Buzdolabı alt bölme soğutmuyor.

Samet il

Üye
Öncelikle kendim beyaz eşya tamircisiyim. Bulunduğum ilçede günlük en az 4-5 tane aynı şikayetle gelen müşterilerim var. Buzdolaplarının buzluk bölümü sorunsuz soğutuyor ama alt bölmeleri soğutmuyor. 48 saatlik bir dinlendirmeden sonra gidip parçaları ölçtüğümde 10 dolaptan 3 ünde arızaya denk geliyorum. Bütün parçaları detaylı bir şekilde ölçtüğüm halde arızalı bir parça çıkmıyor. Çok merak ettim. Bu sorunlar neyden kaynaklanıyor olabilir. Elektrikten kaynaklı bloklanma mı yapıyor.

Bende tamirci değilim benım dolapta da aynı oldu servis geldi dolabın buzu çözüldükten sonra alt bölme ile üst bölmenin arasında hava sirkulasyonu kapandığından soğutmadığını söyledi.

Alt bölme soğutma problemi,
Hava kanallarının donması no-frost dolaplarda damper termostatın donmadan dolayı damperi açamaması gibi nedenlerle oluşan olaydır. Donma neden gerçekleşir?
1) Dolap contalarından (lastikler) içeri hava alıyor olabilir. Açıklık olabilir. Bu nedenle Havaların ısınmasıyla şikayetlerin artması doğaldır.
2) Dolap maximum soğutma seviyesinde kullanılıyor olabilir.
4) NF ürünlerin çoğunda evaporatör altında ısıtıcı olur dolaba defrost yaptırmak için. Isıtıcı problemi olabilir.
5) Dolapta fan varsa çalışmıyor olabilir. İçerideki fan hava çevrimini sağlayarak alt tarafın sıcak kalmasını engeller.

Değerli bilgilerin için teşekürler ustam. Dikkate alıcam verdiğin bilgileri.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,964
Kullanıcılar
449,610
Son üye
cagriaytmz

Yeni konular

Geri