Buhar Türbini Arıyorum. (Deney İçin)

ebi

Üye
Arkadaşlar yapılacak bir deney için bana küçük buhar türbini veya onun işini yapabilecek benzer bir ürün gerekiyor..Bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirm..

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Çok eski bir konu ama belki uğraşmak isteyen olabilir
ben yaparken oldukça eğlendim.

Alüminyum kutulardan kesip yaptığım türbinle elektrik üretebiliyorum.
jeneratör olarak 3V DC motor kullandım.
Çalıştırmak için bisiklet pompası ve tank olarak plastik bir şişe kullandım.
Önce pompalayıp sonra çalıştırmak mümkün, devamlı pompalamayla yük altında 7V alabilmekteyim.
Türbin bıçağı alüminyum da olsa (arkada görünen Heineken şişesi) bazı kısımlarda plastik kullandım onun yerine ısıdan etkilenmeyecek bir malzeme kullanarak buharla da çalıştırabilirim.

İlk denemeler:
[video=youtube;TpG3g94uk4s]https://www.youtube.com/watch?v=TpG3g94uk4s[/video]

Çirkin de olsa bitmiş hali :)
[video=youtube;fMBtU3irxLo]https://www.youtube.com/watch?v=fMBtU3irxLo[/video]

Son düzenleme:
Selamun Aleyküm
Birçok çözüm olabilir, okul deney setlerinde pistonlu buhar makinesi bulunmaktaydı. 5-10 cm ebatlarında idi. Deney malzemesi satan yerlerde ve ya daha belki birçok yerde bulunabilir. Bu pistonlu model torna-freze kullanarak üretilebilir de. Diğer taraftan rc küçük yakıtlı motorların (4 zamanlıları da bulunur) uyarlanması da imkan dahilindedir.
Başarılar dileriz.

Eski bir konu ama bilgi vermek açısından;
Stirling engine-basınçlı hava makinası - Monte Maket Alışverişte İlk Adres sahibinden.com'da - 13634242
Stirling Motoru LTD- Sıcak Hava Motoru KUPA USTU model - Diecast Model İş Makinesi Alışverişte İlk Adres sahibinden.com'da - 145809161
Stirling Motoru LTD- Sıcak Hava Motoru KUPA USTU model - Diecast Model İş Makinesi Alışverişte İlk Adres sahibinden.com'da - 145809161 (Satıcının tüm ilanlarına bakılabilir)
1.jpg
Sıcak Hava Motorları - Stirling Motoru Kategorisindeki Ürünler | Acayip Şeyler gibi siteler de incelenerek buhar modelleri de araştırılabilir.

Hürmetler sunarız

basit oto çakmağından lastik şişirme pompasında aynı düzenek var bi tane eski bulursan parçala görürsün belki yardımcı olur.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,172
Kullanıcılar
449,936
Son üye
AsilOzgenc

Yeni konular

Geri