Bulanık Mantık Denetleyici Seçimi

selamun aleykum arkadaşlar. bulanık mantıkla kontrol yapabilen denetleyiciler hakkında birkaç sorum olacaktı.

bulanık mantıkla kontrol yapılan projelerde kullanılan denetleyici neye göre seçilir

pic16f877a ile yapabilirmiyim bunu yoksa daha üst modelleri mi seçmeliyim yahut projeye göre değişir mi?

kullandığımız compiler yada programlayıcının denetleyici ile alakası var mı mesela matlab ile programlamanın c ile programlamaya göre daha çok yer kapladığını duymuştum, nedir bunun aslı?

bu denetleyiciler nelerle programlanabilir, örneğin dsp sadece matlab ile mi programlanabiliyor?

şimdiden teşekkür ederim.

algoritmanı yazabildiğin her işlemcide yazabileceğinizi düşünüyorum ben16f877 ile bu işlemi gerçekleştirdim. Diğer işlemcilerlede gerçekleştirebileceğinizi düşünüyorum ancak seçeceğiniz işlemcinin performansı ve program belleğini dikkate almanızı tavsiye edebilirim

hex koduna çevirebildiğiniz her compiler olur.
önemli olan seçtiğiniz kontrollerin register ayarlarını doğru yapın.
pic için proton IDE yi öneririm.
bulanık mantık 12f675 e bile yazılır. kodun boyut önemli olan.

kimi programlayıcı bir ledi misal 10 kez yakıp söndürmek için

led=1
delayms 100
led=0
delayms 100
led=1
delayms 100
led=0
delayms 100
led=1
delayms 100
led=0
delayms 100
led=1
delayms 100
led=0

gibi yazar kimiside

for i=0 to 9
led=1
delayms 100
led=0
delayms 100
next i

bu şekilde aynı işi kısacık yazar.
compile ettiğinizde birisi çok yer tutar birisi az yer tutar. ama ikiside aynı işi yapar.
yoğurdu yeme tekniği ile alakalı.

bazı compilerlar yazdığınız bir komutun arka planında bir sürü kod çalıştırırlar.siz kısa bir kod yazarsınız ama compile edilince iş öyle olmaz.genelde kullanıcıya yakın seviye diller (high level language) bu şekildedir. ama makina diline yakın diller (low level language) asm gibi bunlarda çok yazarsınız az yer tutar. hızlıdır ve en ince zamanlamayı yaparsınız.

Pic yeteri kadar hızlı olmayabilir, yani projene göre değişir aslında. Ayrıca DSP sadece matlabla programlanmaz, Codecomposer programı işe simülinkten programlanması bi kolaylık olarak sunulmuştur. Bunun yanında normal kod dili ile de programlanabiliyor ki zaten Codecomposer de simülink bloklarından kurulan sistemi kodlara çevirip derleyip dspnin içine atıyor.

Forum istatistikleri

Konular
128,108
Kullanıcılar
449,809
Son üye
yucelsenolgm

Yeni konular

Geri