Buzdolabı Çalışmıyor

earslan74

Üye
Merhabalar
Beko marka buzdolabı bugün baktım soğutma yapmıyor ve dondurucu kısmındaki gıdaların buzları çözülmeye başlamış.Dolap içindeki ayar anahtarı kontrol ettim sonsuz dönüyor normalde 1 ile 5 arasında dönüyordu neyse parçayı söktüm trimpota giren ayar potunun plastik ayakları kırılmış ve trimpotu multimetre ile kontrol ettiğimde arızalı olduğunu gördüm şimdi yeni parça alana kadar bu trimpotun ayaklarında normal direnç takarak çalışacağını düşünüyorum sizce bu şekilde çalışır mı.

Ekli dosyalar

• IMG_20200704_131635.jpg
    IMG_20200704_131635.jpg
    171.4 KB · Görüntüleme: 26
  • IMG_20200704_131625.jpg
    IMG_20200704_131625.jpg
    421.6 KB · Görüntüleme: 25
  • IMG_20200704_131612.jpg
    IMG_20200704_131612.jpg
    378.9 KB · Görüntüleme: 26
Trimpot bozuk ise yerine uygun direnc takarak calistirabilirsiniz.

Resimde gordugum lehimlenen plastik soket trimpot bozuk mu?

Trimpot bozuk ise yerine uygun direnc takarak calistirabilirsiniz.

Resimde gordugum lehimlenen plastik soket trimpot bozuk mu?
Karttan söküp kontrol ettim trimpot sağlam.Dolapın fişini takınca ekovat bir kaç saniye çalışıp duruyor.Ekovat üzerindeki role termik grubunu söküp direk enerji verdiğim de ekovat çalışıyor ve kondanser ısınmaya başladı ve drayer soğuyup terleme yaptı bu işlemi sadece iki defa bir kaç saniye yaptım bu işlemin bir zararı olurmu.Her ihtimale karşı kart üzerindeki trimpotu 470 ohm trimpot ile değiştirdim ve buzdolabına enerji verdiğimde ekovat bir kaç saniye çalışıp durdu biraz bekledik den sonra sistem çalıştı.

Sistem sıcaklığı değerleri
Drayer:35
Ekovat:50
Kondanser:56
bu ısı değerleri normal değerler mi

Trimpotunuz 1. Resimde 47 kiloohm görünüyor siz 470 ohm taktiysaniz dolabiniz istenildigi gibi calismayacaktir.

Verdiginiz sicakliklar temel calisma icin normal gorunuyor. Onemli olan cihazin set edilen sıcaklıkta durması.

Bir termometre ile ic sıcaklıklarını kontrol etmelisiniz.

470 ohm trimpotu deneme için taktım kılıf yapısı olarak da farklı ürünler.Yenisini alıp takıcam zaten.Sıcaklık ölçümünü temassız ateş ölçer ile yaptım.Ateş ölçer ile dondurucu kısmında ölçüm yapamadım ölçüm değerleri dışında.Elimde birde sıcaklık ölçer fonksiyonu olan multimetre var bununla buzdolabının hangi bölgerindn sıcaklık ölçümü yapayım.Sanki alt kısım soğutma yapmıyor gibi geldi bana şimdi birde multimetre ile ölçüm yapayım bakalım

Derin dondurucu ve alt buzdolabi bolumunde yuzeye temas etmeden orta noktalardan alabilirsiniz.

Alt bolum biraz gec sogutabilir. Varsa ic fanini kontrol edebilir misiniz?

Yaklaşık olarak buzdolabı yarım saat dir çalışıyor ve dondurucu kısmı -4 derece alt kısım ise 21 santigrat derece.Ekovatı role termik olmadan bir kaç saniye çalıştırmanın zararı olurmu.

Bir zarar teskil etmez.

Sadece ana sargi yerine yardimci sargiya enerji vermemeniz gerekir.

Buzdolabiniz derin dobdurucu mu no frost mu? Alt bolumde fan varmi? Gazi eksik olabilir de.

No- frost alt kısımda fan mevcut kapı fitillerinden de şüpheliyim.Dün akşam işe giderken alt kısmın soğutma yapmadığını fark ettim işte iken hanıma sordum dondurucudaki ürünlerde erimeye başladı dedi sabah işten geldiğimde baktım dolap çalışıyor du ve alt kısımda soğukdu öğlen saatlerinde tekrar baktım dondurucudaki ürünler tekrar erimeye başlamış.Daha sonra trimpotu değişiştirdim dolap çalıştı.Şimdi aklıma gelen ihtimal trimpotun olduğu kartda soğuk lehim vardı yada soketler oynama yaptı sanırsam. Yine eski trimpotu takıp deneme yapıcam

Trimpottan once dolap calisiyordu sogutmuyordu ise tahminim cihazin evaporatoru buz tutmus olabilir. Cihaz defrost yapmaz ise sogutmama sikayetleri meydana gelir.

Evaporatorun kaplamasi kolay sökülüyor ise sokup evaporatorde buz varmi bakmanizda fayda var.

Bence sorununuz trimpot degil.

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Geri