Bu Valfi Bilen Var mı ?

Mc EvReN

Üye
Arkadaşlar elimde NG6 Wandfluh marka 3/4 lük yön kontrol valfi var. Bu valfin çalışması hakkında bilgisi olan varmı. Sembol aşağıdadır.

ugg9j.jpg

Bu arada valf çift bobinli 24V Dc dir.

a konumunda basınç yüke bağlı b konumunda yük tanka boşalıyor 0 konumunda tüm yönler kapalı ab konumunda yük ve basınç tanka boşalıyor. bobinlerden hariç yay vb gösterimi varsa enerji kesildiğinde hangi konumda kaldığı daha iyi anlaşılır.

a konumunda basınç yüke bağlı b konumunda yük tanka boşalıyor 0 konumunda tüm yönler kapalı ab konumunda yük ve basınç tanka boşalıyor. bobinlerden hariç yay vb gösterimi varsa enerji kesildiğinde hangi konumda kaldığı daha iyi anlaşılır.

yorumunuz için teşekkür ederim. bu valfin üzerinde yay geri dönüş sembolü yol. ben valfin çalışması kafama yattı dediğiniz gibi a konumu ve b konumunu anlıyorum,sağ-sol bobinlerin enerjilenmesi ile yön değişiyor. Anlamadığım yada mantığıma yatmayan ab yazılı olan konum ne işe yarıyor ne amaçla kullanılmış ve nasıl aktif oluyor ???

yazılı olan konum orta merkezi sag taraftaki bobin çekme esnasındaki geçiş hali

yazılı olan konum orta merkezi sag taraftaki bobin çekme esnasındaki geçiş hali

evet dediğiniz gibi geçiş esnasındaki konum diye söyleyen oldu fakan ne amaçla bunu koymuş firma o benim kafamı karıştırıyor,birde üzerinde yorumladığımız bi konu daha var ,o karışık olan (ab) konumu hem a bobininin hemde b bobininin enerjilenmiş durumu olabilir mi ?

Merhaba ab valfin geri dönüş çıkısıdır bu valf hidrolikte kullanılır.
misal olarak A valfi çektiği zaman piston ileri konuma geliyor ama b valfinin içindeki yağın boşalması lazım piston ileri gidebilsin
ab kısaca boşaltma valfidir.
a ve b uçlarına aynı anda enerji vermezsin.

Teşekkür ederim yorumunuz için faydalı oldu....

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,596
Son üye
anilhikmet

Yeni konular

Geri