bulaşık makinam da program ilerlemiyor

zafzaf00

Üye
selam...
bosch 30a29 model bulaşık makinam çalışırken evdeki yaramaz tarafından arızalandı:) program düğmesini çevirirken çat diye kıvılcım çıktı ve sigorta attı...
sigortayı kaldırdım makina çalıştı ama program ilerlemiyordu... yıkama yapıyor suyu ısıtıyor ama program ilerlemediğinden önce su aldırıyorum alıyor sonra çeviriyorum düğmeyi yıkamaya geçiyor ama 15 20 dakikayı geçerse su çok çok ısınıyor termostatta atmıyormu acaba... yani bir nevi başında durup yıkatıyoruz... ne yapabilirim... düğmedemi problem var söktüm paneli baktım karama falan yok. bu modelde kontrol kartı nerede. en uuz nasıl hallederim... arabamda tamirde bu ay resmen battım:(

makinanın panosunu sökmelisin kapını iç kısmından vidalıdır buarada elektrik fişini prizden çıkartmayı unutma düğmenin arkasında mekanik motorlu bir zamanlayıcı varsa bu program cihazıdır yenisini alıp kabloları karıştırmadan takmalısınız.

makinanın panosunu sökmelisin kapını iç kısmından vidalıdır buarada elektrik fişini prizden çıkartmayı unutma düğmenin arkasında mekanik motorlu bir zamanlayıcı varsa bu program cihazıdır yenisini alıp kabloları karıştırmadan takmalısınız.

Selam...
en son yazdığımdan bu yana makinayı manuel olarak kullandım. Bu parçayı nereden yaklaşık kaç tl ye temin edebilirim...

Konuyu çok daha açık bir şekilde tekrar anlatayım...
SGS30a29EU/16 model bosch bulaşık makinası çocuğun program düğmesi ile oynaması sonucu arızalandı. Arıza şu, makina normalde 1-2-3 konumunda su alıyordu ama şimdi 1-2-3 hangisinde başlatırsak bu düğme hizasında su boşaltma yapıyor elle biraz saat yönünde çevirince su almaya başlıyor ve devamlı su alıp şamandıra seviyesinde fazla suyu atıp tekrar su alıyorve yıkama başlamıyor. düğmeyi biraz daha çevirince yıkama başlıyor ama program düğmesi dolayısı ile programlar ilerlemiyor.
Sorunlar:
1- programlar rakam hizasında değil biraz daha sağ konumda çalışıyor.
2- program düğmesi elle çevrilirse yıkama ısıtma boşaltma herşeyi yapıyor yani makina manuel çalışıyor.
3- reset düğmesi bu makinada ne işe yarıyor. resete getirip açınca bir şey olmuyor. bunun konumununda kaydığını varsayarak biraz sağda resetlemeye çalışıyorum ama olmuyor.
sonuç olarak ne yapmalıyım... komple program kısmını hurdadan bulabilirmiyiz. sıfırı eminimki yeni bir makinanın yarısına yakın tutacak...

Arkadaşlar tekrar selamlar. 6 yil oňceki sorunumu kontrol dugmesini ve karti cok cuzi bir miktara beyinci hüsnüye yaptirarak cözmustum. Şimdiki sorunum benzer bir sorun hemen hemen ayni. Simdi makina gene su aliyor samandira seviyesine gelince birazini atiyor tekrar aliyor program dugmesini bi iki tik ileri elle atmadan yikamaya gecmiyor. Sonra eski arizadan farkli olarak bu sefer yikiyor isitiyor kendisi boşaltiyor hic ellemiyoz dugmeyi ama boşaltma bitmiyor. Biraksak pompa saatlerce pompaliyor. Gene kontrol dugmesimi yoksa switch falan dediler switc bulunurmu muadil switc varmi. Degissem hava yapma vs bi püf noktasi varmi

Yardim gelmeyince kendi söküğümüzü kendimiz diktik gene. Beyinci hüsnüye gittim ön panelle. Bana yedekli 2 tane program düğmesi verdi ve bi tanesi calıştı. Makina gayet guzel calisiyor sadece son asamada son durulama kurutma asamasinda suyu oncekinden fazla aliyor sanirim. Bir miktar su ön alttan kapaktan akiyor. Bir su bardaği kadar.

genelde,
ön alttan, kapaktan altına akan suyun
program ya da su alma ile ilgili değil de
pervanede zamanla meydana gelen çatlaktan su sızması
yahut pervane çıkış deliklerini bloke eden tıkayan birşeylerin olması
ya da pervane çıkış deliklerinin şekillerinin bozulmuş olması ile ilgisi vardır,
genelde alt pervaneyi yenilerseniz düzelir.

genelde,
ön alttan, kapaktan altına akan suyun
program ya da su alma ile ilgili değil de
pervanede zamanla meydana gelen çatlaktan su sızması
yahut pervane çıkış deliklerini bloke eden tıkayan birşeylerin olması
ya da pervane çıkış deliklerinin şekillerinin bozulmuş olması ile ilgisi vardır,
genelde alt pervaneyi yenilerseniz düzelir.
Cevabı yeni gördüm gene de yazayım dedim. Makinayı hala kullnaıyorum 2006 da almıştım sadece sepette paslanmalar var ve contalar yırtıldığından artık değiştireceğim. Alta ve önden su akmayı makinanın önünü biraz yükselterek çözmüştüm. Nedeni kapak altndaki contaların yırtılmasından dolayı su ordan akıyormuş. Yıkaması hala süper ama conta ve sepetten dolayı yenisini alayım artık.

Forum istatistikleri

Konular
128,161
Kullanıcılar
449,919
Son üye
Serdar.59

Yeni konular

Geri