Bu robotu nasıl yaparım ?

altaş

Üye
s.a arkadaşlar internette gezerken tesadüfen böyle bir site buldum kurcaladım güzel robot projeleri var bende epeydedir böyle bişey yapmak istiyordum.
Pololu - Tamiya 70098 Universal Plate Set
acaba yukardaki sayfadaki gşibi bir tank robotu nasıl yaparım fikir verebilirmisiniz ?

Mekanik kısmı soruyorsan, yani kasayı nasıl yaparım, motora dişli nasıl uydururum o konuda pek birşey söyleyemeyeceğim, ancak halihazırdaki oyuncakların parçalarını kullanmak olası gözüküyor bunun yanında tahtadan plastikten vs. belli bir kısmı yapılabilir, palet olarak güzel birşey bulmak lazım, paletin üzerinde döneceği tekerlekler eski oyuncaklardan elde edilebilir bu mekanik kısım halledilirse ki bence esas mesele bu kumanda etmek için bir devre yapmak pekte zor olmaz. Ben tankların olduğu yerde dönebilme gibi bir harekete dahi imkan sağlayan hareket mekanızmasını çok beğeniyorum kim düşünmüşse mükemmel ayrıca palet sistemi çok engelli yollarda bile hareket etme imkanı sağlıyor, bildiğiniz gibi dönme manevrası için örneğin sağa dönmek için ya sağ paleti durduracaksınız yada yavaşlatacaksınız bu sayede sağa dönmüş olunacak bu tekerlekli araçlardan daha keskin ve ani dönüşler yapma imkanıda sağlıyor, aracın kumandası ileri veya geri hareket için iki paletide aynı hızda ileri veya geri döndürecek şekilde yapılmalı bunun için sizin verdiğiniz linkteki gibi herbir paletin bir motorla hareket etmesi dönüşlerede kolay kumanda edebilmeyi sağlar, dönüş içinde bahsettiğim gibi hangi yön ise ilgili palet motoru durdurup o yöne dönülmüş olunacak buradan hareketle kumanda sistemi çok basit oluyor A)ileri hareket için iki motorda ileri, B)geri hareket için iki motorda geri, C) sağa dönüş için sağ palet motoru dur (veya geri daha hızlı dönüş sağlar) sol palet motoru ileri, D)sola dönüş için sol palet motoru dur (veya geri), sağ palet motoru ileri. Bu dört kanallı bir rf alıcı verici ile rahatlıkla yapılabilir hatta eski oyuncak varsa kumandasıda kullanılabilir devreyi nasıl yaparım diyorsanız oyuncak arabalarında sistemiinde kullanılan "H BRIDGE" konusunu inceleyebilirsiniz.

ilginiz için tşk ederim
fakat bu kadar teferruattan ziyade lego yapar gibi yapsak olmaz mı ? yani bu parçları biryerden hepsini temin edip birleştirsek orataya böyle bişey çıkarsak nasıl olur ? veya o siteden bizzat kendimiz getittirsek nasıl olur ???

yav allah kahretsin bu ürün hiçbirinin stoğunda yoktur ... :( :( :(

Eğer kit şeklinde alacaksanız işiniz kolay, ben yapbozdan ziyade kendiniz yapmayı düşünüyorsunuz sandım, tabiki bu malzemeleride alıp birleştirmek ha deyince olacak iş değil böyleside güzel bir uğraş olur, hem ileride kendiniz yapmak istersenizde altyapı oluşturur, isterseniz "bu robotun malzemelerini nereden bulurum" "bu robotun malzemelerini bulamıyorum" gibi bir konu daha açın, robotlarla ilgilenen arkadaşların ilgisini daha kolay çeker ve aldıkları yerleri tavsiye etmelerine vesile olur, ben sadece bahsedilen linki görmüştüm, robotikle uğraşmadığımdan site tavsiye edemeyeceğim, fakat istanbulda iseniz karaköyde elektronik malzeme satan yerlerde bu tip malzemelerinde olabileceğini düşünüyorum.

Eğer kit şeklinde alacaksanız işiniz kolay, ben yapbozdan ziyade kendiniz yapmayı düşünüyorsunuz sandım, tabiki bu malzemeleride alıp birleştirmek ha deyince olacak iş değil böyleside güzel bir uğraş olur, hem ileride kendiniz yapmak istersenizde altyapı oluşturur, isterseniz "bu robotun malzemelerini nereden bulurum" "bu robotun malzemelerini bulamıyorum" gibi bir konu daha açın, robotlarla ilgilenen arkadaşların ilgisini daha kolay çeker ve aldıkları yerleri tavsiye etmelerine vesile olur, ben sadece bahsedilen linki görmüştüm, robotikle uğraşmadığımdan site tavsiye edemeyeceğim, fakat istanbulda iseniz karaköyde elektronik malzeme satan yerlerde bu tip malzemelerinde olabileceğini düşünüyorum.

anladım ilginiz için tşk ederim ..... :)

Forum istatistikleri

Konular
128,098
Kullanıcılar
449,800
Son üye
bukurt

Yeni konular

Geri