Buzdolabı dönüş borusu karlanıyor

eses10

Üye
Dönüş borusu karlanıyor gazı fazla diye biraz siboptan gazı eksilttim.Şuan karlanma aynen devam ediyor birde hırıltı geliyor dondurucu bölümunden 20200529_124517.jpg

Gaz fazla degilde,

Cihaz defrost yapmiyorsa herhangi bir nedenle evaporator buz tutmus olup isi transferi yapmiyordur. Ondan dolayi donuse likit geliyordur.

Yada ic fan çalışmıyorda olabilir.

Kontrol edilmesi gerekiyor.

Gaz fazla degilde,

Cihaz defrost yapmiyorsa herhangi bir nedenle evaporator buz tutmus olup isi transferi yapmiyordur. Ondan dolayi donuse likit geliyordur.

Yada ic fan çalışmıyorda olabilir.

Kontrol edilmesi gerekiyor.
Tskrlr kontrol edeyim

Peki bir soru daha sormak istiyorum Serkan bey siboptan gazı çıkartırken içeri hava almış olabilirmi. Motor normal çalışıyor ama dondurucu kısmında hır hır diye bir ses geliyor.Ama fan sesi değil.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Ne kadar boşaldığını bilmiyorum. Hangi gaz olduğunuda bilmiyorum. Hava emdiğini düşünmüyorum.

Gelen ses kılcaldan çıkan gazın sesidir muhtemelen. Gazın püskürme sesi.

Ne kadar boşaldığını bilmiyorum. Hangi gaz olduğunuda bilmiyorum. Hava emdiğini düşünmüyorum.

Gelen ses kılcaldan çıkan gazın sesidir muhtemelen. Gazın püskürme sesi.
Çok az çıktı.r600.termostata giriyordu daha önceden.şuan 4 saat bekledim girmedi.vakum yaptırıp tekrar gaz versek düzelirmi

Ekli dosyalar

• 20200531_105900.jpg
    20200531_105900.jpg
    208.8 KB · Görüntüleme: 593
Drayer tıkalı olabilir mi. Tekrar gaz vermen bisey değiştirmez bence. Birde gaz durduk yere artmaz. Daha önce sorunsuz çalışıyordu demi. Belkide gaz eksiktir. Bu durumda baştan gaz vermek lazım ama kaçağı bulup.

Drayer tıkalı olabilir mi. Tekrar gaz vermen bisey değiştirmez bence. Birde gaz durduk yere artmaz. Daha önce sorunsuz çalışıyordu demi. Belkide gaz eksiktir. Bu durumda baştan gaz vermek lazım ama kaçağı bulup.
Bunu aldığım kişi gaz bastırmış.Fakat dönüş borusu karlanma yapıyor diye dolabı sattılar ben aldım. Çalıştırdım 6 saat sonra soğutması güzel termostat yapıyordu ama aynı karlanma gene vardı. Servis borusun dan siboplu az birşey gaz çıkartmaya calistim tıss diye gaz çıkmadı fazla zorlamadim.Fakat artık termostat a girmiyor buzlukta kısmından ınıltı geliyor fan sesi değil ama.Gaz eksikliğindenmi fazla olmasindanmi dönüş borusunu karlanıyor .

Termostat neden yapmaz. Cihaz soğutmuyor istenilen sıcaklığa gelmeyince termostat yapmıyor. Tıslatsan içine hava girmez çıkan basınc izin vermez. Basıncı ölçebilirsen gaz bar gaz var bakabilirsiniz. Dönüş neden tıkanır sistem de tıkanıklık var ise olabilir. Gaz fazla yada eksikse olabilir basınca bakmak lazım. Bana eksik gibi geliyor bunun yanında ya Serkan abinin dediği gibi evap donmuş fan arızalı olabilir. Istersen vakum yapıp baştan gaz ver. Grama göre. Düzelir ise büyük ihtimalle kaçak var. Düzelmez ise tıkanıklık var bi yerde.
Tahmini konuşuyorum.

Termostat neden yapmaz. Cihaz soğutmuyor istenilen sıcaklığa gelmeyince termostat yapmıyor. Tıslatsan içine hava girmez çıkan basınc izin vermez. Basıncı ölçebilirsen gaz bar gaz var bakabilirsiniz. Dönüş neden tıkanır sistem de tıkanıklık var ise olabilir. Gaz fazla yada eksikse olabilir basınca bakmak lazım. Bana eksik gibi geliyor bunun yanında ya Serkan abinin dediği gibi evap donmuş fan arızalı olabilir. Istersen vakum yapıp baştan gaz ver. Grama göre. Düzelir ise büyük ihtimalle kaçak var. Düzelmez ise tıkanıklık var bi yerde.
Tahmini konuşuyorum.
Tskrlr ederim bunları yaptıktan sonra cevabını paylasacagim

Uyarida bulunayim.

R600 yada R600a gazlari yanici parlayicidir. Uygulama esnasinda dikkatli olunuz. Emniyeti elden bırakmayın. Yangin riski patlama riski bulunur.

Emis basıncı 0.5 bar gibi atmosfer basıncına cok yakin calisir. Gaz cikisi cok cok az olur.

Forum istatistikleri

Konular
128,120
Kullanıcılar
449,825
Son üye
yasargokdemir

Yeni konular

Geri