Busbar Sistemi ve Kablolu Sistem Farkları

BBI markasi da aluminyum govde. Gersan'dan da hafif. Gersan Graziadio diye bir firmadan patent alarak uretiyordu. Aralari bozuldu. Sonra EAE tekellesiyor diye rekabet kuruluna sikayet etti. falan filan... Degismeyen tek sey degisimdir arkadaslar. BBI'in distributoru PERPA'da. Pisman olmazsiniz. Kalitesi cooooook yuksek ve fiyati cooooook iyi. (Reklam oldu biraz ...:) ) Busbar trunking system BBI

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
BBI markasi da aluminyum govde. Gersan'dan da hafif. Gersan Graziadio diye bir firmadan patent alarak uretiyordu. Aralari bozuldu. Sonra EAE tekellesiyor diye rekabet kuruluna sikayet etti. falan filan... Degismeyen tek sey degisimdir arkadaslar. BBI'in distributoru PERPA'da. Pisman olmazsiniz. Kalitesi cooooook yuksek ve fiyati cooooook iyi. (Reklam oldu biraz ...:) ) Busbar trunking system BBI
O zaman böyle bir durumda yerli malını seçmek lazım değil mi?!, Nasıl olsa ilgili standartlar uluslararası, BBI ın kalitesi EAE'de de var Gersan'da da oluyor yani..Firmalarımızın dünya piyasasında yer almalarına yardımcı olmak lazım..

Merhabalar;

Ben Rusya da calismaktayim. Bu ulkede projelerde kullanilan busbur markasi EAE dir. Siparislerimiz tirlar yardimiyla geliyor. Ikincisi ara parca olculerini EAE bunyesinde bir gorevli Turkiyeden kalkip bizzat Rusya'ya gelerek kendi olcu aliyor.
Bizler EAE den cok cok memnunuz.
Fiyati GERSAN markasindan pahali, ama kaliteyide ucuza alamazsiniz diye dusunuyorum.
Sonucta EAE bu dalda bir numara ve her gecen gun busburlarinda yeniliklere giderek malzemesini ve alt yapisini gelitiriyor.
Ilk EAE Busbur kullandigimda enerji cikis noktalarinda 4 adet vida vardi, simdilerde ise 6 mi 8 mi tam hatirlamiyorum.
Bence EAE gercekten cok basarili bu islerde.
Gersan inda Busbur urettigini biliyorum, sahsim adina daha kullanmak nasip olmadi. Ilerleyen zamanlarda belki diyorum kullanirim ama Turkiyede...

Gorusmek uzere...

Merhabalar;

Ben Rusya da calismaktayim. Bu ulkede projelerde kullanilan busbur markasi EAE dir. Siparislerimiz tirlar yardimiyla geliyor. Ikincisi ara parca olculerini EAE bunyesinde bir gorevli Turkiyeden kalkip bizzat Rusya'ya gelerek kendi olcu aliyor.
Bizler EAE den cok cok memnunuz.
Fiyati GERSAN markasindan pahali, ama kaliteyide ucuza alamazsiniz diye dusunuyorum.
Sonucta EAE bu dalda bir numara ve her gecen gun busburlarinda yeniliklere giderek malzemesini ve alt yapisini gelitiriyor.
Ilk EAE Busbur kullandigimda enerji cikis noktalarinda 4 adet vida vardi, simdilerde ise 6 mi 8 mi tam hatirlamiyorum.
Bence EAE gercekten cok basarili bu islerde.
Gersan inda Busbur urettigini biliyorum, sahsim adina daha kullanmak nasip olmadi. Ilerleyen zamanlarda belki diyorum kullanirim ama Turkiyede...

Gorusmek uzere...

tamam arkadaşım kızma :)

Ama madem kullanmadın nasıl böyle tek geçiyorsun, civatasına kadar bildiğin bir ürünü kullanmak tabiki daha kolayına gelecektir herkesin.

Benim demek istediğim, Birincisi, yerli üretimleri kullanmak, tabi ilgili standartlar dahilinde, İkincisi de daha kaliteli ürünleri daha ucuza alabiliyorsak almalıyız ki rekabet daha iyi olsun, mesela EAE nin verdiği hizmeti eminim Gersan da verecektir ama neden Gersan daha pahalı malzemeler kullanarak busbar yaparken EAE ondan daha pahalı olabiliyor anlamıyorum..

Tabi EAE nin çok uzun süreli deneyimi olması insanı rahatlatıyordur ama standartlar tüm dünyada aynı olduğuna göre problem olmaz bence..

Teşekkürler..

kucuk ısletmelerde kullanması neysede en son kazakıstanda yaptıgımız projede trafodan cıkıp dırek panoya gıren 6000A busbarlar yuzunden omrumuz projelerde ve olcu almakla gectı desem yalan olmaz, ozellıkle asırı derecede donus gerektıren projelerde cıle halıne gelıyor. bırde sıparıs ettıkten sonra bır mımarı degısıklıgı olursa vay halınıze. ıs programı sıkısmıs ve acılıyetı olan projelerde kullanılmaması sıddetle tavsıye edılır. ben cektım sızler cekmeyın :)

basbarı öven arkadaşlara söyluyorum basbarn uzerine 1 kova su dökun ve son duanızı edin . kabloyu hiçbirşeye değişmem kullandığımız işletme eae busbar kullanıldı geçende yangın vanası patladı ve basbar su aldı içine busbarı kurutmak için 5 saat işletme enerjisiz kaldı . zararı siz düşünün . kablo olsaydı suyun içine sok çıkar hiç birşey olmaz. busbar kullanırken 2 defa dusunun. suya karsı çok zayıf.

basbarı öven arkadaşlara söyluyorum basbarn uzerine 1 kova su dökun ve son duanızı edin . kabloyu hiçbirşeye değişmem kullandığımız işletme eae busbar kullanıldı geçende yangın vanası patladı ve basbar su aldı içine busbarı kurutmak için 5 saat işletme enerjisiz kaldı . zararı siz düşünün . kablo olsaydı suyun içine sok çıkar hiç birşey olmaz. busbar kullanırken 2 defa dusunun. suya karsı çok zayıf.

Merhaba,
:) hakkaten çok açık ve gerçekci bir tespit olmuş,
Bildiğim kadarıyla busbarlarda bunun için koruma dereceleri falan var, sizin başınıza gelen olay nerdeydi? Busbarların koruması yokmuydu?

bence kablo su almaz ek yapılır . bubar arızalandımı . nasıl tamşr edeceksin.

Arkadaşlar;busbar işi gerçekten bazı uygulamalarda kolaylık sağlıyor ancak piyasada tekel olarak çalışan bir var firma ki adını hepiniz biliyorsunuz fiyat politikasını belirliyor.Bir dönem schneider busbarları Türkiye getirildi ve tanıtımları yapılarak satışa sunuldu.Pazar payının küçüleceğini düşünen EAE fiyatlarını öyle bir düşürdü ki schnedierin maliyeti kurtarmaz oldu.Çünkü neticede Fransadan getirilen bir üründü.Schneider bu iş için şu an yerli ortak aramaktadır.

Kullanım alanı olarak busbar aydınlatma ve güç busbarı olarak belirlenmiştir. Bazı arkadaşların düşündüğü gibi EAE de sadece bakır busbar üretilmemektedir.Hatta çoğunlukla AL satışı yapılmaktadır.AL ile CU arasında kesit farkı oluşur.Yani aynı güçte AL CU dan daha geniş alan kapsar.Akım taşıma kapasitesinden dolayı.Aydınlatmanın stabil olması gerektiği örneğin tekstil tezgahlarında özellikle uzun konfeksiyon masalarında aydınlatma şiddetini artırmak amaçlı olarak işletme tavanından aşağıya binrak kanallarla ,tijlerle veya çelik asma halatlarla busbar seviyesi 3-4 metreye kadar indirilebilir.Bunun yanından güç busbarı geçirilerek istenilen noktalardan çıkış alınır ve düzenli bir ortam oluşturulmuş olur.
Büyük güçlerde trafo ana pano arası en sık kullanılan bölümdür.Burada maliyet açısından nerdeyse kabloyla başabaş gelmektedir.Ancak daha uzun hatlarda mesela bir işletmeyi baştan başa güç busbarı ile döşemek tamamen işletmenin makina parkı yerleşimine göre değişir.Ana panodan büyük kesitte çıkan busbar mesafe uzadıkça küçültülür.Son taraftaki makinalar büyük güçlü ise hiç bir avantaj sağlamaz hatta kablo daha uygun bile gelir.Yüksek katlı binalarda da bu yöntem çok kullanılır.(Isıtma soğutma havalandırma grupları çatıda değilse)Eğer çatıda bu tür yükler var ise komple aynı kesitte busbarın dikey olarak çıkması gerekir.(Trafonun zeminde veya bodrumda olduğunu düşünüldüğünde)Çok katlı binalarda dikine çıkılan busbarlardan kat panoları beslenir ve bu panolardan da yatayda yani katlarda kablo ile besleme yapılması uygun olur.Eğer çok düzgün bir alan ise yatayda da busbar kullanılabilir.Ancak genel olarak mimariden kaynaklanacak sebeplerle bunu tavsiye etmiyorum.En doğrusu imkan var ise ya asma tavandan veya yükseltilmiş döşeme altından kablolarla dağıtım yapılması en doğru seçenektir.Konutlarda ise uygulamada bazı sıkıntılar bulunmaktadır.Çünkü çok katlı konutların elektrik sayaçları ya bodrumda ya da zemin kattadır.Bu durumda dikeyde busbarla enerji dağıtımı yapmaya çalıştığınızda her dairenin sayacının kendi girişinde olması gerekecektir.Bu sayaçlar haberleşme modüllü olmalı ve zemin kata her dairedeki sayacın bilgisi taşınmalıdır.Bu şekilde elektrik şirketi ölçüm alır. AVM lerde zaten her mağazada sayaç bulunduğu için sıkıntı teşkil etmez.AVM lerin ana sayaçları hücre grubndadır ve tek fatura gelir.AVM yönetimi her mağazaya daılmış süzme sayaçlar vasıtası ile gelen faturayı orantılı olarak mağazalara fatura ederler.Bunun için sayaç otomasyon programlarından faydalanırlar.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar.Umarım yardımcı olabilmişimdir.

Son düzenleme:
mrb...
busbar sistemlerinde en iyisi tartışılmaz eae.. birde gersan var her ikisinine kullandım .. en mantıklısı eae... 25a ile 3200a re kadar montajını yaptık ve yaptığımız bir çok yerse ağır sanayi tesisleri.. her yünüyle güvenli ve kullanışlı... patlama olayı genelde kullanıcı hatası ile olabilir üzerinde yazan tork ta sıkılması gerekio.. birçok el ile sıkmaya çalışıo ve sıktığını zannedio.. dikkat edilecek hususlardan birisi...

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,903
Son üye
furoz6868

Yeni konular

Geri