Bulaşık makinasından patlama sesi geliyor...

Seskuec

Üye
Ariston l60t3 model bulaşık makinasından patlama sesi geliyor evin sigortası atıyor.Bu arıza yaklaşık bir aydır var konuyu açmadan önce makinayı söktüm su kaçağımı var die inceledim bulamadım,kablolara baktım bir sorun yakalayamadım örümcek ağları vardı onları temizledim atlatma yapar belki die sonra makinayı topladım çalıştırdım bir ay arıza vermeden devam etti bugün tekrar başladı rezistansa dışardan baktım elimle yokladım çatlak bir yer hasarlı bir yere rastlamadım.Bir kere yapıyor patlamayı sigortayı açıp devam ettiriyorum daha da yapmıyor sadece bir kere...
Ustalarım yardımcı olursa çok sevinirim.

bana sorarsanız rezistansın gövdeye kaçak yapıp yapmadığını ölçü aletiyle ölçmeni tavsiye ederim. rezistansın arızalı olma ihtimali büyük gibi gözüküyor. öncelikle ısıtıcıda yoğunlaşın derim. slm

Ariston l60t3 model bulaşık makinasından patlama sesi geliyor evin sigortası atıyor.Bu arıza yaklaşık bir aydır var konuyu açmadan önce makinayı söktüm su kaçağımı var die inceledim bulamadım,kablolara baktım bir sorun yakalayamadım örümcek ağları vardı onları temizledim atlatma yapar belki die sonra makinayı topladım çalıştırdım bir ay arıza vermeden devam etti bugün tekrar başladı rezistansa dışardan baktım elimle yokladım çatlak bir yer hasarlı bir yere rastlamadım.Bir kere yapıyor patlamayı sigortayı açıp devam ettiriyorum daha da yapmıyor sadece bir kere...
Ustalarım yardımcı olursa çok sevinirim.

Ön kapağı mı yan kapağı mı söktünüz?

parazit kondansatörü kontrol ediniz.

Ön kapağı mı yan kapağı mı söktünüz?

Yere yan yatırıp komple altını söktüm motoru,kabloları hemen hemen tüm parçalara baktım bir sorun yakalayamadım...

parazit kondansatörü kontrol ediniz.
Ustam ona bakmak hiç aklıma gelmedi keşke onada baksaydım sökdüğümde tekrar bakıp inceleyeceğim...

bana sorarsanız rezistansın gövdeye kaçak yapıp yapmadığını ölçü aletiyle ölçmeni tavsiye ederim. rezistansın arızalı olma ihtimali büyük gibi gözüküyor. öncelikle ısıtıcıda yoğunlaşın derim. slm
Avometrem var ama kullanmayı dört dörtlük bilmiyorum ustam hangi değere getirip nerelere değdirmem gerekiyor uçları ufakda olsa fikir verirseniz çok mutlu olurum.

Moderatör tarafında düzenlendi:
omaj konumuna al ölçü aletinin bi ucunu rezistansın biucun a diğerinida makinanın gövdesine değdir rezistansın dier ucunuda gövdeye değdir ufakta olsa bi değer okuyorsanız rezistansı değiştirin derim. slm

Yere yan yatırıp komple altını söktüm motoru,kabloları hemen hemen tüm parçalara baktım bir sorun yakalayamadım...

Yan kapağı söktüğünüzde su haznesini göreceksiniz oradan sızdırma yapıyor olabilir. Parazit kondansatöründen de olur ama öyle olsa siz o parçayı değiştirmeden sorun düzelmezdi. Rezistansı da kontrol ettikten sonra ön kapağı söküp kabloları inceleyin. Patlama şeklinde sigorta atması bir yerden su geldiğine veya direk kısa devreye işaret.

Tesisatınızda sıfırlama mı var acaba ? Gövdeye temas halinde kısadevre oluyor olabilir...

ZwPUXlR.jpg

REDuHeQ.jpg

Konuyu açtığım tarihten bu zamana kadar makine yi hiç açma fırsatım olmadı anca bugün bakabildim @bakımcıı ustamızın da dediği gibi girişteki parazit kondansatör yanmış.Yarın allah nasip ederse parçayı almaya gideceğim servis yüksek fiyat çekerse artık başka muhtelif yerlere,sitelere bakacağım.Sıfır parçayı taktıktan sonra da arızanın düzelip düzelmediği hakkında sizlere bilgi vereceğim.Ustalarıma teşekkür ederim.
Saygılar...

Parçayı bulamazsan mavileri ve kahverengileri kendi aralarında birbirine bağla gitsin... Ustalar kızıyor gerçi ama, bir fikir olsun sana :)

Forum istatistikleri

Konular
128,159
Kullanıcılar
449,916
Son üye
adil.degirmenci

Yeni konular

Geri