BUATLAR SIVA ALTINDA YARDIM

a_kadir77

Üye
Arkadaşlar biz bu evi yaklaşık 2 sene önce aldık, kooparatif işi biraz eski. Başta eletkrik tesisatını pek önemsemedim . Bu yaz evlendim, düğün öncesi biraz tadilat yapalım dedik. Mutfakta tek priz vardı, bunu sıva altından çoğaltayım dedim.(meslek lisesi eletrik bölümü mezunuyum şimdiden söylüyeyim) Dairede buatların hepsi sıva altında kalmış mecburan kasaya gelen tesiasata buat koyup ek yatım. Diğer prizi komayı düşündüğüm yeri kırarken sıva altında elektrik tesisatına denk geldim. sıva yaparken kasayıda gömmüşler :mad: Komşuların mufaklarında 3 piriz var ve birisi karşı duvarda. Ben ikincisini kırarken buldum, karşı duvardaki piriz bende yok :( muhtamelen o kasada sıva altında kaldı. Daire eski olduğu için projede yok elimde, Ben buatları ve kasayı nasıl bulabilirim?? yardımlarınızı bekliyorum... Şimdiden teşekkür ederim

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
tesisatı kendim yapsaydım %90 ihtimalle bulurdum ama yapmadığım tesisatta ki sıvada kaybolan kasa ve buatı bulmak çok zor ve bulma tekniğide yok bence geriye tek seçenek kalıyo paralandığın zaman evi güzel bir tadilata sok kapıdan çal boyadan çal haldan çal pervazdan çal menteşeden çal karo seramikden çal ama sakın su ve elektrik tesisatından çalma gerekirse abart 24 lü sigorta kutusu koy 24 linye yap :) diğer yandan 5 cm alttan gecen tahta kablo ve plastiği gören dedektör var ama ne kadar sağlam bilemiyorum

Praktikerden 5 TL'ye aldığım bir kontrol kalemi vardı. Duvardaki elektrik kablolarının üzerinden geçirirken ışığı yanıyordı. Belki buatların yerini tahmin etmede faydası olabilir.

koperatif işiyse muhtemelen butun dairelerin buatları yaklaşık olarak aynı mesafededir.baska bir daireden buat ölçülerini al metreyle. kendi evinde ölçerek bulmaya çalış.ama genede tam cıkmayabılır.

Merhaba;

Kablo bulucular var arkadaşım, fiyatlarıda çok makul, çokta verim aldığım bi cihaz. ben onu kablo demetinden kablo ayırmak için kullanıyorum. tavsiye ederim.

Not. evin elektriğini komple keseceksin sinyal vericiyi sigorta kutusunda nötr e bağlayacaksın. bulucu ile nereden ne geçiyor hepsini sesli ihbar ediyor...

Bu Kontrol kalemleri belirli bir derinlikten sonra o manyetiği almazlar dolayısıyla ne ışık yanar ne sinyal verir.Senin aynı kattaki kom usunu evine bak ne sekil yapılmışsa kaç adet priz anahtar varsa muhtemelen senin evininde tesisatı öyle yapılmıştır.Dairende kaç adet sigorta var sen buvat atıp çoğaltacaksın fakat adamlar ihtimal vermiyorum ama belki bütün prizlere bir linye vermişde olabilir dolayısıyla linye aşırı yükten ısınıp yanabilr.

cevaplarınız için çook teşekkürler..

Merhaba;

Kablo bulucular var arkadaşım, fiyatlarıda çok makul, çokta verim aldığım bi cihaz. ben onu kablo demetinden kablo ayırmak için kullanıyorum. tavsiye ederim.

Not. evin elektriğini komple keseceksin sinyal vericiyi sigorta kutusunda nötr e bağlayacaksın. bulucu ile nereden ne geçiyor hepsini sesli ihbar ediyor...
Marka verebilirmisiniz acaba veya temin edebileceğim bir site? ben o arkadaşların bahsettiği kontrol kalemi gibi olan cihazdan aldım. ama duvarın her yerinde otuyor nerde ise

Son düzenleme:
Bu Kontrol kalemleri belirli bir derinlikten sonra o manyetiği almazlar dolayısıyla ne ışık yanar ne sinyal verir.Senin aynı kattaki kom usunu evine bak ne sekil yapılmışsa kaç adet priz anahtar varsa muhtemelen senin evininde tesisatı öyle yapılmıştır.Dairende kaç adet sigorta var sen buvat atıp çoğaltacaksın fakat adamlar ihtimal vermiyorum ama belki bütün prizlere bir linye vermişde olabilir dolayısıyla linye aşırı yükten ısınıp yanabilr.

Evet haklısınız mutfak ve salon için aynı linyeyi kullanmış ama zaman darlığından boyle yapmak zorunda kaldım:( ilerde iyi bir tadilat yapacağım

zaman darlığından ise o zaman sıva üstü kanal aracılığı ile sigorta kutusundan bir linye alıp minimum 20 amper bir sigorta kullanmak şartı ile mutfaga alıp oradan o linyelerin sortilerini yaparsın.en sağlıklısı bu şekil

zaman darlığından ise o zaman sıva üstü kanal aracılığı ile sigorta kutusundan bir linye alıp minimum 20 amper bir sigorta kullanmak şartı ile mutfaga alıp oradan o linyelerin sortilerini yaparsın.en sağlıklısı bu şekil

Malesef, dolap arası fayas döşettiğim için böyle yaptım. Ve tadilat bitti linyeyi ayırmak için buatı bulmak istiyorum zaten.

Forum istatistikleri

Konular
128,174
Kullanıcılar
449,936
Son üye
AsilOzgenc

Yeni konular

Geri