Bu Silindiri tanıyan varmı ?

05idris

Üye
Arkadaşlar aşagıda sembolünü verdiğim hidrolik silindir hakkında bilgisi olan veya en azından çalışması hakkında yorum yapabilcek olan varmı ? her şey için teşşekkürler...

En azından bunun nerede kullanıldıgını yazsan biraz fikir sunabiliriz ama bu pek zor bir soru olmuş arkadaşım

Arkadaşım, literatürde böyle bir sembol yok ama özel olabilir, Tek Etkili Kilitli Hidrolik Damper Silindiri Olduğunu Düşünüyorum.

Arkdaşlar fikirleriniz ve yardımlarınız için teşekkürler. öncelikle
1) silindirin altında görmüş oldugunuz tank bizim bildiğimiz aşağıda duran tank değildir. harici küçük bir depo olarak yukarıda durmaktadır.
2) bu silindirle mil ucları birbirine bağlı çalışan daha küçük çift etkili bir silindir daha var.
3) ilk önce küçük silindire yağ veriliyor
4) küçük silindirin hacmide küçük oldugu için hızlıca bi ilerleme yapılıyor.
5) ilerleme esanasında mil ucları birbirine bağlı oldugu için resimde gördüğünüz silindiride peşinden sürüklüyor. bu sürükleme esnasında yukarda yukarıda duran küçük depodan yağ vakumluyor.
6) küçük silindir son konumuna geldiğinde yağ büyük silindirede verilerek kuvvetli bir sıkıştırma işlemi yapılıyor.

yani özetle boşta giderken hızlı bir ilerleme rahat yol bitince kuvvetli bir ilerleme.

arkadaşlar sistem bu şekilde çalıştığını tahmin etmekteyim. şimdi sizlere sorum kesik çizgizle gösterilen hat sadece ortadaki çekvalfi açmayamı yarıyor. doğru yada yanlış cevaplarınızı bekliyorum. şimdiden herkeze teşşekürler.

dediğiniz gibi olması gerek, çünkü büyük pistonun bir şekilde inmesi gerekiyor. çizime göre cek valf açılmadan inmez.

arkadasım o resımteki tek etkili bi kaldırma silindiri.arkada attığı piston üzerine popet valf.pnömatikte bildigin cabuk egzoz valfı dırekt kendı agırlıgıyla tanka bosalmasına yardımcı oluyor.yalnız tanka bosalabılmesş şçşn sagda gelen eksık cızgının cek valfe pilot olarak uyarı verip acması gerekıyor. özel bişey ama yapımı basıt.bu aradatek etkılı sılındır pakat yaysız olarak kullanılmıs.takıldıgın bi yer olursa ozelden ulasabılırsın

pardon yorumunu okumamaıstım.evet cek valfı acıp yagı tanka tahlıye etmeye yarıyor.

arkadasım o resımteki tek etkili bi kaldırma silindiri.arkada attığı piston üzerine popet valf.pnömatikte bildigin cabuk egzoz valfı dırekt kendı agırlıgıyla tanka bosalmasına yardımcı oluyor.yalnız tanka bosalabılmesş şçşn sagda gelen eksık cızgının cek valfe pilot olarak uyarı verip acması gerekıyor. özel bişey ama yapımı basıt.bu aradatek etkılı sılındır pakat yaysız olarak kullanılmıs.takıldıgın bi yer olursa ozelden ulasabılırsın
Projenin telif hakkı oldugu için yayınlayamıyorum. Eğerki takıldıgım başka bi yer olursa özelden ulaşacağım. Yorumlarınız ve yardımlarınız için hepinize teşekkürler...

ağaç sıkıştırma presi silindirine benziyor. pompa çalıştığında direkt olarak basıncı cekvalften geçirerek silindirin açılmasını sağlıyor. sol taraftaki devrede muhtemelen selenoid valf var. o da indirme butonuna basıldığında valfi hareket ettirip pompa çalışmadan presin kendi ağırlığıyla silindirdeki yağın boşalmasını sağlıyor.. böyle bir pres tamiri yapmıştım oradan hatırlıyorum..

Arkadaşlar sistemi tamemen çözdüm. Sistemde kullanılan silindir Hidropinomak firmasına ait kendi web sitesinde güzelce açıklamış okumanızı tavsiye ederim bu işlerle uğraşanlar için önemli bir kazanç olur. http://www.hidropnomak.com.tr/bosaltma.htm

Son bi not: Eger linkte verilen sayfayı incelediyseniz benim verdiğim simgede biraz farklılık görebilirisiniz. çünkü bizim sistemimizdeki silindir tek etkili. mil uçlaraı bağlı daha küçük çift etkili başka bir silindirle birlikte çalışıyorlar. küçük silindir ilerlerken büyük silindirde tanktan vakum etkisiyle yağ emip(ön dolum) yaparak büyük hacimli silindir çabucak doldurulur. daha sonra büyük silindirede basınç verilerek kuvvetli sıkıştırma işlemi tamamlarnır.
Arkadaşlar vermiş oldugunuz fikirler amma dogru amma yanlış (fikir fikiri açar, benim amacımda buydu) herşey için hepinize teşşekürler...

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri