Bu parça nedir

serdargwen

Üye
l755h.jpg

arkadaslar cok acemi bir elektronik meraklisiyim. Amblight tv nin sol ambilght kanali ışıgı sondü arıza bu parcada. bu elemanin adi nedir ve nerede bulabilirim. istanbulda. Birde eski teknolojiden gurtulup bu devre yerine rgb led sistemi yapablirmiyim. bu soru ikinci oncelikli.

Sigorta..... Onun Arızalı oldugunu bulabıldıgıne gıre 0,75 Kablonun bir perl'ini sigortanın bacaklarına kısa devre etmeyide bilirsin kolay gelsin :)

Ok. iki ucuna ince teli lehimleyip sorunu cozerim umarim. ikinci sorumada cevap bulabilirsem tamamdir. yalniz bu kismi tam bir uzmanlik sorusu. bu kartin uzerinde uc adet inverter transformator var. neon lambalar yakip ayri ayri uc rengi olusturan. transformator girislerine degisik ayaklarla 15 ac volt geliyor. kisacagi zam ac voltaj dusuyor falan. Rgb led dosesem enerji tasarrufu icin. ama kart bu sekilde isimi gormuyor. kartin uzerine bir enerji kablosu birde tv renklerin cikisi geliyor 4 pinli bir kablo ile. bu 4 pinli kablo nasil bir sinyal veriyorki bu renkler olusuyor. omaj olabilirmi. olursa bunu nasil kullanirim. veya 15 volt ac ile nasil hallederim. yardimci olan herkese tesekkurler.

Ok. iki ucuna ince teli lehimleyip sorunu cozerim umarim. ikinci sorumada cevap bulabilirsem tamamdir. yalniz bu kismi tam bir uzmanlik sorusu. bu kartin uzerinde uc adet inverter transformator var. neon lambalar yakip ayri ayri uc rengi olusturan. transformator girislerine degisik ayaklarla 15 ac volt geliyor. kisacagi zam ac voltaj dusuyor falan. Rgb led dosesem enerji tasarrufu icin. ama kart bu sekilde isimi gormuyor. kartin uzerine bir enerji kablosu birde tv renklerin cikisi geliyor 4 pinli bir kablo ile. bu 4 pinli kablo nasil bir sinyal veriyorki bu renkler olusuyor. omaj olabilirmi. olursa bunu nasil kullanirim. veya 15 volt ac ile nasil hallederim. yardimci olan herkese tesekkurler.

Arizani cozeresen isiklari degistirmeni onermem led ayni havayi vermez yanlissa duzelt tv in philips ve bu markanin buldugu ve kendilerine ozgu bir teknoloji devryi kullanilmaz hale getirebilirsin daha tasaruflusu ve ayni anbiyansi yaratacagini dusunuyorsan senden once philips in muhendisleri dusunurdu eski dedigin teknoloji philipsin en son cikan tv lerindede mevcut sadece benim gorusum sen bilirsin yinede

A10 cihazımdan gönderildi

Birde o parcanin ne oldugunu bilmedigin halde arizasini nasil buldun burdakilerle kafami buluyorsun multimetreyi sesli diot yesti konumuna getir o sigortanin iki ucuna degdir oter ise calisiyodur yok otmez ise kopukluk vardir ve sigorta yaniktir uygun kalinlikta bakir tel le yapabilirsin

Birde o parcanin ne oldugunu bilmedigin halde arizasini nasil buldun burdakilerle kafami buluyorsun multimetreyi sesli diot yesti konumuna getir o sigortanin iki ucuna degdir oter ise calisiyodur yok otmez ise kopukluk vardir ve sigorta yaniktir uygun kalinlikta bakir tel le yapabilirsin

A10 cihazýmdan gönderildi

yeni model philipslerde bu teknoloji yok hepsi led artik. arkalarina dikkatli bakarsan gorursun. bu karttan iki tane var digerinde bu parca akim geciriyor arizalida gecirmiyor ben sadece ismini bilmiyorum acemiyiz diye yazdik zaten. sadece tasarruf derdim degil. devir led devri.

yeni model philipslerde bu teknoloji yok hepsi led artik. arkalarina dikkatli bakarsan gorursun. bu karttan iki tane var digerinde bu parca akim geciriyor arizalida gecirmiyor ben sadece ismini bilmiyorum acemiyiz diye yazdik zaten. sadece tasarruf derdim degil. devir led devri.

Sana ne desem bilemiyorum led in amblight la ne alakasi var buyuk beyinli arkadasim bu kadar cok calistirma beynini ambilight philips in lcd plazma ve led ekranli tvlerinin (buraya dikkat et). Arkalarinda bulunan ve duvarlara bulundugu odaya ekrandaki goruntuye gore isik veren ekranla kompike calisan ama tvnin ekraniyla alakasi olmayan bir teknolojidir bu markanin son cikan 3d led lerinde de bu vardir ilk cikan plazmalarinda da lcdlerindede anladinmi beni kamil arkadasim

- - - Updated - - -

Sana ne desem bilemiyorum led in amblight la ne alakasi var buyuk beyinli arkadasim bu kadar cok calistirma beynini ambilight philips in lcd plazma ve led ekranli tvlerinin (buraya dikkat et). Arkalarinda bulunan ve duvarlara bulundugu odaya ekrandaki goruntuye gore isik veren ekranla kompike calisan ama tvnin ekraniyla alakasi olmayan bir teknolojidir bu markanin son cikan 3d led lerinde de bu vardir ilk cikan plazmalarinda da lcdlerindede anladinmi beni kamil arkadasim

A10 cihazýmdan gönderildi

Zaten philips muhendisleri dusunememismi diye yazmandan anlamaliydim asil kamilin sen oldugunu. ama senin gibilerde lazim millet aya cikarken arkalarinda bakacak. Bes senedir bu lcd yi kullaniyorum. nereye ne isigini nasil verdigini senden daha iyi bildigim icin acemi elektronok meraklisi sozumu geri aliyorum. sen bana buyuk beyinli demissin bunun karsiligi beyinsiz arkadasim diye baslamaktir ama ben o seviyeye dusurmucem burasi kaliteli bir forum. benim lcd nin ambiligh ampulleri neon lamba ve herbir kanalda uc renk olmak uzere toplam alti adet var. 42 inc olduguna gore neonlarin uzunlugu tv ekran aydinlatmasindaki neonun boyu kadar olur. yani senin dedigin enerji tadarrufu yapamazsin hikayeside suya dusmus olur. Neredeyse tv enerjisinin yarisi kadar enerji sadece ambilight kismi harciyor demektir. neyse uzatmak anlamsiz. bu konuda cozum odakli cevaplar bekiyorum. transformator inverter uclarina gelen ac akimi diyot ile dc ye cevirip led yakmayi dusunuyorum olurmu

l841b.jpg

arkadaslar bahsettigim ambligh neon karti ve transformator inverter bu. o iki uca ac voltaj giriyor. diyot koyup dc ye ceviricem ama bu transformator kafami kurcaliyo. Devresi uzerinde kondansatorde var acaba isigin aniden degilde yumusak sonmesini sagliyor olabilirmi. denemeyi kesin yapicam ama tam emin olursam daha iyi olur.

l88g6.png

Sonunda ambilight kartın şemasınıda buldum buradan yardımcı olabilirseniz sevinirim. 12 volt bulmam yeterli. rgb led leri çalıştırsın rengine göre tamamdır.

l755h.jpg

arkadaslar cok acemi bir elektronik meraklisiyim. Amblight tv nin sol ambilght kanali ışıgı sondü arıza bu parcada. bu elemanin adi nedir ve nerede bulabilirim. istanbulda. Birde eski teknolojiden gurtulup bu devre yerine rgb led sistemi yapablirmiyim. bu soru ikinci oncelikli.

Burda amblight in eski bir teknoloji oldugunu soylemissin bir sey bilmeden pihilps yeni tvlerine ayni sekilde uygulayip uygulamadigini bilmeden. Arastir en son philips led tv lerinin ust seviye tv lerinde amblilight teknolojisi ayni ampullerle neon dedigin gibi hala mevcut hala dedigim 2013 yilinda led neonun ambiansini ermez ikincisi ledle o ampullerin voltaji yanip sonmeye tepkisi ve eminim bir suru sey daha vardir 2013 uretimi amblight tv lerde neon simdi onlar dusunemedi philips gibi bir marka ledi daha ekonomik ve ayni anbiyansi verecegini sen dusundun kamil olup olmadiini mesajlari okuyanlar ve bu teknolojiden anlayanlarda soyler sana madem yaparsin yap koy ledleri neonlarin yerine tvnin de videosunu cekte gulelim biraz aaaaaaaaa serdarr:)

Forum istatistikleri

Konular
127,967
Kullanıcılar
449,612
Son üye
esperran

Yeni konular

Geri