamadım. Yanmış olsa hiç dönmezdi diye düşünüyorum.

Öncelikle yanıtınız için teşekkür ederim. Multimetre cihazım olmadığı için ölçüm yapamadım. Ancak fanı söktüm ve prizden 220V besleyerek çalıştırmayı denedim. Fan ilk prize takıldığı anda yavaşca 3-4 tur atıyor ve duruyor. Ayrıca fan motorunun gövdesi çok ısınıyor. Neden böyle yaptığını hala anlayamadım. Yanmış olsa hiç dönmezdi diye düşünüyorum.
Harici 220 verildiğinde de aynı tepkiyi veriyorsa ölçmenize gerek yok fan arızalı değiştirirseniz sorun çözülür ,nedenine gelince tahminim gizli buzlanma fanı kilitlemiş fanda yanmış , sizde buzdolabını sökmeden önce fişi çekip beklediyseniz herhangi birşey görmemeniz normal. Bence Soğutmada randıman olmamasının sebebide gövdedeki buzlanma fanı değiştirip fişe takin yanlız bir akşam bekleyin anca kendine gelir soğutma

@Gürkanizmir @Yüksel Teknik , Değerli cevaplarınız için teşekkür ederim. Biraz önce fanı söküp parçacıya gittim. Durumu anlattım ve kendisi de prizden besleyerek fanı çalıştırmaya denedi. Fan dönmeyince motor miline ve fan miline WD 40 sıktı. Sonrasında fan dönmeye başladı. Ben de eski fanımı alıp evde tekrar buzdolabıma taktım. Ancak sorunum hala devam ediyor. Buzdolabının fişini sök tak yaptıktan sonra ilk kalkışta fan eskisine göre daha hızlı bir şekilde 10 saniye kadar çalışıyor ancak sonrasında duruyor ve ne kadar beklersem bekleyeyim devreye girmiyor. Bunun üzerine evde kendim birdaha fanı söküp prizden besleyince fan sorunsuz çalıştı. Ne yazık ki multimetrem olmadığı için buzdolabının fan soketlerindeki voltajı ölçemedim ama kontrol kalemiyle baktığımda soketin her iki ucundada voltaj olduğunu gördüm. Öğrenci olduğum için şuan bir usta çağıracak bütçem yok. Yardımcı olabilirseniz çok mutlu olurum.

Buzdolabınızın önünü arkasını, motor kısmını iyice fotoğraflayabilirmisiniz.

Son düzenleme:
Bence asıl sorun beyin kartındanmış gibi görünüyor, çünkü fan ilk fişe takılmada beyin kartından nasılsa tetiklenip çalışıyor, fana soketten giden voltajda bu esnada sıkıntı bulunmuyor, sonrasında devreye girmemesi ise beyin kartındaki başka elektronik devre elemanıyla doğrudan ilişkili olabilir, kendi düşünceme göre. Yine de her ihtimale karşı siz beyin kartındaki tüm geçme soket-pin bağlantılarını söküp yeniden yerlerine takarak sonuca bakın. Bu son durumda fanın çalışmasında herhangi bir değişiklik olacak mı? Kolay gelsin.

Herkese yardımlarından dolayı çok teşekkür ederim. Forumdan cevap beklerken kendi kendine fan çalışmaya başladı. Şuanlık eskisi gibi soğutuyor.

Herkese yardımlarından dolayı çok teşekkür ederim. Forumdan cevap beklerken kendi kendine fan çalışmaya başladı. Şuanlık eskisi gibi soğutuyor.
Geçmiş olsun, Umarım bir daha olmaz ancak olması muhtemel, kart arızası, motor arızası gibi daha büyük arızalar oluşmaması için imkânınızın olduğu bir zamanda işin ehli bir ustayı çağırmanızı tavsiye ederim.

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,838
Son üye
sarioglu_55

Yeni konular

Geri