bu panonun ne olduğunu bilen var mı?

ycmy

Üye
arkadaşlar jeneratörlerle ilgili bir şartname incelerken aşağıdaki gibi bir bölümle karşılaştım ama ne olduğunu anlayamadım. içeriğinden ne olduğunu çıkarabilen var mı acaba??? google da air circuit breaker arattığımda motorlu şalterler çıkıyor ama burda istenen 1 tane 2 tane olsa transfer panosu olabilir diyecektim ama emin olamadım. Bu konuda yardımlarınızı bekliyorum

Air Circuit Breaker Cubicle (ACB)
Number required
The following equipments shall be accommodated in each cubicles.
Air circuit breakers One (1)
Current transformer Four (4)
Potential transformer (3-phase, Two (2)
400/115 V, 75 VA)
Control switch for circuit breaker One (1)
Voltmeter (0 - 600 V) One (1)
Ammeter One (1)
Changeover switch for voltmeter (VCS) One (1)
Changeover switch for ammeter (ACS) One (1)
Test terminals One (1) lot
Reverse phase under voltage One (1)
Over-current ground relay One (1)

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Bu pano jeneratör panosudur.Her pano,otomatik transferli olacak diye bir zorunluluk yok.
ACB,TMŞ demektir.Onunda,motorlu olacak diye bir zorunluluğu yoktur.Transfer ünitesi,ayrı
bir blok olup,yedek enerji kaynağı olarak ( jeneratör ) kullanılması düşünülüyor ise o zaman
kulanılması gereken bir teçhizattır.

Bu pano jeneratör panosudur.Her pano,otomatik transferli olacak diye bir zorunluluk yok.
ACB,TMŞ demektir.Onunda,motorlu olacak diye bir zorunluluğu yoktur.Transfer ünitesi,ayrı
bir blok olup,yedek enerji kaynağı olarak ( jeneratör ) kullanılması düşünülüyor ise o zaman
kulanılması gereken bir teçhizattır.

hocam konuyu biraz daha açar mısın? şimdi burda jeneratör manuel olarak mı çalışacak ve transfer otomatik olarak değil jeneratör çalışınca jeneratör üzerinden diğer zamanlarda şebekenden mi beslenecek?
birde 4 adet akım trafosu ve 2 adet 400/115 gerilim trafosu ne için ne için onu anlayamadım

Malzemeler,Jeneratör panosunda bulunan malzemelerdir.Bu Jeneratörü,tek başına çalıştıra
cak iseniz,tabiiki manuel çalışacaktır.Şebekenin gitmesi halinde kullanacak iseniz,bu durum
için,otomatik transfer panosu ilave etmeniz gerekir.4 adet akım trafosundan 1 adedi am-
permetre için,3 adedi koruma için olabilir.400/115 gerilim trafoları da kumanda devreleri için
olabilir.Şemayı görmeden kesin birşey söylenmesi zor.

bununla ilgili herhangi bir şema yok sadece şartnamede bu şekilde bir bölüm var o kadar birde bu air circuit breaker için bir yerde açık tip motorlu şalter yazıldığını gördüm bunlar 2 çeşitmiş bir ACB bir de MCCB var biri açık tip diğeri kapalı tip diye geçiyor ama siz TMŞ olduğunu söylediniz burada bahsedilen acaba hangisidir

TMŞ genel ifadedir.Eğer bir otomasyon olacak ise,motorlu şalter kullanılabilir.Bu tip teçhi-
zat için,ACB,MCCB,Açık tip şalter,Çekmeceli şalter vs. gibi ifadeler kullanılabilir.Bu isimlen-
dirmeler,şalter akımına göre de değişiklik gösterebilir.

Sn Fahri yetiş hocam bir arkadaşım var.Apartmanlarında 110Kva otomatik çalışan jeneratörleri var.daire içine kontaktör koymuşlar sadece kombi,birkaç lamba çalışıyor.Arkadaşım artık bire bir besleme yapmak istiyor.Jen. kapasiteside 250Kva, ilerde çıkabilir diye benden transfer panosu ile ilgili yardım istedi.Bu konu ile ilgili yardımlarınızı bekliyorum.Bu güçlerde kontaktörmü yoksa motorlu şaltermi önerirsiniz?Kullanacağımız malzeme listeside yazarsanız memnun olurum.İyi çalışmalar.

Transferde kullanılacak şalterler arasında MEKANİK KİLİT li olmak zorunluluğu var.Yeni bir
pano yapmayı düşünüyor iseniz,2 adet motorlu ( mekanik kilitli ) şalter kullanabilirsiniz.
Kontaktörlü transfer,emniyet ve mevzuat yönünden uygun değildir.Kontaktörlü panoyu
ıslah etmek istiyor iseniz,Socomec türü monoblok şalter kullanmak daha ekonomik olabilir.
Ruhsat projesi konusunu da ihmal etmemeniz gerekir.

Fahri hocam değerli yorumlarınız için teşekkür ederim,iyi çalışmalar.

Forum istatistikleri

Konular
128,134
Kullanıcılar
449,853
Son üye
Megaronn

Yeni konular

Geri