butonla istenilen ritm

elkcloner

Üye
arkadaşlar arabaya takmak için çalıştığım proje bitmek üzere şimdi bu devreyi hazırladım çalışıyor ama ben bunu arabanın arka sislerinin yerine takacağım için ve arabanın muayeneden geçebilmesi için sürekli yanık kalması ben istediğim zaman ritm atması gerekiyor

hazırladığım devre bu ben bunun A portuna 2 tane buton koymak istiyorum şimdi öncelikle arabanın arka sislerini açan düğmesine bastığım zaman yani elimin altına koyduğum butonlara basmadan direk arabanın kendi düğmesine bastığım zaman yani PIC e elektrik geldiği zaman sabit olarak ledler yanıcak ritm falan atmıcak ama ben elimin altına koyduğum 2 butona 2 farklı ritm yazıcam 1. butona basınca ritm atıcak 2. butona bastığım zamanda farklı bir ritm atıcak ritmlerimde hazır sadece bu olayı buton işine nasıl dökebilirim yardımcı olursanız sevinirim.
İyi Çalışmalar

butona basınca girişte 0 okursun bırakıncada 1 okursun.

if buton=0 "then yapılacak işler"
else "yapılacak işler"
endif

gibi

birşeyler yaptım simülasyonda çalıştığı halde board un üstüne kurduğum da çalışmadı sebebi nedir nerede hata yapıyorum?

transistor ve led bağlantıların yanlış.

bc237 lerin emiterlerini gnd ye bağlayıp kollektorlerindende ledlerin katoduna. led anotlarınıda 47ohmluk dirençlere bağla dirençleride +12 ye

isis bazı analog elektronik kurallarını simule edemez.

dediğiniz gibi yapınca yanmadı herhalde yapamadım mümkünse düzeltip upload edebilirmisiniz

"polis 3 çakar devresi lazım" konulu sorudada bu devreye benzer tek butonlu 5 modlu devre paylaşmıştım onuda alabilirsin istersen

çok teşekkür ediyorum ama stop butonuna basılınca ledlerin sabit olarak yanması gerekiyor bide eğer mümkünse program dosyasınıda atarmısınız bende ordan birşeyler öğreneyim

Device = 16F84A
XTAL 4
Declare WATCHDOG 0
Output
PORTB.0
Output
PORTB.1
Symbol
but1 =PORTA.0
Symbol
but2 =PORTA.1
Symbol
but3 =PORTA.2
Symbol
stp =PORTA.3
Symbol
led1 =PORTB.0
Symbol
led2 =PORTB.1
Dim
i As Byte
Dim
k As Byte
Dim
prog As Byte
Clear
led1=0
led2=0
DelayMS 100
GoTo
oversub

oversub:
While 1=1
If
but1=1 Then prog=1
If
but2=1 Then prog=2
If
but3=1 Then prog=3
If
stp =1 Then prog=0
DelayMS 5
Select
prog
Case 0
led1=0
led2=0
Case 1
For
i=0 To 2
led1=1
DelayMS 100
led1=0
DelayMS 100
Next
i
For i=0 To 2
led2=1
DelayMS 100
led2=0
DelayMS 100
Next
i
Case 2
For
i=0 To 3
led1=1
led2=1
DelayMS 30
led1=0
led2=0
DelayMS 300
Next
i

Case 3
For
i=0 To 2
led1=1
DelayMS 20
led1=0
DelayMS 20
Next
i
For i=0 To 2
led2=1
DelayMS 20
led2=0
DelayMS 20
Next
i
End Select
Wend

normalde çok daha profesyonel yazılır kesme kullanılır. sen mantığı iyi kavra diye bu şekilde yazdım.
delayms leri değiştirerek sürelerle oynayabilirsin.

ritmi hallettim ama 30 ar tane 2 plaka led kullanıyorum ledler aynı anda yanınca sönük yanıyor devreyi nasıl güçlendirebilirim devrede zaten 2 tane bc237 kullanıyorum daha fazla yada başka nasıl güçlendirebilirim

mosfet kullanabilirsin. ve besleme gerilimini arttırabilirsin. ledleri 4 erli seri bunlarıda kendi arasında paralel yaparsan 12v ile beslersin.
yinede ufak bir akım sınırlama direnci bağla 10ohm gibi

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri