Bu smd komponentin ne olduğunu nasıl anlarım ?

Merhaba arkadaşlar elimde epey fonksiyonlu bir koşu bandına ait ekranın problemli bir ekran kartı var üzerinde arızalı olduğunu tespit ettiğim bir smd komponent var fakat deformasyondan dolayı yazı silinmiş . Üzerinde U17 yazan 5 bacaklı smd bir entegre fakat ne olduğunu tespit edemedim. Bu konuda benden daha tecrübeleri arkadaşların yardımlarını bekliyorum şimdiden teşekkür ederim.
8a818ea0-b79b-4c0d-b617-944fb5b6dfa2.jpg
e54294a9-bd06-4e9d-8466-d0374ca53705.jpg

Elektronik konusunda uzman değilim sadece hobi olarak ilgileniyorum . Yanan elemanın yanındaki elemanlara bakarak bir voltaj regülatörü olabileceğini düşünüyorum . Kartın üzerindeki seri numaralarını internetten taratarak belki şemasını bulursunuz . Oradan teyit etseniz iyi olur ama bulmanız biraz zayıf ihtimal . Sadece patlayan elemanın değil bütün elemanların kontrolden geçmesi gerektiğini de unutmayın .
Şu sizin elamanınıza benziyor ama tabi bu işler o kadar basit değil . Belki bambaşka bir elemanda olabilir .
https://www.direnc.net/tlv70012ddcr-12v-smd-voltaj-regulatoru
1649848117786.png

Elektronik konusunda uzman değilim sadece hobi olarak ilgileniyorum . Yanan elemanın yanındaki elemanlara bakarak bir voltaj regülatörü olabileceğini düşünüyorum . Kartın üzerindeki seri numaralarını internetten taratarak belki şemasını bulursunuz . Oradan teyit etseniz iyi olur ama bulmanız biraz zayıf ihtimal . Sadece patlayan elemanın değil bütün elemanların kontrolden geçmesi gerektiğini de unutmayın .
Şu sizin elamanınıza benziyor ama tabi bu işler o kadar basit değil . Belki bambaşka bir elemanda olabilir .
https://www.direnc.net/tlv70012ddcr-12v-smd-voltaj-regulatoru
Ekli dosyayı görüntüle 86810
İlgilendiğiniz için teşekkür ederim . Ben de opto entegresi veya voltaj regülatörü olabileceğini düşündüm ama aynı yapıda o kadar çok komponent var ki ne olduğu hakkında net bir yorumu ancak aynı veya benzer bir kart ile ilgilenmiş biri cevaplayabilir sanırım. internetten kartla alakalı bir datasheet bulamadım ama ait olduğu firmaya bir mail attım umarım cevap verirler . çok teşekkür ederim .

Ekli dosyalar

• smd-databook-smd-kodlari-smd-kilif.jpg
    smd-databook-smd-kodlari-smd-kilif.jpg
    56.5 KB · Görüntüleme: 13
Merhaba arkadaşlar elimde epey fonksiyonlu bir koşu bandına ait ekranın problemli bir ekran kartı var üzerinde arızalı olduğunu tespit ettiğim bir smd komponent var fakat deformasyondan dolayı yazı silinmiş . Üzerinde U17 yazan 5 bacaklı smd bir entegre fakat ne olduğunu tespit edemedim. Bu konuda benden daha tecrübeleri arkadaşların yardımlarını bekliyorum şimdiden teşekkür ederim.Ekli dosyayı görüntüle 86802Ekli dosyayı görüntüle 86803
Üzerini izopropil alkol veya tinerle silip kodunu okuyabiliyor musunuz diye bir bakar mısınız? Başka türlü zor bulunur bu.

Üzerini izopropil alkol veya tinerle silip kodunu okuyabiliyor musunuz diye bir bakar mısınız? Başka türlü zor bulunur bu.
Malesef komponent yanmış bu sebeple 1000x mikroskopla bile okuyamıyorum. Bu komponenti devre üzerinden söktüğümde tüm kondansatörlerde ki kısa devre kalkıyor yani ne olduğunu bulabilsek yüksek ihtimalle problemi çözücez ama bulamadık malesef.

Malesef komponent yanmış bu sebeple 1000x mikroskopla bile okuyamıyorum. Bu komponenti devre üzerinden söktüğümde tüm kondansatörlerde ki kısa devre kalkıyor yani ne olduğunu bulabilsek yüksek ihtimalle problemi çözücez ama bulamadık malesef.
Opto olma ihtimali zayıf bence. Voltaj regülatörü olma ihtimali daha yüksek.

Abicim internetten cihazın anakartının devre şemasını bulmaya çalış, en doğru bilgiyi o şekilde alırsınız diye düşünüyorum, bir site devre şemalarını netten paylaşıyor, anakartın marka model ve kart üzerinde ki kodu tarat Google den

Yansa bile bir ihtimal üzerindeki yazıların bir kısmı okunabilir belki. SMD malzeme parçalanacak kadar ne yaşadı ki? Bence bir silme işlemi yapın. İzopropil alkolle bir kısmı okunsa bile kârdır.

Benzer bir pwm entegresi bir güvenlik kamera kayıt cihazında görmüştüm. ama bir çok çeşit olabilir. Şudur diye söyleyebilmek zor.

Bu devre için yapılabilecek en mantıklı yol ya şemasına erişilecek. ya aynı cihazdan bulup içine bakılacak yada bu regülatörün beslediği kısımda ne varsa entegre bulup datasheetine bakın kaç volt ile beslendiğini öğrenin. O kısıma lineer bir regülatör takıp çalıştırmayı deneyin.

Regülatör takmadan ayarlı güç kaynağı ile voltaj verip cihaz çalışıyormu önce deneyin derğim. Bu regülatör bu kadar kızardıysa çıkışında ne varsa onuda bozmuş olma ihtimali yüksek çünkü istem dışı akım çekilmiş görünüyor.

Benzer bir pwm entegresi bir güvenlik kamera kayıt cihazında görmüştüm. ama bir çok çeşit olabilir. Şudur diye söyleyebilmek zor.

Bu devre için yapılabilecek en mantıklı yol ya şemasına erişilecek. ya aynı cihazdan bulup içine bakılacak yada bu regülatörün beslediği kısımda ne varsa entegre bulup datasheetine bakın kaç volt ile beslendiğini öğrenin. O kısıma lineer bir regülatör takıp çalıştırmayı deneyin.

Regülatör takmadan ayarlı güç kaynağı ile voltaj verip cihaz çalışıyormu önce deneyin derğim. Bu regülatör bu kadar kızardıysa çıkışında ne varsa onuda bozmuş olma ihtimali yüksek çünkü istem dışı akım çekilmiş görünüyor.
Tam da söylediğiniz gibi yaptım işlemciyi beslediğinı düşünerekten işlemci datasheetinden besleme gerilimini öğrenip 5v to 1.5v bi dc dc converter devresiyle çalıştırdım . İlgilenip yardımcı olmaya çalışan herkese teşekkür ediyorum

Forum istatistikleri

Konular
127,967
Kullanıcılar
449,612
Son üye
esperran

Yeni konular

Geri