Bundan sonra ;Teknik Öğretmen nasıl olunacak...

mesutelb

Onursal Üye
Onursal Üye
Gelişmeleri pek takip edemedim birkaç aydır...

Yeni sisteme göre bundan 5 yıl sonra Teknoloji Fakülteleri mezun verdikten sonra Teknik Öğretmen nasıl olunacak...

Normal mühendislik fakültelerinden mezun olanlar da Teknik Öğretmen olabilecekler herhalde değil mi?

Son düzenleme:
Bilgi edinme yoluyla YÖK e sordunuz mu?

teknoloji fakültesini bitirdikten sonra isterlerse formasyon derslerini alıp öğretmen olacaklar...

İkinci dönem başı ÖSYM üyesi bir prof. ile gayri resmi bir diyoloğumuz olmuştu...

O da "henüz bu konuda net bir karar yok "demişti...
Yine ;
"Ama diğer müh. mezunları da (Teknolloji fakülteleri mezunları dışında olanlar) Teknik öğretmen olabilecekler" demişti...

Tabii bu ÖSYM yi değil YÖK ü ilgilendiriyor daha çok...

Bundan sonra Teknik öğretmen olarak atanmak için öncelikle mühendislik veya teknoloji fakültesinden sonra pedagojik formasyon sahibi olmak gerekmektedir.

Tabii ki atamalarda eski teknik eğitim fakültesi mezunları öncelikli olacaktır. umarızzz...

almazlarsa mühendis olacaklar. alırlarsa hem mühendis hem teknik öğretmen olacaklar...

Hocam pedagojik formasyonu nerelerden alabiliyoruz?

Bildiğim kadarı ile formasyon alan mühendislik mezunları öğretmenlik yapabiliyordu,
en azından vekil öğretmenlik..
Teknoloji mezunlarının mühendislik mezunlarından farkı ne olacak?
Şu anda bir fark gözükmüyor,sonuçta mühendis sayısı olağanüstü artacak,
öğretmen sayısı düşecek.
Ortaya garip bir durum çıkacak.
YÖK bu kararları alırken ülkenin ne kadar mühendis ve öğretmene
ihtiyacı olduğunu araştırıp bulmuş mu acaba?
yada daha önceden böyle bilimsel bir araştırma yapılmış mı?

Anlaşılan Teknoloji Fakültelerinden mezun olanlarda EMO ya kayıt yaptırıp SMM olarak çalışabilecekler...

Sadece eğitim sırasında uygulamaya yönelik dersler diğer müh. fakültelerine göre biraz daha yoğun olacak..

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,840
Son üye
111340

Yeni konular

Geri