bu pres kaç ton basar yardım

kibrittt

Üye
selamlar,

dikey yukarı doğru baskı yapacak olan bir pres de aşağıdaki verilen ışığında bu presin kaç tonluk bir kuvvetle basabileceğini hesaplayabilirmiyiz?
(Sanki böyle birde tablo vardı basit bir hesap tablosu)

silindir çapı 320mm
pompa 200 barlık

Selamun Aleyküm
Baskı Alanı 80424 mm(kare)
Kuvvet(Ton)= Baskı Alanı * Basınç
Pompanın 200 bar olması dayanımı hakkında bilgi vermekte gerçek basıncı ise motor gücü, devri ve pompa devirsel basma hacmi gibi bilgiler belirlemekte.
Kabaca motor gücü belli olduğundan motor devri ve pompanın devirsel basma hacmi çarpılırsa debi bulunur. Motor gücü bu debiye bölündüğünde basınç bulunur. Bu basınç baskı alanı ile çarpılırsa kuvvet bulunur. (Hesaplarda debilerin eşlenik olması lazım, motor devri, pompa devirsel basma hacmi(displacement), motor gücü yazılırsa kontrol etme imkanımız olur)
Başarılar dileriz.

aleykum selam,

pompada displacement okuyamıyorum.

Tankın üzerinde 2 tane 3 kw lık motor var ve devirleri 1400

hesabını bilmiyorum ama deneme yanılma yoluyla 40 barın 1 tona denk geldini tecrübe etmiş idik.

200 bar diye düşünülürse 20Mpa(N/mmkare) olarak 160Ton civarında kuvvet görünmekte
Pompa marka ve model numarasından internetten öellikleri alınabilir. 2 adet motorun bağlantı yerleri ve biçimleri önemli.
Diğer taraftan vana vb techizatta emerjans diye de hitap edilen basınç emniyet sistemleri bulunmakta. Sistem ne kadar güçlü de olsa bu emniyet valfleri ayarlandığı basıncın üzerini tanka(vb.) deşarz eder.
((önceki mesajımızdaki eşlenik sözü debiler için değil tüm birimler içindi.))
Makinanın detayları kullanım alanı ve resim vb bilgiler sunulursa takip edenler için de faydalı olabilir
Başarılar dileriz.

Forum istatistikleri

Konular
128,163
Kullanıcılar
449,922
Son üye
11akif

Yeni konular

Geri