Buattan priz hatti

Arkadaslar merhaba yeni tasindigim evde (ev cok eski) mutfagi kirip bastan yapiyorum(kendi imkanlarinla) su an mutfakta sadece bir tane priz var ve o da tahmibimce buzdolabi icin.ben yeni mutfak dolabim icin tezgah arasi denen kisma cagimiz mutfaklarindaki gibi iki adet priz koymak istiyorum.
- forumlarda buattan hat cekmekten bahsediliyor buattan kafamiza gore istedigimiz sayida (bu sayi 2 yi 3 u gecmez sanirim) priz hatti cekebilir miyiz.
- var olan bir prizden paralel hat cekme ile buattan hat cekme arasindaki fark nedir.sonucta her ikisinde de muslugun basinda ayni sigorta yok mu birine ketil digerine tost makinesi bagladigimi farzedelim prizden paralel de ceksem buattan da ceksem tek sigortaya yuk binmiyor mu.yoksa kablo kesit farkindan kaynaklanan sorunlar mi olusuyor.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik yönetmenliğine göre; prizden prize çoklama yapmak tehlikeli ve yasaktır.
Buat'dan çekeceksiniz kablo kesitine dikkat etmeniz lazım buat da ki kablo kaç mm. kullanacağınız cihazlar ne kadar tüketiyor ise amperi hesaplayıp kablo kesiti kurtarıyorsa ek bir priz yapabilirsiniz. aşağıdaki tabloda kabloların amper limiti belirtilmiştir. tost makinesi ve kettle kaç wattlık ise watt'ı 220 volta bölüp çıkan amperi kablo kurtarıyormu sigorta kurtarıyormu bir bakın. Standartlara uygun normal bir priz 3600 watt'a dayanabilir.
dd.PNG

Prizden prize atlama yapmak neden tehlikeli onu anlamadim yani yonetmelige gore de yanlis oldugunu biliyorum ama cok sik yapilan bir sey. Ogrenmek icin soruyorum sebebi nedir?

Yani elimizde a,b, c, d prizleri olsun bunlari a dan baslayarak atlamali alalim.

Hangi durumlarda neden sakincali olur atlamali olmasi sikintili olur ?

Örneğin bu a prizinin anma amperi 10 amper ise diğer bağlanan b, c, d paralel prizlerinin de anma amperi 10 amper olup tam olarak bu güçteki alıcılar bu prizlere takıldığında, bu ortak akımı taşıyıcı olan kablo kesiti çok yetersiz kalır, buattan ayrı ayrı çekilen diğer priz örneklerinde ise bu sıkıntı hiç yoktur. Kolay gelsin.

Örneğin bu a prizinin anma amperi 10 amper ise diğer bağlanan b, c, d paralel prizlerinin de anma amperi 10 amper olup tam olarak bu güçteki alıcılar bu prizlere takıldığında, bu ortak akımı taşıyıcı olan kablo kesiti çok yetersiz kalır, buattan ayrı ayrı çekilen diğer priz örneklerinde ise bu sıkıntı hiç yoktur. Kolay gelsin.
buat kablosu da önemli!

buat kablosu da önemli!

Buat kablosunun çok nizami (elektrik şartnamelerine tam uygun) çekildiğini farzediyoruz, eğer buattaki bu kablo kesiti yeterli değilse buattan ayrı ayrı prizlere bu hatlar çekilmeden önce bu noktalarda şartnameye uygun olamayan daha ince kesiitteki kablolar yer alıyorsa ilk adımda bunlar hemen değiştirilmelidir. (harici topraklı veya topraksız tüm bu prizler çekilmeden evvel) Kolay gelsin.

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,595
Son üye
Ferden1011

Yeni konular

Geri