Bu parçanın g code dosyası nasıl yapılır

isyandir

Üye
Merhaba Arkadaşlar. Cnc makinamı bitirdim. Şu resmi görünen parçayı da dxf ve dwg olarak 2 boyut ve 3 boyut çizdim. bunun g code leri nasıl çıkartılır. denediğim programlar. cambam, artcam, dxf to g code, skutchup vs. bir türlü g code lerini çıkaramadım. detaylı olarak anlatabilecek bir arkadaştan yardım bekliyorum. Parçanın boyutları 85mmx85mm
l6659.jpg

Makine yapmak işin kolay tarafı.
Şimdi cenececi olmaya yeni başlayacaksın.
Autocad ile olmaz.
İnventor olabilir.
Kolayı solidworks + solidcam dir.
Yani hem çizersin hemde takım yolları çıkarırsın.
Mastercam de iyidir.
Yani cad ve cam bir arada.
Ayrıca sc ve mc nin mach3 için postları mevcut.
Ne demek olduğunu yakında öğrenirsin.
Cad+cam programları dolu internette.

Dediklerinle olmaz.
Cnc usb controller i dene.
Planet cnc nin.
Dxf import edebiliyor.
Yukarıdaki resmine bir şeyler yapabilirsin belki .

Bu iş öyle sandığın gibi kolay değil.
Resmi çizdim bir düğmeye tıkladım kodlar çıktı işledim...cıkk
Çok çalışman lazım çooookkk...

merhaba Kazım abi. Her zamanki gibi İlgi ve alakanız için teşekkür ederim. Dediklerinizde haklısınız. Zor bir iş olduğunu ilk başladığım gün anlamıştım. Cnc usb controller tavsiye etmişsiniz. zaten onu kullanıyorum. Doğrudur dxf import edebiliyor. Ayarlarını biraz kurcaladım. kendimce birşeyler de öğrendim. dxf import ettiğinde sadece 2 boyutlu çalışıyor yani derinlik ayarını code lerden ayarlamak gerekiyor. o da biraz uğraştırıcı geldi. Sorunumu foruma yazdıktan sonra internette araştırmaya devam ettim ve karşıma zaten iyi kullandığım google sketchup ın bir pluginini buldum. hem çok basit hem de sketcup a entegre oluyor. onunla çok rahat yapabildim. Tam da istediğim gibi basit ve ilk kesimler için yeterli. İlginiz için Teşekkür ederim.

Selamlar,

resmini verdiğiniz parçadan daha zorunu solidworks te 2 boyutlu çizip artcam proya e import edip g kodu çıkarmıştım.

sizde yapabilirsiniz.

Öyle ızdıraplı yollardan hoşlanıyorsanız başka programlara gerek yok.
Mach3 wizard larını inceleyin.

Bu tip işler için kodları doğrudan kendiniz yazabilirsiniz !

Forum istatistikleri

Konular
128,119
Kullanıcılar
449,824
Son üye
Lecterer

Yeni konular

Geri