Buzdolabı Çalışmıyor

Dolabın fişi çekili halde 5 saat bekledim tekrar enerji verdim,aynı şekilde ekovat çalışıp bir kaç saniye sonra durdu.Sonra enerjiyi kesip, sargıları multimetre ile ölçtüm ortak uç ile diğer uçlar arasında 12 ohm ve 13 ohm okudum.Bu durumda ekovat sağlam dedim ve direk 220V vermek için ortak uç ve ana sargıya enerji verdim.Ekovat değişik bir sesle çalıştı,hemen fişi çektim.Benim bildiğim, ana sargı ile yardımcı sargı kısa devre etmeden çalışmaz.Daha sorna sargıları multimetre ile tekrar ölçtüm yine aynı değerleri okudum.Bu sefer uçlar arası kısa devre testi yaptım tüm uçlar kısa devre şimdi bu durumda hem ohm okuyup hemde uçlar arası nasıl kısa devre olur anlamış değilim
(Kasa ile uçlar arasında kısa devre yok)
Ben bu durumda Ekovat'ın yanık olduğunu düşünüyorum.

Son düzenleme:
Dolabın fişi çekili halde 5 saat bekledim tekrar enerji verdim,aynı şekilde ekovat çalışıp bir kaç saniye sonra durdu.Sonra enerjiyi kesip, sargıları multimetre ile ölçtüm ortak uç ile diğer uçlar arasında 12 ohm ve 13 ohm okudum.Bu durumda ekovat sağlam dedim ve direk 220V vermek için ortak uç ve ana sargıya enerji verdim.Ekovat değişik bir sesle çalıştı,hemen fişi çektim.Benim bildiğim, ana sargı ile yardımcı sargı kısa devre etmeden çalışmaz.Daha sorna sargıları multimetre ile tekrar ölçtüm yine aynı değerleri okudum.Bu sefer uçlar arası kısa devre testi yaptım tüm uçlar kısa devre şimdi bu durumda hem ohm okuyup hemde uçlar arası nasıl kısa devre olur anlamış değilim
(Kasa ile uçlar arasında kısa devre yok)
Ben bu durumda Ekovat'ın yanık olduğunu düşünüyorum.
Ekovatiniz yanik olmayabilir. Olcumlerinize gore 12 ohm ana sargı, 13 ohm yardımcı sargı diye düşünelim . Ortak uca nötr/ yada fazı sabit bağlayınız , diğer Şebeke ucunu ana sargının bos kalan ucuna bağlayınız. Dikkat yardımcı sargının bos ucunuda ana sargının bos ucuna seyyar olarak bağlayınız 220v verin ekovat çalışınca yardımcı sargının seyyar ucunu tekrar boşa alin. Kısaca yardımcı sargı otoların mars motoru gibi ilk çalıştırma anında devrede sonrasında devreden çıkarılmakta.

Ekovatiniz yanik olmayabilir. Olcumlerinize gore 12 ohm ana sargı, 13 ohm yardımcı sargı diye düşünelim . Ortak uca nötr/ yada fazı sabit bağlayınız , diğer şebeke ucunu ana sargının bos kalan ucuna bağlayınız. Dikkat yardımcı sargının bos ucunuda ana sargının bos ucuna seyyar olarak bağlayınız 220v verin ekovat çalışınca yardımcı sargının seyyar ucunu tekrar boşa alin. Kısaca yardımcı sargı otoların mars motoru gibi ilk çalıştırma anında devrede sonrasında devreden çıkarılmakta.
Peki uçlar arasında neden multimetrenin buzerı ötüyor.Bildiğim kadarıyla ana sargı ve yardımcı sargı'nın omajı ikisinin toplamı yani 25 ohm olması lazım.Ama ikisi arasında omaj 13ohm

*buzzer 10 ohm gibi küçük direnç değerlerinde öter, normaldir.
* ölçmeyi hatalı yapmış olabilirsiniz. Kâğıt kalemle çizerek ,üzerine olcutugunuz değerleri yazın, burada paylaşın.

*buzzer 10 ohm gibi küçük direnç değerlerinde öter, normaldir.
* ölçmeyi hatalı yapmış olabilirsiniz. Kâğıt kalemle çizerek ,üzerine olcutugunuz değerleri yazın, burada paylaşın.
Ölçümleri tekrar krokodil kablo ile yaptım.Omaj'lar normal mi?

Ekli dosyalar

• IMG_20201213_225640.jpg
    IMG_20201213_225640.jpg
    58.4 KB · Görüntüleme: 8
Son düzenleme:
Normal değil biri 13 diğeri 12 olsa 25 görmek gerekir, 2 ayrı sargı var sonuçta toplanacak.
Bende 25 ohm olması gerekiyor diye biliyorum,yinede emin olmak için sordum.Söylede birşey var ortak uç ile ana sargıya enerji verdiğim'de ekovat sarsıntılı çalışmaya başladı(sağlam olan ekovat bu şekil çalışmaz,inceden ses gelir sadece diye biliyorum)Daha sonra piyasada satılan kalitesiz karakodil kablo ile ana sargı ile ortak ucu enerji verip,yardımcı sargı'dan kontrol kalemi ile yol verdim ve saniyeler içersinde,karakodil kabloların plastik kısımları yandı bu durumda şöyle düşündüm sargılardan biri yanık ve ekovat yüksek akım çekiyor.Daha fazla uğraşmadım ve yetkili servisi aradım.Yetkili servis deki arkadaşlar da baktı ekovat yanık dediler.

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,838
Son üye
sarioglu_55

Yeni konular

Geri