Bulaşık Makinelerinde Engele Takılan/Döneyemen Pervaneler

t821926

Üye
Arkadaşlar, 8 programlı Arçelik bulaşık makinemiz var. Bazen üst veya alt sepetteki bulaşıkların biri yıkama esnasında aşağıya sarkıyor ve pervaneyi engelliyor. Bu pervaneleri döndüren bir motor olmadığını, suyun tazyiki ile döndüklerini biliyorum. Makinenin pervanelerinin yıkama esnasında döndüğünden nasıl emin olabilirim? Pervane bir engele takılıp dönmezse makinede bozulan herhangi bir şey olur mu? Evet, pervane motoru yok, ama başka bir şey bozulur mu? Suyu tazyikle gönderen sistem örneğin? Aslında makinelerde pervane bir engelle karşılaştığında yıkamayı durduracak ve uyarı verecek bir sistem olmalı.

Hayır bozulmaz, bahçe sulamasındaki hortumu düşün kendi halinde basınçla sağ sola hareket eder, tutarsan uç sabit olur suyun çıkış hızında değişiklik olmaz! Etki tepki. Çalışma mantığı ilk günden beri aynı, bu yönde değil de düşen bulaşıklar için çözüm araştır.

Arkadaşlar, 8 programlı Arçelik bulaşık makinemiz var. Bazen üst veya alt sepetteki bulaşıkların biri yıkama esnasında aşağıya sarkıyor ve pervaneyi engelliyor. Bu pervaneleri döndüren bir motor olmadığını, suyun tazyiki ile döndüklerini biliyorum. Makinenin pervanelerinin yıkama esnasında döndüğünden nasıl emin olabilirim? Pervane bir engele takılıp dönmezse makinede bozulan herhangi bir şey olur mu? Evet, pervane motoru yok, ama başka bir şey bozulur mu? Suyu tazyikle gönderen sistem örneğin? Aslında makinelerde pervane bir engelle karşılaştığında yıkamayı durduracak ve uyarı verecek bir sistem olmalı.

Merhaba.Biz makinanın kapağını açtığımızda kapaktaki bir emniyet anahtarı enerji (Elektrik) tam kesilip yıkama programı kesilir,ancak pervaneler sağlıklı,bir yere çarpmadan da serbestçe dönüyorlarsa eğer,yavaşça da olsa yavaşlayıp dururlarken tam olarak döndükleri de görülebilir.Pervanelerin herhangi bir engele çarpmadan dönebilmesinden,kapak kapatılıp gözümüzle içini tam göremeden tam emin olmamız için (Basınçlı suda bir kesilme de olmadığı sürece) deterjan,parlatıcı,tuz,vb. tamamlanıp bu makina çalıştırılmadan önce elle serbestçe birkaç tur döndürülüp bir yerlere çarpıp çarpmadığı gözle tam görülüp,kapak öyle kapatılıp çalıştırma düğmesine bundan sonra basılmalıdır.Doğrusu (Makinayı çalıştırma talimatlarında da dip not olarak çoğu zaman da kendi kullanma talimatında yazanı,tabaklara,yükseklikleri biraz fazla olan bulaşıklara pervanenin çarpmadan dönebilmesi için bu elle ve gözle yapılan kontrolün mutlaka yaptırılması gerektiği) çoğu zaman budur.

Pervane koruma sistemi olarak aklımda kalan veya benim tam bildiğim kadarıyla dıştan takmalı tekne (Deniz) motorlarında vardır.Pervaneye dönemeyecek kadar çok fazla deniz yosunu,vb.yabancı cisimler dolandığında veya bir engele rastlayıp dönmesi tam engellendiğinde motor şaftıyla direk bağlantısını sağlayan ve sigorta görevini gören bir pim kolayca da kırılır.Motorun direk olarak dönmemesiyle bir zarar görmesi böylece bu koruma sistemiyle engellenir diye biliyorum.

Hidrolik sistemlerde de depodan pompayla alınıp basılan basınçlı hidrolik yağ,bir hidrolik silindir veya hidrolik motor çıkışında tam engellendiğinde bu depo içine by-pass vanasından belirli bir basıncı tam olarak geçtikten sonra depoya iade edilip geri verilir,bir emniyet sistemi olarak,bu sistemlere harici örnek olarak.Bulaşık makinesinde de böyle bir by-pass enmiyet ventili bulunabilir,çıkışı tam engellenirse içten by-pass ettiren bir sistemi mantıken de (Benzer şekliyle yine) olması lazım.Bunu,bu makineleri bu noktaya kadar tam olarak da açmadığımdan kesin olarak da söyleyemiyorum.Kolay gelsin.

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,837
Son üye
betül hüsrevoğlu

Yeni konular

Geri