Bunker seviyesine göre bant kontrolü?

ibosch01

Üye
merhaba arkadaslar.elimde bir normalde açık birde normalde kapalı kapasitif sensör var.ben bunları biri alt biri üst olarak bunkere baglamak istiyorum.fakat ilk çalışmada bunkerin alt seviyesinde mal olmadıgı halde bile çalısıp alt seviyeyi gördükten sonra üste seviyeye kadar devam edip üst seviye gördüğünde bandı durdurmasını istiyorum.daha sonra mal azalıp alt seviyeye düşünce tekrar çalışmasını istiyorum sistem böyle.fakat hep karıstırdım.bunu bana bir çizimle anlatacak ustamın yardımını bekliyorum şimdiden teşekkürler. :mad:

merhaba arkadaş bu devre bi kaç şekilde yapılabilir ama sizin istediğini hangisi bi de bazı zamanlamalar gerekli mesela bunker alt sesöre ne kadar zamanda malzeme doldurabiliyor biraz daha açıklama yapmalıısn.

Kardeşim öncelikle Normalde açık sensörünü alt seviyeye kapalı sensörünüde üst seviyeye bağlarsın. Her iki sensörede birer röle bağla.
Üst seviyeye Bağladığın röleye R1
Alt seviyeye Bağladığın Röleyede R2 diyelim.
Başka bir röle daha kullanıcaz buna da R3 diyelim.
R1 Rölesinin NO kontağının bir ucuna kumanda fazını ver, diğer ucunada R2 rölesinin NC uçlarından birini bağla. Bağladığın NC kontağının diğer ucunanada R3 rölesinin A1 ucunu Bağla. A2 unu da Kumanda Nötr ne Bağla.
Ayrıca R3 rölesinin NO kantaklarından birinide R2 rölesinin kullandığın NC kontaklarına parelel bağla.
Son alarak. R3 rölesinin başka Bir NO kontağıylada konveyörünün Motoruna air driverı yada kontaktörünü kontrol edebilirsin.
Kolay gelsin başarılar

simdi arkadasim start stop devresini bildiginizi varsayarak anlaticam bu iki sensorude bir roleye bagla.daha sonra alttaki sensorun bagli oldugu roleyi start butonu gibi kullan.yukaridaki sensore bagli olanida stop yerine kullan.boylece alt sensore ulasildiginda malzeme dolmaya baslayacak ust seviyeye doldugunda ise duracak.

üstadlar yardımlarınız için cok saolun.umarım anlamışsınızdır dedigimi.bunkerin icinde hic malzemenin olmadıgını düşünelim tamamen boş.startı verdik diyelim bunker dolmaya baslayıp alt seviyeyi gördü sonra devam edip üst seviyeye ulastı ve durdu.sonra malzeme azaldıgında alt seviyenin altına indiginde çalışacak.istegimiz bu. teşekkür ederim

frtkose arkadasım devrenin semasını yollayabilirmisin

üstadlar yardımlarınız için cok saolun.umarım anlamışsınızdır dedigimi.bunkerin icinde hic malzemenin olmadıgını düşünelim tamamen boş.startı verdik diyelim bunker dolmaya baslayıp alt seviyeyi gördü sonra devam edip üst seviyeye ulastı ve durdu.sonra malzeme azaldıgında alt seviyenin altına indiginde çalışacak.istegimiz bu. teşekkür ederim
dostum benım dedıgım sıstem bu sekılde calısıyor.alt sevıyenın altına dustugunde tekrar start almaktadır

Gezer ustam peki ilk startımızda bunkerde hic malzeme olmazsa bile çalısacak mı?

sayın arkadaşım istediğin şekilde çalışşacaktır. fakat stop yerine anahtarlı buton veya mantar stobun açık kontağını koyarsın. en sade böyle çözebildim. ilk startta malzeme olmasada motorun çalışacaktır.

Ekli dosyalar

• sensör.rar
    33.2 KB · Görüntüleme: 32
Piyasada seviye kontrol röleleri var 30 40 milyon birsey işini net cözer ama senin sıvı olmadıgı icin omaj kısa devrelerini röle üzerinden fiziksel kısa devre etmen gerekir.

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,600
Son üye
psychedelic

Yeni konular

Geri